Anot gydytojos gastroenterologės, pacientai į ligoninę atvyksta norėdami greičiau pasveikti, tačiau neretai bakterinės ligos jau būna pažengusios, jų neįveikia net stiprūs vaistai.

„Atvykus į stacionarą, mes imame kraujo, šlapimo pasėlius ir neretai jau pasitaiko tokių atvejų, kai pacientui atvykus iš visuomenės išauga bakterija ir ši bakterija jau yra atspari visiems antibiotikams“, – kalbėjo gastroenterologė Gitana Acutė.

Esą tai neracionalaus antibiotikų vartojimo pasekmė. Gydytojai dažnai išrašo antibiotikų, kaip sakoma, dėl šventos ramybės. Kartais, kad be antibiotikų nepasveiks juos įtikina ir patys pacientai.

„Žinome tą paciento spaudimą pirminei grandžiai, kad rašykite antibiotiką, be jo aš nepasveiksiu. O neretai yra virusinės infekcijos, kur net ir nereikia antibiotiko“, – tęsė G. Acutė.

Antibiotikai

Pasirodo, daugiau nei trečdalis receptų antibiotikams buvo išrašyti klaidingai. Pacientai galėjo pasveikti ir be jų. Rezultatai nuvylė šių metų pirmąjį pusmetį išnagrinėjusį vaistų komitetą.

„Iš 103 tūkstančių 44 tūkstančiai yra išrašyti blogai, nesilaikant nei nacionalinių rekomendacijų, nei A sąrašo. Tai sudaro 43 procentus nuo visų išrašytų antibiotikų“, – teigė Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.

Anot nacionalinio vaistų komiteto, dažniausiai antibiotikus netikslingai skiria šeimos gydytojai.

„Viena iš problematinių sričių yra, kad pasikeitus teisės aktams, gydytojai, kurie išrašo vaistus, ne visada suspėja į taktą. Galbūt jie neiškart susipažįsta, neiškart pamato, kas keičiasi ir išrašo ne pagal tą vaistų sąrašą“, – aiškino laikinoji Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorė Dalia Miniauskienė.

„Jeigu vadovybė jiems nepateikia, kad pasikeitė sąrašai, ar kad yra racionalaus skyrimo rekomendacijos, tai jie patys per darbo krūvį nebespėja pasižiūrėti“, – teigė D. Ozolienė.

Deja, netikslingas antibiotikų vartojimas ne tik nepadeda pacientui pasveikti, bet ir žaloja jo organizmą.

„Jeigu vartoji antibiotikus, tai skirtingai nuo galvos skausmo ar nuo hipertenzijos, tai vartoji brudą. Tai yra visiškas brudas. Tik tiek, kad tas brudas ant mikrobų yra didesnis“, – tikino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Romaldas Mačiulaitis.

Romaldas Mačiulaitis

Kad antibiotikai nuodas, žmonės sako žinantys, bet tikina pasitikintys gydytojais.

Antibiotikų reikia tik tam tikrai ligai gydyti. Nes kuo daugiau antibiotikų pacientai vartoja, tuo jų organizmai tampa atsparesni vaistams.

„Kartais vaistai naudojami panašiai kaip papildai. Gal ir nepadės, bet ir nepablogės... Su antibiotikais taip negalima“, – įspėjo R. Mačiulaitis.

Jau prieš 6 metus buvo kalbėta dėl neracionalaus antibiotikų vartojimo kūdikiams, po to rezultatai pagerėjo net 5 kartus.

Tad šįkart apie antibiotikų problemą garsiai kalbantis nacionalinis vaistų komitetas tikisi sumažinti neracionalų antibiotikų vartojimą ir suaugusiems.

Visą LNK žinių siužetą rasite čia: