Jie vėliau peraugo į sudėtingą onkologinę ligą – ketvirtosios stadijos smegenų ląstelių meduloblastomą, rašoma paramos fondo pranešime spaudai.
Susirgo prieš pat trečiąjį gimtadienį
Pirmą kartą dėl tuo metu dar tik trečiojo gimtadienio laukiančios Bazilės mamai sunerimti teko prieš metus. Tuomet sode atostogavusi šeima pastebėjo, kad jų mergaitė pradėjo šiek tiek nerangiau vaikščioti, lygioje vietoje klupinėti, kiek vėliau – sunkiau išlaikyti pusiausvyrą.
„Manėme, kad galbūt kažkas negerai su raumenų tonusu“, - atvirauja mergaitės mama. Tačiau negerą nuojautą sustiprino ir darželio auklėtoja: Bazilei sunkiai sekėsi stovėti, lipti laiptais ar net vaikščioti. Apsilankius pas gydytojus iš pradžių buvo įtariama epilepsija, tik po mėnesio pradėta nagrinėti ir auglio versija. Galiausiai visą tiesą atskleidė magnetinio rezonanso tyrimas.
„Rezultatus man pranešė visa gydytojų komanda, o vaizdas nuotraukoje buvo šokiruojantis. Joje matėsi didžiulis auglys galvoje. Tą akimirką labai keistai suvokiau realybę. Turbūt tuo metu taip stipriai viską išgyvenau, kad net nespėjau panikuoti ar pulti į desperaciją. Stipriau reagavo vyras, pirmas dvi dienas jis buvo tiesiog palūžęs. Tik vėliau apsikeitėme rolėmis.
Kadangi reikėjo greitai veikti, vos per pusvalandį buvome perkelti į neurochirurgijos skyrių. Mus prižiūrėjęs gydytojas buvo nusiteikęs pozityviai, sakė, kad tai gali būti nepiktybinis auglys. Po operacijos, kuri truko net 8 valandas, paaiškėjo, kad tai visgi gali būti smegenų ląstelių meduloblastoma – piktybinis auglys. Netrukus šie įtarimai pasitvirtino“, - prisiminė Kornelija.
Liga, atimanti gebėjimą vaikščioti
Medublastoma – tai piktybinis vaikų galvos smegenų navikas, patenkantis į retų ligų grupę. Meduloblastomos yra neinvaziniai, sparčiai augantys navikai, kurie, skirtingai nuo daugumos smegenų navikų, plinta per cerebrospinalinį skystį, o metastazės dažnai išplinta į skirtingas galvos ir nugaros smegenų paviršiaus vietas.
Pirmieji požymiai dažniausiai pasireiškia nuo 1 iki 5 mėnesių prieš ligos diagnozę. Vaikas tampa apatiškas, atsiranda pasikartojantis vėmimas ir rytiniai galvos skausmai, todėl dažnai šiuos simptomus galima sumaišyti su virškinimo trakto ligų ar migrenos požymiais.
Vėliau pasireiškia sunkumas vaikščiojant, klupinėjimai, dažni kritimai, diplopija, galvos svaigimas ir kiti požymiai. Taip pat apsunksta veido pojūčiai ir kūno motorika, vėlesnėje ligos stadijoje prasideda ir paralyžiaus atakos.
„Bazilė pateko į blogiausią ligonių grupę dėl kelių priežasčių: mažo amžiaus, nepilnai pašalinto auglio bei jo išplitimo į stuburo smegenis, susidariusių metastazių. Tai yra ketvirtoji ligos stadija. Mums niekas nepasakė jokios išgyvenimo tikimybės, jokių procentų, tiesiog tai, kad situacija yra labai sudėtinga. Būtent dėl to sulaukėme pačio agresyviausio gydymo būdo, koks tik galimas tokioje ligos stadijoje“, - atviravo mergaitės mama.
Gydymui bus pasitelkta ir imunoterapija
„Dabar svarbiausia išlaikyti šiltą ir gerą atmosferą. Todėl stengiamės daug negalvoti apie tai, kas gali nutikti, tiesiog bandome neprarasti vilties. Žinoma, kai tiek daug laiko praleidžiame ligoninėse, neišvengiamai aplanko niūrios mintys. Kartais vilties pritrūksta, bet kol dar turime gydymo galimybių – nepalūžtame“, - pasakojo Kornelija.
Nepalūžti ir tikėti skatina ir tai, kad šiuo metu onkologine liga sergančios mergaitės laukia dar vienas papildomas gydymo būdas – imunoterapija. Bazilės mama tiki, kad jų dukrai šis gydymo būdas suteiks didesnių galimybių ir leis sustabdyti ligos plitimą.
Imunoterapija – eksperimentinis ir gan naujas gydymo metodas Lietuvoje, kuomet žmogaus imuninė sistema yra „apmokoma“ atpažinti vėžines ląsteles ir jas sunaikinti, nepažeidžiant aplinkinių ląstelių. Tokiu būdu padaroma ženkliai mažesnė žala organizmui, nei chemoterapijos metu.
Šis gydymo metodas Lietuvoje yra nekompensuojamas Valstybinių ligonių kasų.
„Gydymui reikalinga suma, apie 6050 Eur, mums yra tikrai labai didelė, todėl kreipiamės į geros valios žmonės prašydami pagalbos padėti suvaldyti ligą, tiesiog neturime kito pasirinkimo, turime išbandyti viską“, - vylėsi ligonės mama.
Prisidėti gali kiekvienas
Padėti šeimai surinkti lėšas būtinam gydymui imunoterapijos metodu sutiko Labdaros ir paramos fondas „Rugutė“, globojantis vaikus, sergančius onkologinėmis ligomis. Fondas suteikė teisę Bazilės šeimai naudotis viena iš fondo atsiskaitomųjų sąskaitų.
„Nė vienas nežinome, kuris gydymo metodas Bazilės situacijoje bus efektyviausias. Per dvylika fondo veiklos metų esu mačiusi daug gražių, dažnai net neįtikėtinų atvejų, kai pavyksta sustabdyti ligos progresavimą ir gydymo kelias pasuka remisijos link“, - sakė fondo vadovė Edita Abrukauskienė.
Prie mažosios Bazilės gydymo gali prisidėti kiekvienas, norintis skirti paramą.
Labdaros ir paramos fondas „Rugutė"
Fondo kodas: 300070090
Atsiskaitomoji sąskaita: LT32 7044 0600 0594 6980
AB SEB bankas, banko kodas: 70440
SWIFT kodas: CBVILT2X
Mokėjimo paskirtis: Jūsų palinkėjimas Bazilei.
Teksto autorius - Marius Salys.