Vidurių užkietėjimą gali lemti kelios priežastys
Kaip pasakojo gydytoja doc. Vitalija Petrenkienė, apie vidurių užkietėjimą viešai kalbėti dauguma nenori. Visos problemos, susijusios su tuštinimusi, nėra tos, apie kurias būtų smagu kalbėti prie arbatos puodelio.
„Vidurių užkietėjimas yra nemaža problema tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių“, – Žinių radijo laidoje „Ekspertai pataria“ sakė doc. V. Petrenkienė.
Tai, pasak gydytojos, nulemia kelios priežastys. Vyresnio amžiaus žmonės dėl įvairių ligų mažiau juda, mažiau vartoja skysčių ir maisto, kuris turi skaidulinių medžiagų. Be to, kai kurios lėtinės ligos taip pat lemia vidurių užkietėjimą, pavyzdžiui, diabetas, skydliaukės, nervų sistemos ligos, vartojami vaistai.
„Jei žmogus pradeda tuštintis rečiau nei kas tris dienas, išmatos tampa labai kietos, jei reikia pastangų pasituštinti, tikrai reikia susirūpinti ir ieškoti pagalbos“, – kalbėjo gydytoja.
Vos po kelių savaičių nuolatinio sunkesnio pasituštinimo, žmogus pradeda jaustis prasčiau, atsiranda pilvo pūtimas, nuotaikų svyravimai, gali sutrikti ir miegas. Jei tuštinimasis per kelias savaites nesusireguliuoja, reikia imtis priemonių.
Visų pirma, pakeisti mitybą, pradėti daugiau judėti, vartoti daugiau skysčių – apie 8 stiklines per parą. Apgalvoti, ar negeriate vaistų, kurie gali trikdyti tuštinimosi procesą. Atsiradus nemaloniems simptomams žarnyne, delsti nereikėtų.
Gali pranešti apie storosios žarnos vėžį
Visgi savigydos vaistais pradėti nereikėtų. O kai kuriems vidurių užkietėjimas gali pranešti ir apie rimtas ligas.
„Jei žmogui yra daugiau nei 50 metų, tuštinantis atsirado kraujo, pilvo skausmai, kiti nemalonūs jutimai, šeimoje buvo sirgusių storosios žarnos vėžiu, reikia būtinai kreiptis į gydytoją“, – sakė doc. V. Petrenkienė.
Jei gydytojos išvardinti simptomai ir rizikos grupė jums netinka, bet kankina užkietėję viduriai, iš pradžių galite pabandyti su šia problema susitvarkyti patys. Pradėkite vartoti daugiau vandens, maisto su skaidulomis – tai yra produktų, kurie turi kviečių, sėlenų, nepamirškite daržovių ir vaisių. Vertėtų vengti riebių maisto produktų. Stenkitės daugiau judėti.
„Atkreipkite dėmesį į vartojamus vaistus. Jei jie gali sukelti vidurių užkietėjimą, kreipkitės į gydytoją. Galbūt vaistus galima pakeisti kitais, o galbūt jie išvis nebūtini“, – kalbėjo Žinių radijo pašnekovė.
Nueikite į tualetą laiku, daugiau judėkite
Yra kelios grupės vaistų, padedančių dėl vidurių užkietėjimo. Vieni iš jų didina išmatų apimtį, tokiu būdu stimuliuojamas žarnynas ir pagerėja turinio slinkimas per storąją žarną. Kiti vaistai stimuliuoja storosios žarnos veiklą. Dar yra minkštinantys, vidurius laisvinantys vaistai.
„Norint kokybiškai mėgautis gyvenimu, labai svarbu, kad tuštinimasis būtų reguliarus, nesukeltų diskomforto, neatsirastų baimės eiti į tualetą. Kartais anksti bėgdami į darbą ignoruojame norą tuštintis ir nenueiname į tualetą laiku. Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl užkietėja viduriai“, – sakė doc. V. Petrenkienė.
Taip pat gydytoja patarė kuo daugiau judėti – palikti automobilį namuose, lipti laiptais, o ne keltis liftu, nes tai irgi gali padėti žarnyno veiklai.
„Neužmirškime darbe turėti vandens, atsigerti, kad ir kas valandą po stiklinę vandens. Žarnynas atsidėkos, pagerės tuštinimasis. Ir, aišku, svarbi mityba. Greitas maistas, saldumynai, riebus maistas tikrai nėra rekomenduojamas. Reikėtų, kad jūsų racione būtų kuo daugiau vaisių, daržovių, grūdinių kultūrų. Visa tai padeda žarnynui greičiau veikti“, – kalbėjo pašnekovė.