Lietuvoje jau daugiau nei dešimtmetį vykdoma Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią vyrams nuo 45 metų kartą per pora metų nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas, rašoma pranešime spaudai.

Prostatos vėžys dažniausiai pakerta vyresnio amžiaus vyrus, tačiau kasmet jis paliečia vis jaunesnius. Daugeliui vyrų nebūtina skubiai šalinti prostatos ar gydyti spinduline terapija, juos užtenka tik stebėti, tai vadinama aktyviuoju stebėjimu.

Tačiau net ir išplitusį naviką galima sėkmingai gydyti ar palengvinti ligos simptomus ir suteikti vyrams galimybę mėgautis gyvenimu.

Garsus mokslininkas, profesorius, Kembridžo universitetinės Bedfordo ligoninės onkologasDidžiosios Britanijos Robertas Thomas teigia, jog kuo ankstesnėje stadijoje prostatos vėžys nustatomas, tuo daugiau šansų jį sėkmingai išgydyti. Be to, anot gydytojo, labai svarbus ir paties paciento noras pasveikti.

„Pacientai dažnai ir patys domisi, kaip galėtų sau padėti. Prisimenu vieną pacientą, kuriam svarstėme skirti chemoterapiją, o jo žmona jam kasdien ėmė virti brokolių sriubą. Nuo tos sriubos vyrui vėžys gana stipriai susitraukė net penkeriems metams. Žinoma, tai išskirtinis atvejis“, –netikėtą istoriją pasakoja profesorius R.Thomas.

Apie polifenoliais itin gausius brokolius onkologas prabilo neatsitiktinai. Polifenoliai yra natūralios cheminės medžiagos, kurios ne tik augalams, bet ir mūsų maistui suteikia spalvą, kvapą ir skonį.

Mokslininkų nuomone, polifenoliai padeda apsisaugoti nuo kancerogenų, aktyvina imuninę sistemą, padeda slopinti vėžinių ląstelių mitybai būtinų kraujagyslių augimą ir gali daryti tiesioginį poveikį naviko augimui ir metastazių vystymuisi.

Didžiosios Britanijos nacionalinio vėžio tyrimų tinklo „Papildomos terapijos ir gyvenimo būdo klinikinių tyrimų komitetas“, sudarytas iš 20-30 žmonių, po ilgus metus trukusių tyrimų sukūrė unikalų polifenolių gausų preparatą iš augalinių produktų – brokolių, granatų, ciberžolių ir žaliosios arbatos.

„Mūsų neapleido mintis, kad natūraliame maiste tikrai yra medžiagų, kurios gali padėti kovoti su vėžiu. Žmonės pusryčiams tikriausiai nevalgo ciberžolių, granatų, negeria daug žalios arbatos. Mums tai buvo būdas sudėti produktus kartu, išdžiovinti ir koncentruoti. Patekę į kraują, jie saugos nuo iš aplinkos patekusių cheminių medžiagų. Tokia buvo tyrimo hipotezė – jeigu gali žmogų saugoti kasdien, tai ir bus antivėžinės savybės“, – apie naujojo preparato veikimo principą pasakojo R.Thomas.

Tyrėjų komandai pirmąkart pasaulyje pavyko įrodyti augalinių produktų poveikį vėžio progresavimui: beveik pusei naująjį preparatą vartojusių vyrų prostatos vėžys nustojo augti ar net sumažėjo. Be to, didelei grupei vyrų polifenolių gausios kapsulės padėjo išvengti skausmingo ir itin brangaus gydymo – operacijos, chemoterapijos ar spindulinės terapijos, arba jį atitolino, nesukeldami nemalonaus, o kartais ir pavojingo šalutinio poveikio.

Mokslininkų nuomone, polifenolių poveikis universalus, todėl jie naudingi kovojant su įvairiomis onkologinėmis ligomis ar siekiant išvengti ligos atkryčio po gydymo. Šiandien jau yra tvirtų įrodymų, kad nereceptinės savigalbos priemonės, sveika mityba ir tinkamas gyvenimo būdas – veiksmingos priemonės, kurios padeda kovoti su vėžiu ir didina tradicinių gydymo būdų veiksmingumą.

„Aktyvus stebėjimas reiškia, kad jūs turite aktyviai gyventi, ir tai apima visą jūsų gyvenseną. Aš turiu nedidelį sąrašą dalykų, kurį vadinu „Gyvenimo būdo patarimai, kaip kovoti su vėžiu“.

Patarimai yra išties paprasti – bent 3 valandas per savaitę sportuoti, didinti polifenolių kiekį mityboje, rūpintis žarnyno sveikata, valgyti natūralių bakterijų turinčio maisto, žiemą vartoti D vitaminą, atsisakyti perdirbto cukraus, nes jis skatina uždegimą ir sukelia nuovargį. Mes nesiūlome tiesiog vien vartoti naujajį preparatą, mes rekomenduojame keisti gyvenimo būdą. Aš manau, kad šiandien prostatos vėžys nėra nuosprendis, o tik kitoks gyvenimo būdas“, – pasakoja Didžiosios Britanijos profesorius R.Thomas, kurio išsamų interviu bus galima išvysti jau šį sekmadienį TV8 laidoje „Sveikatos medis“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)