„Kiekvieną dieną Lietuvoje Laimo liga suserga virš 30 žmonių, – Deividas nenurodė, kokia statistika remdamasis taip teigia. – Dauguma jų sužinojo savo diagnozę atsitiktiniu būdu“.

Toliau vyras rašė: „Sergantys žmonės eina pas vieną gydytoją, pas kitą, konsultuojasi iš savo kišenės su kardiologais, neurologais, gastroenterologais, oftalmologais. Ir tai neduoda vaisių. O kai kurie taip gyvena 10 metų, kankinami nežinomos priežasties.

Žmonės patiria mėnesį ir daugiau trunkantį galvos skausmą bei svaigimą, akių uždegimą (prieš akis „skraidančias museles“), širdies sutrikimus (nereguliarų širdies ritmą bei didelį pulsą), didelį nuovargį, stiprią depresiją, karščiavimą, neurologinius sutrikimus (drebulį, kūno, nugaros, raumenų, sąnarių skausmus, rankų tirpimą ir kūno dalių dilgčiojimą). Juos kamuoja problemos su šlapimo sistema, miego sutrikimai, taip pat atminties susilpnėjimas. Gydytojai sako, kad tai – nervai, užsirašykite pas psichiatrą!“

Pasak vyro, visa tai išties yra Laimo ligos pasekmės.

„Šia liga galima užsikrėsti įkandus užsikrėtusiai erkei arba nuo uodo įgėlimo. Žmogus gali nematyti erkės ir nepastebėti paties įkandimo. Liga gali būti ir be būdingo Laimo ligai didelio raudono apskritimo. Taip buvo su manimi.

Laimo liga

Europos Sąjungos šalyse, pvz. Lenkijoje, skiriami specifiniai tyrimai, intraveniniai vaistai, pacientai klinikoje būna mėnesį.

Kokia situacija yra Lietuvoje? Šeimos gydytojai iš karto paskiria 21 dienos antibiotikų kursą ir siunčia pas infekcinių ligų specialistus, kurie visus ramina ir sako, kad viskas yra gerai, gyvenkit taip toliau. Kodėl taip yra? Pasenę sovietiniai šios ligos gydymo metodai ir visa sistema. Lietuvoje reikia Laimos ligos specializuoto medicinos gydymo centro! Kodėl šalies gyventojai turi kankintis, važiuoti į Lenkiją mokėti už gydymą 7000 eurų?

Kiekvieną dieną paveikti žmonės rašo savo diagnozę „Facebook“ grupėje, diskutuoja, pasidalina patirtimi. Paradoksas, kad tai – veiksmingiau nei konsultuotis su infekcinių ligų specialistais!

Iš savo patirties, gydytojai siūlo gerti daugiau pieno, kad neskaudėtų sąnariai ir siunčia pas psichiatrus. Darant kitą, jau 4-ą, kraujo analizę, laboratorijos darbuotoja man patarė padaryti papildomai testą Laimo ligai nustatyti. Visi rezultatai buvo teigiami. Nė vienas gydytojas nepasiūlė padaryti boreliozės tyrimo. Tokių yra tūkstančiai žmonių. Ką daryti toliau? Nežinia“, – rašė skaitytojas.

Ar skaitytojo teiginiuose gali būti tiesos: ar išties Laimo liga Lietuvoje negydoma, ar ji gali neturėti jai būdingo požymio – migruojančios eritemos ir būti pernešama net uodų, kalbėjomės su Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ gydytoja infektologe Rūta Pundiniene.

– Ar tiesa, kad gydymo nuo Laimo ligos nėra?

– Netiesa. Kliniškai ir serologiniais tyrimais patvirtinta Laimo liga gydoma antibiotikais ambulatoriškai.

Gydymo efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Antibiotikais išgydoma Laimo ligos pirmoji ir antroji stadijos, esant trečiajai stadijai gydymas gali būti jau ne toks efektyvus, tačiau tokie atvejai infektologų praktikoje yra labai reti.

– Kokie yra Laimo ligos požymiai? Ar gali būti, kad nebūna migruojančios eritemos, kaip rašo žmogus?

– Laimo ligos pirmosios stadijos pagrindinis požymis yra odos paraudimas (migruojanti eritema), kuri kelių dienų ar savaičių bėgyje didėja ir plečiasi. Negydant odos paraudimo ar net nepasireiškus šiam ligos simptomui, gali atsirasti antrajai stadijai būdingi simptomai, sukeliantys nervų sistemos, sąnarių pažeidimus. Pacientas jaučia raumenų ir sąnarių skausmus, kurie intensyvesni nakties metu. Sergant antrąja Laimo ligos stadija, pacientą gali ištikti veido paralyžius.

– Kokios galimos Laimo ligos komplikacijos?

– Liekamieji Laimo ligos simptomai gali būti silpnumas, nuovargis, galvos, raumenų skausmingumas, miego bei atminties sutrikimai.

Nustačius Laimo ligos trečiąją stadiją, kai jau pažeistos nervų ar sąnarių sistemos, pacientui gali pasireikšti pasikartojantis artritas, galūnių parezės (paralyžius), šlapimo nelaikymas ar psichikos sutrikimai.

– Ar tiesa, kad Laimo ligą gali pernešti uodas?

– Netiesa. Žmogus Laimo liga užsikrečia tik įkandus nimfai ar suaugusiai erkei.

– Kaip žmogui elgtis įsisiurbus erkei. Ar tiesa, kad nereikia skubėti į laboratoriją tirtis?

– Įsisiurbus erkei, labai svarbus laikas. Kuo anksčiau bus ištraukta įsisiurbusi erkė, tuo didesnė tikimybė apsisaugoti nuo susirgimo Laimo liga.

Ištraukus erkę, įkandimo vietą reikia dezinfekuoti. Kontrolinis žingnis – savistaba. Rekomenduoju mėnesį stebėti kūno vietą, kurioje buvo įsisiurbusi erkė. Jei pastebimas odos paraudimas (migruojanti eritema) ir jo plėtimasis, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir pagal poreikį konsultuotis su infekcinių ligų ar odos gydytoju. Konsultacijos metu įvertiname, ar reikalinga atlikti serologinius tyrimus ir skirti gydymą antibiotikais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)