„Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė pasakoja, kad moterims ilgas laikas su drėgnu maudymosi kostiumėliu gamtoje gali tapti makšties uždegimo ar infekcijų priežastimi. Ji įvardija, kaip jas atpažinti, ir kaip gydytis.

Makšties uždegimai vasarą dažnesni

Maudymasis vandens telkiniuose ir netgi baseinuose neretu atveju gali padidinti makšties uždegimo ar infekcijų riziką. Vaistininkė Gabija Kruopytė pabrėžia, kad tokių uždegimų priežastimi tampa per ilgai moterų dėvimas drėgnas maudymosi kostiumėlis.

„Maudymosi kostiumėliai dažniausiai būna pagaminti iš orui nepraleidžiamos medžiagos. Tokiose maudymosi kelnaitėse kaupiasi drėgmė ir šiluma, o tai sudaro palankią terpę plisti bakterijoms ir grybeliams. Didžiausią pavojų gali sukelti jūros arba baseino vanduo, nes jie išbalansuoja makšties mikroflorą, o tai reiškia, kad susilpnėja jos apsauginės funkcijos, pažeidžiamas pH ir gleivinės lipų sluoksnis“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Gabija Kruopytė

Simptomai išryškėja greitai po maudynių

Vaistininkė pasakoja, kad ilgai netrunka po maudynių pajusti makšties uždegimo simptomus. Jie gali atsirasti ir per pirmąją parą.

„Vienas pagrindinių makšties uždegimo simptomų – tai perštėjimas, „deginimo“ pojūtis makštyje. Taip pat gali atsirasti gausesnės gelsvos arba žalsvos išskyros, o kai kuriais atvejais neišvengiama nedidelių opų ir pūlinukų makšties gleivinėje“, – teigia vaistininkė G. Kruopytė.

Anot jos, pajutus šiuos simptomus svarbu kuo greičiau pradėti gydymą, dėl to reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tai svarbu, nes įvertinęs būklę, dažnu atveju jis gali išrašyti antibakterinį poveikį turinčias žvakutes, o kartais netgi antibiotikus.

Tuo metu BENU vaistinės ekspertė Inga Norkienė taip pat pažymi, jog netinkama intymi higiena vasaros metu gali paskatinti ir tam tikrų bakterijų ar net ligų atsiradimą bei paaiškina, kokių taisyklių reikėtų laikytis.

„Viena dažniausių įvairaus amžiaus moterų ligų yra pienligė, dar vadinama kandidoze. Ją sukelia grybelis, patekęs į sutrikusią makšties bakterinę florą. Tada moterį vargina gausios, nemalonaus kvapo, balkšvos išskyros, deginimo ir perštėjimo jausmas šlapinantis, niežėjimas, net gali atsirasti žaizdelės. Tokiu atveju rekomenduojama naudoti specialias ovules su pieno rūgštimi, atkuriančias makšties pH pusiausvyrą, kvapą neutralizuojančius gelius, taip pat priešgrybelinius preparatus, kuriuos galima įsigyti įvairiomis formomis“, – pataria vaistininkė.

Inga Norkienė

Anot jos, vasarą intymia higiena rūpintis intensyviau reikia ir dėl dažno prausimosi duše, mat tokiu atveju taip pat sutrikdomas gerųjų ir blogųjų bakterijų makštyje balansas. Ekspertė paaiškina, jog prausiant intymias zonas reikėtų vengti savo sudėtyje kvapiklių turinčių muilų – geriau rinktis specialius intymios higienos prausiklius ar putas. Jie savo sudėtimi padeda atkurti pH pusiausvyrą, apsaugo nuo bakterijų.

Tamponai ir higieniniai paketai

Kelionių į kurortus ar išvykų į gamtą metu esant menstruacijoms, dažna moteris įklotus ar paketus iškeičia į tamponus, tačiau tokiu atveju labai svarbu juos keisti kas kelias valandas ar po kiekvienų maudynių. Ilgai makštyje paliktas tamponas taip pat sukelia tinkamą terpę bakterijoms bei įvairiems grybeliams daugintis.

„Skausmingų menstruacijų metu netgi patartina užsiimti lengva fizine veikla, tokia kaip plaukiojimas, nes tai gali palengvinti pilvo skausmus. Čia dažniausiais pasirinkimais tampa specialios taurelės ar tamponai, tačiau būtina juos keisti kas keletą valandų. Griežtai nepatartina to paties tampono ar nešvarios taurelės naudoti ilgiau nei aštuonias valandas, nes gali grėsti ne tik infekcijos, bet ir toksinio šoko sindromas“, – sako I. Norkienė.

Negana to, po kiekvienų maudynių patartina, jei yra galimybė, nusiprausti po dušu, kad būtų nuplaunamos sūraus jūros vandens druskos, baseino vandenyje esantis chloras ar ežere tūnančios bakterijos. Tuo metu nebūtina naudoti specialaus prausiklio, svarbu švariu, tekančiu vandeniu nuplauti nešvarumus.

Karštis, apatiniai ir plaukelių šalinimas

Anot vaistinės ekspertės, kai kilsteli lauko termometro stulpelis, būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kokie apatiniai dėvimi. Kad būtų išvengta drėgmės ir galimų sušutimų intymioje zonoje, rekomenduojama vengti sintetinių apatinių ir itin aptemptų drabužių. Visa tai ne tik skatina prakaitavimą, bet ir gali sukelti nepatogumo jausmą, kas lems pritrynimus, raudonį, spuogelių atsiradimą.

„Pravarčiausia rinktis medvilninius, šilkinius apatinius arba bent tuos, kurių tarpvietėje atsiduriančią vietą dengia natūralios medžiagos. Taip pat, kai karšta, rekomenduotina rengtis ir laisvai krentančius drabužius: plačias, lengvos medžiagos kelnes, šortus, sukneles ar sijonus. Sintetinės medžiagos paskatins prakaitavimą, kuris vėlgi sukurs palankią terpę infekcijoms“, – rekomenduoja I. Norkienė.

Dėl karščio ir kitų higienos aspektų vasarą daugybė moterų renkasi ir bikinio zonos depiliaciją ar šią vietą padailina skutimosi peiliuku. Visgi, tai vertėtų daryti itin atsakingai, jei norima išvengti intymios vietos pažeidimų ir jau minėtų infekcijų. Vaistininkė pažymi, kad įvairūs plaukelių šalinimo būdai turėtų būti atliekami ne iš karto prieš maudynes, o iki jų likus bent parai.

„Šalindamos plaukelius, pažeidžiame odos epitelį, tad kyla didesnė infekcijų rizika, ypač jei netrukus neriame į druskingą, chloruotą ar bakterijų pilną vandenį. Visa tai gali lemti spuogelių ar netgi vočių atsiradimą, o tai bus ne tik nemalonu, bet ir skausminga.

Jei naudojamas skutimosi peiliukas, svarbu, kad jis būtų nepažeistas, švarus. Reikėtų skusti palei plauko augimo kryptį, kad būtų išvengta įaugusių plaukelių ir įdrėskimų. Jei intymi zona depiliuojama, prieš tai patartina ją nuvalyti glikolio ar salicilo rūgštimi papildytais specialiais šveitikliais, kurie pašalins negyvas odos ląsteles“, – priduria vaistininkė.

Kaip pasirūpinti intymia higiena?

Vasarą ypatingai svarbu pasirūpinti savo intymia higiena, kuri padėtų palaikyti normalią makšties mikroflorą bei taip užkirsti kelią uždegimams ir infekcijoms. Vaistininkė G. Kruopytė pataria, ko svarbiausia reikėtų nepamiršti rūpinantis intymia higiena.

Intymios higienos prausiklis

Išvengti infekcijų gali padėti kasdien naudojami intymios higienos prausikliai, pasakoja vaistininkė. Jie palaiko tinkamą pH terpę lytinių organų srityje.

„Paprastas muilas turi daug šarmų, kurių reikėtų vengti, nes jie gali sausinti gleivinę. Dėl to moteris vėliau gali justi įvairių sausumo problemų, niežulį, perštėjimą, paraudimą. Tuo tarpu intymios higienos prausikliai padeda palaikyti normalų pH lygį – tarp 4 ir 5. Tai padeda išvengti bakterinių ir grybelinių infekcijų“, – pasakoja G. Kruopytė.

Pieno rūgštis

Jei nusilpo imunitetas, turite polinkį sirgti grybelinėmis ar bakterinėmis ligomis, tuomet vaistininkė siūlo naudoti specialius prausiklius, turinčius pieno rūgšties.

„Pieno rūgštis padeda palaikyti tinkamą terpę gerosioms bakterijoms, t. y. kad gerųjų bakterijų būtų daugiau nei blogųjų. Blogųjų bakterijų visada turim, bet turi būti tinkamas balansas, kad laimėtų būtent gerosios. Šitoks prausiklis padeda ypač vasarą, kuomet atsiranda perštėjimo jausmas, niežulys, deginimo jausmas“, – pataria vaistininkė G. Kruopytė.

Drėgnos servetėlės

„Jeigu stovyklaujate gamtoje, rekomenduojama pasirūpinti intymios higienos drėgnomis servetėlėmis, kurios porą dienų gali padėti palaikyti intymią higieną, kadangi dažnai turi pieno rūgšties, pantenolio. Tačiau ir tokiomis servetėlėmis nereiktų piktnaudžiauti“ – pasakoja vaistininkė.

Jaučiančioms stipresnius simptomus ir jau seniau sirgusioms bet kokia bakterine ar grybeline infekcija, vaistininkė pataria naudoti specialias ovules. Anot jos, jų sudėtyje yra boro rūgšties, pieno rūgšties, o tai padeda sugrąžinti pH į normalų lygį ir greitai numalšinti nemalonius pojūčius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją