Tą patvirtina ir statistika, kasmet rodanti nuoseklų onkologinių ligų skaičiaus augimą. Gydytoja radiologė Rūta Briedienė atkreipia moterų dėmesį, kad profilaktinė diagnostika yra vienas efektyviausių įrankių kovoje su krūties vėžiu, rašoma pranešime spaudai.

Remiantis Nacionalinio vėžio instituto (NVI) duomenimis, Lietuvoje krūties vėžys yra stabiliai įsitvirtinęs pirmoje moterų onkologinių ligų statistikos lentelės vietoje, o vien per 2019 m. krūties vėžys nusinešė daugiau nei pusšešto šimto moterų gyvybių.

Nors statistika išties baugina, krūtų ligų diagnostikoje besispecializuojanti „Affidea Lietuva“ gydytoja radiologė R. Briedienė ramina – profilaktinė diagnostika dažniausiai yra ta priemonė, kuri išgelbsti tūkstančius gyvybių: „Norint užbėgti ligai už akių ir taip užkirsti kelią jos progresavimui, profilaktiškai tirtis turėtų visos moterys. Ankstyvoji ligų diagnostika padeda rasti pirmuosius ligos požymius moteriai net nejaučiant ligos simptomų“.

Savityra gali suklaidinti

Dažna moteris, taupydama savo laiką ir vis atkeldama vizitą pas gydytoją, puikiai jaučiasi atlikdama savityros procedūras. Tačiau, anot specialistų, šis metodas yra gana pavojingas, kadangi užčiuopiamas gumbelis ar juntami negalavimai gali grėsmingai pranešti apie jau progresavusią ligą. Gydytoja radiologė pažymi, jog norint užčiuopti pirminius ligos simptomus dar ankstyvoje stadijoje, svarbu ne tik stebėti savo kūną, bet ir lankytis pas specialistus.

Krūties vėžys.

„Dažnai jau progresavus krūties vėžiui, pasitaiko plika akimi matomų pakitimų, tokių kaip spenelio pokyčiai, išskyros, padidėję pažastų limfmazgiai bei guzelių ar kitų užčiuopiamų sukietėjimų krūtyje atsiradimas“, – dėsto R. Briedienė.

Specialistė pažymi, jog kiek anksčiau moterų savityra buvo gana aktyviai propaguojama gydytojų, tačiau naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad pati moteris pakitimus gali apčiuopti tik didesnius negu 2 centimetrai, o tai yra mažiausiai antros stadijos liga. Norint aptikti pirmąją ligos stadiją arba dar ikivėžinę būklę, moterims rekomenduojama atlikti profilaktinius tyrimus pas savo srities specialistus ir tirtis instrumentiniais tyrimais.

Ankstyvoji diagnostika – geriausias būdas įveikti vėžį

„Moteris yra svarbu supažindinti su šios ligos ankstyva diagnozavimo svarba, kadangi apsilankymui pas gydytoją ir profilaktinių tyrimų atlikimui pacientes dažniausiai stabdo jaučiama baimė, nemalonios išgirstos istorijos apie krūties vėžį, mirties baimė, nežinomybės faktorius ar jaučiama gėda prieš šeimos narius ir aplinkinius. Šie faktoriai gali tapti jau progresavusio krūties vėžio diagnostikos priežastimi“, – teigia R. Briedienė.

Būtent ankstyvosios diagnostikos dėka bei efektyvaus gydymo metodų pagalba, moterų, sergančiųjų krūties vėžiu, išgyvenamumo skaičiai svyra į teigiama pusę. Remiantis NVI duomenimis, net 4 iš 10 pacienčių, dalyvaujančių ankstyvosios patikros tyrimuose, pasveiksta. R. Briedienės teigimu, kasmet atlikti profilaktines patikras yra rekomenduojama visų amžiaus grupių moterims.

„Nors pastebima, kad krūties vėžiu dažniausiai serga 40–60 metų amžiaus grupės moterys, ši onkologinė liga neaplenkia ir jaunesnių. Tikrintis būtina jau nuo 25 metų“, – aiškina gydytoja radiologė.

Platus tyrimų pasirinkimas

Nuolatos tobulėjančių diagnostinių priemonių dėka, onkologinių ligų diagnostikai moterims yra suteikiama galimybė rinktis net iš keturių galimų ir priimtinų radiologinių tyrimų rūšių: mamografijos, ultragarso ar ABUS (automatinio krūtų ultragarso tyrimo) bei magnetinio rezonanso tomografijos bei tyrimo. Labai dažnai visi šie tyrimai atliekami kartu, kompleksiškai ir papildo vieni kitus.

Krūties vėžys

„Prieš parenkant tinkamiausią variantą, specialistai atsižvelgia į vieną iš pagrindinįų kriterijų – moters krūties liaukinio audinio tankį, kadangi esant tankiam liaukiniam audiniui, kas antrai moteriai plačiai paplitusio mamografijos tyrimo metu krūties patologija nėra aptinkama, todėl būtina atlikti ir kitus tyrimus, tokius kaip ultragarsas ar automatinis krūtų ultragarso ABUS tyrimas“, – aiškina gydytoja.

R. Briedienė moteris nuramina akcentuodama, jog diagnostiniams tyrimams specialaus pasiruošimo nereikia – didžioji dalis jų yra visiškai neskausmingi ir trunka vos keletą minučių. Tad žengiant į gydytojo kabinetą yra svarbus ryžtas ir pasitikėjimas specialistu, nes profilaktinė diagnostika vis dažniau įvardijama kaip svarbiausias ginklas kovojant su klastinga moterų gyvybes pasiglemžiančia liga.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)