„Vitaminai ir mineralai yra du pagrindiniai maistinių medžiagų tipai, kurių reikia organizmui, kad šis ilgiau išliktų sveikas. Jeigu ieškote dovanos vyresniam nei 50 metų amžiaus žmogui, pasvarstykite apie maisto papildus, kurių sudėtyje yra kalcio, vitamino D, B grupės vitaminų, omega-3 riebiųjų rūgščių, vitamino C ir geležies. Dovanojant maisto papildus 18–50 metų amžiaus žmonėms, reikėtų pagalvoti apie jų gyvenimo būdą: galbūt jie turi mažų vaikų, kurie parsineša namo įvairias ligas? Tuomet tiktų dovana, kuri padėtų sustiprinti imuninę sistemą, pavyzdžiui, vitaminas C ar D, cinkas, ežiuolės ir propolio preparatai, skruzdžių medžio žievės ekstraktas“, – skirtingus dovanų variantus pranešime žiniasklaidai vardija „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.
Pasak jos, šiuo laikotarpiu iš tiesų nemaža dalis gyventojų ateina į vaistinę pasitarti dėl dovanos savo artimiesiems – daugelis sprendimą priima čia ir dabar, bet kai kuriuos tenka išsiųsti atlikti namų darbų.
„Atsižvelgus į visus kliento poreikius ir į tai, kad produktas perkamas kitam asmeniui, uždavus klausimus apie alergijas, kitus vartojamus vaistus, kartais informacijos pritrūksta, todėl klientui tenka sugrįžti dar kartą. Tokiu būdu randamas tikrai geras ir tinkamas sprendimas nudžiuginti jų artimuosius“, – sako L. Vanagaitė.
Kaip išsirinkti?
Tiems, kuriems reikia papildomos energijos dėl įtempto darbo ar studijų grafiko, vaistininkė rekomenduoja rinktis maisto papildus, kuriuose yra žaliosios arbatos, ginkmedžio ar kofermento Q10. Papildai, kurių sudėtyje yra gliukozamino, ciberžolės, kolageno ir hialurono, puikiai tinka žmonėms, kurie daug sportuoja ir užsiima fizine veikla, mat kiekvienas iš jų padeda palaikyti sąnarių veiklą.
„Taip pat reikėtų nepamiršti, kad šalti orai ir per didelis mėgavimasis kalėdiniais malonumais gali palikti pėdsakų ant odos. Todėl puiki dovana galėtų būti ir maisto papildai odai. Kolagenas yra baltymas, natūraliai randamas mūsų ląstelėse, o senstant jo kiekis mažėja, todėl tai gali turėti įtakos odos elastingumui ir putlumui, o papildomai įtraukus vitamino C, kuris dalyvauja kolageno susidaryme, gausime ir dar vieną naudą – apsaugą nuo oksidacinio streso“, – sako L. Vanagaitė.
Ji priduria, kad maisto papildai kaip dovana yra puikus pasirinkimas, juolab, kad sveikas gyvenimo būdas bei rūpestis vieni kitais reiškia ilgesnę gyvenimo trukmę ir daugiau laiko su artimaisiais. Tačiau derėtų nepamiršti ir to, kad maisto papildai turi ir nepageidaujamą šalutinį poveikį, jie gali sąveikauti su kai kuriais vartojamais vaistais.
„Pavyzdžiui, vitaminas K gali sumažinti įprastai vyresnio amžiaus žmonių vartojamų kraują skystinančių vaistų gebėjimą užkirsti kelią kraujo krešėjimui. Taip pat svarbu nepersistengti ir nesirinkti maisto papildų su padidintomis dozėmis. Geriausia rinktis įprastas rekomenduojamas paros dozes, nes per didelis kai kurių vitaminų ir mineralų kiekis gali būti žalingas“, – pažymi vaistininkė.
Tinkamai laikyti
Maisto papildus, kaip ir kitus vaistus, reikia laikyti originaliose jų pakuotėse ir vaikams nepasiekiamose vietose, būtina vengti spintelių ar lentynų, kurios yra šalia viryklės ir šildymo vamzdžių, langų, kur temperatūra ir drėgmė gali nuolat svyruoti.
„Kiekvienam maisto papildui parenkama jam tinkanti pakuotė, kurioje produktas gali išlaikyti savo savybes, pavyzdžiui, tamsios spalvos nepermatomas buteliukas ar pakuotė yra naudojama papildams, kurie praranda savo veiksmingumą veikiami šviesos. Taip pat negalima pilstyti ir maišyti vitaminų į mažesnius ar didesnius buteliukus su kitais maisto papildais“, – aiškina vaistininkė.
„Daugumą kietos formos maisto papildų ar vitaminų rekomenduojama laikyti vėsioje, tamsioje ir sausoje aplinkoje, nes kitur laikomi jie gali išdžiūti, pavyzdžiui, vandenyje tirpūs vitaminai B ir C. Netinkamos laikymo sąlygos gali sugadinti produktą dar iki galiojimo termino. Prieš pirkdami ar atidarydami maisto papildus ar vitaminus, būtinai perskaitykite ir vadovaukitės etiketėje nurodytomis instrukcijomis arba pasitarkite su vaistininku“, – atkreipia dėmesį L. Vanagaitė.
Geriausia – pasitikrinti, ko reikia
Vartojant vitaminus ir maisto papildus, reikėtų prisiminti, kad jų nereikia vartoti didesniais kiekiais, nei rekomenduojama.
„Per didelis vitamino C arba cinko kiekis gali sukelti pykinimą, viduriavimą ar skrandžio spazmus. Per didelis seleno kiekis gali sukelti plaukų slinkimą, virškinimo trakto sutrikimus ir nuovargį. Vartojant per dideles dozes vitaminų ir maisto papildų, kurių sudėtinių medžiagų trūkumo organizme nėra, galima jausti miego sutrikimus, sunkumą susikaupti, nervų sistemos problemas, tokias kaip kojų arba rankų pirštų dilgčiojimas arba tirpimas“, – vardija vaistininkė.
Jos teigimu, yra apie 30 vitaminų ir mineralų, kurių organizmas turėtų gauti iš maisto raciono, nes jis negali pagaminti reikiamo jų kiekio. Be tinkamos maistinių medžiagų pusiausvyros ląstelės ir organai negali funkcionuoti visu pajėgumu, o tai palaipsniui gali sukelti sveikatos problemas.
„Geriausias būdas sužinoti, ko tikrai trūksta organizmui, yra kraujo tyrimas. Dažniausiai žmonės jaučia geležies, kalcio, vitamino D, vitamino C ir magnio trūkumą – organizmas iškart siunčia signalus. Pirmiausia reikėtų ištaisyti mitybos klaidas, o tada jau papildomai griebtis maisto papildų ir vitaminų“, – reziumuoja L. Vanagaitė.