Surinkome simptomus, kurie praneša apie prastą burnos ir dantų būklę. Jei juos jaučiate, vertėtų nieko nelaukiant apsilankyti pas gydytoją odontologą.
1. Kraujuojančios dantenos
Sveikos dantenos turėtų būti šviesiai rausvos ir ne itin jautrios. Jei dantenos paraudusios, jautrios, skausmingos prisilietus, tai gali būti gingivito arba dantenų ligų požymis. Anksti pradėtos gydyti, šios problemos išsprendžiamos, tačiau negydomos ilgainiui gali sukelti rimtų ir burnos, ir bendrų sveikatos problemų.
2. Nuolatinės žaizdelės burnoje
Burnos opos – tai raudonos ar geltonos spalvos žaizdelės, kartais skausmingos, atsirandančios. Tai ne tas pats, kas virusinės opos, kurios atsiranda lūpų išorėje. Opos gali atsirasti įsikandus į liežuvį ar skruostą – tokiu atveju jos išnyks savaime. Visgi, jei burnos opa neužgyja per tris savaites, vertėtų susirūpinti ir pasikonsultuoti su odontologu.
3. Visą laiką juntamas blogas burnos kvapas
Nors retkarčiais jausti blogą burnos kvapą yra normalu, nuolatinis blogas burnos kvapas gali reikšti nesveikus dantis ir dantenas. Jis gali atsirasti dėl prastos burnos higienos, valgomo maisto, alkoholio vartojimo ir rūkymo. Tačiau jis gali būti ir kitų sveikatos problemų, susijusių ne tik su burna, požymis. Blogą burnos kvapą taip pat gali sukelti sinusų ar net skrandžio problemos, todėl, jei pastebėjote, kad blogas burnos kvapas neišnyksta, verta apsilankyti pas odontologą.
4. Baltas liežuvis
Liežuvis gali būti įvairių spalvų, priklausomai nuo to, ką neseniai valgėte, tačiau dažnai pabalęs liežuvis gali rodyti prastą burnos sveikatą.Valantis dantis, dantų šepetėliu verta nuvalyti ir patį liežuvį. Be to, dantų siūlas taip pat padės sumažinti kenksmingų bakterijų kiekį burnoje.
5. Maistas visada stringa tarp dantų
Jei dažnai traukiate maistą iš dantų, tai gali būti besiplečiančio ėduonies požymis.
6. Atsibudę pastebite, kad žandikaulis įsitempęs
Žandikaulio ar galvos skausmas gali rodyti, kad naktį griežiate dantimis arba labai stipriai juos sukandate. Griežimas dantimis gali sukelti dantų jautrumą karščiui, šalčiui ar net tiesiog spaudimui. Toks ne visai sąmoningas elgesys gali neigiamai paveikti žandikaulio sąnarį.
7. Ant dantų atsirado baltų dėmių
Baltos dėmės ant dantų gali būti vienas pirmųjų artėjančio ėduonies požymių.
8. Laikui bėgant vienas dantis tamsėja
Kartais dantų problemas galima pastebėti, o ne pajusti. Kai vienas dantis pradeda atrodyti tamsesnis nei kiti šalia esantys, tai gali reikšti danties nervo problemą. Ši būklė dažnai pasitaiko priekiniams dantims. Jei pastebėjote, kad vienas dantis patamsėjo, būtinai kreipkitės į odontologą, net jei danties neskauda. To nepadarius, dantis gali būti prarastas.
9. Jaučiate ilgalaikį diskomfortą
Sveiki dantys neturėtų kelti diskomforto, kai juos valote, naudojate dantų siūlą ar kramtote. Skausmas kramtant ar valgant gali reikšti, kad patyrėte laikiną danties traumą arba rimtesnį pažeidimą.
O jautrumas karštam ar šaltam maistui ir gėrimams gali būti ženklas, kad dantyje atsirado skylutė. Jautrumas karščiui ir šalčiui taip pat gali reikšti, kad jūsų sąkandis yra nelygus, todėl vieni dantys dėvisi greičiau nei kiti.
10. Dantų maudimas naktį
Jei gedimas pasiekia danties nervą, skausmai dažniausiai pasireiškia naktį. Gali būti netgi sunku tiksliai pasakyti, kurį dantį skauda, nes skausmas plinta į kitas galvos sritis. Šie simptomai rodo, kad tikriausiai prireiks danties šaknų kanalų gydymo.
Parengta pagal:
www.businessinsider.com
https://boondental.com.au
www.mayoclinic.org