Kas gresia neatkuriant dantų

Pasak Valdo Papečkio, prarasti dantys kenkia ne tik žmogaus estetinei išvaizdai. Netekus dantų tampa sunku aiškiai ištarti kai kuriuos garsus, todėl pradedama švepluoti, blogėja žmogaus psichologinė būsena, jis jaučiasi susikaustęs, ima vengti bendravimo. Sutrikus kramtymo funkcijai, sunku tinkamai sukramtyti maistą, todėl atsiranda virškinimo problemos, prastėja naudingų medžiagų įsisavinimas, o tuo pačiu blogėja ir bendra savijauta. Neatkuriant dantų laiku, prasideda gretimų dantų migracija – jie krypsta, todėl tampa sunkiau užtikrinti kokybišką higieną, didėja ėduonies ir kitų ligų rizika. Ilgainiui ima nykti žandikaulio kaulas, žemėja sąkandis, deformuojasi veidas. Nusprendus dantis atkurti vėliau, gali prireikti papildomų procedūrų, gydymas bus ilgesnis ir užtruks ilgiau.

Dantų atkūrimo galimybės

Išvengti nemalonių, prarastų dantų sukeltų problemų padeda greitas ir efektyvus jų atkūrimo metodas – implantacija. Procedūra, kurios metu į prarasto danties vietą įsriegiamas natūralios danties šaknies pakaitalas – implantas, leidžia pilnai atkurti estetiką bei kramtymo funkciją ir žymiai pagerina žmogaus gyvenimo kokybę.

„Dantų implantacija nėra skausmingesnė nei danties šalinimas ar kitos odontologinės procedūros. Šiais laikais, siekiant, kad gydymas būtų kuo komfortiškesnis pacientui, stengiamasi išvengti kaulo priauginimo ir kitų papildomų chirurginių intervencijų, mažinti procedūrų skaičių, jų invazyvumą, trumpinti gydymo trukmę. Procedūrų metu taikoma vietinė nejautra, prireikus, pasitelkiama sedacija, todėl visais atvejais užtikrinamas beskausmis ir nemalonių emocijų nesukeliantis gydymas“, – teigia burnos chirurgas V. Papečkys.

Patyrusio implantacijos specialisto teigimu, kuo greičiau po danties pašalinimo įsriegiamas implantas, tuo mažiau sunyksta kaulas ir migruoja gretimi dantys. Taikant vienmomentės implantacijos metodą, implantą galima įsriegti iš karto po danties pašalinimo operacijos. Naudojant šį metodą, kone perpus sutrumpėja gydymo laikas, prireikia mažiau chirurginių intervencijų ir vizitų pas specialistą, pacientas patiria mažiau streso bei diskomforto. Šis gydymo būdas padeda išvengti papildomų procedūrų, išsaugoti natūralų minkštųjų bei kietųjų audinių kontūrą ir pasiekti geresnių estetinių rezultatų.

Linas Metrikis

Tačiau Valdas Papečkys pabrėžia, jog nors, kai vienmomentė implantacija yra saugi, dažniausiai rekomenduojama rinktis šį dantų atkūrimo būdą, kiekvienas atvejis yra skirtingas ir ne visada galima pritaikyti tuos pačius, net ir pažangiausius, gydymo metodus. Todėl kiekvieno paciento klinikinė situacija visuomet vertinama individualiai ir, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę, parenkamas būtent jam saugiausias ir tinkamiausias gydymo metodas.

Pasak burnos chirurgo, dantų implantacija šiuo metu yra taip pažengusi, jog, pasitelkus skaitmenines technologijas, netgi visus vieno žandikaulio dantis vietoj įprastų 6–9 mėnesių galima atkurti vos per savaitę. Taupantys laiką, vertinantys greitį, komfortą ir kokybę pacientai vis dažniau renkasi pažangiausiu šiuo metu bedančių žandikaulių atkūrimo būdu pripažįstamą metodą „Visi ant 4“, kurį naudojant visi vieno žandikaulio dantys atkuriami ant 4 implantų. Implantai specialiu kampu įsriegiami tose žandikaulio vietose, kuriose jie gali geriausiai suaugti su žandikaulio kaulu. Taikant šią metodiką, dažniausiai išvengiama kaulo priauginimo ir sinuso pakėlimo procedūrų. Šiai procedūrai gali būti naudojami itin ploni, bet labai tvirti naujos kartos implantai, kurie gali būti sriegiami ir rūkantiems ar diabetu sergantiems žmonėms.

„Rūkantiems ir sergantiems diabetu sunkiau gyja žaizdos, todėl anksčiau dėl komplikacijų rizikos tokiems pacientams implantacija buvo nerekomenduojama. Dabar, pasitelkus skaitmenines technologijas, implantacija pirmiausia suplanuojama kompiuteryje ir tik paskui, naudojant chirurginius gidus, atliekama paciento burnoje, todėl užtikrinama, kad ji bus mažai invazyvi ir atlikta ypatingai tiksliai. Gydymo tikslumas žymiai palengvina pooperacinį laikotarpį, sutrumpina gijimą ir užtikrina puikų rezultatą“, – apie šiuolaikinio gydymo galimybes pasakoja V. Papečkys.

Anot jo, dar vienas „Visi ant 4“ metodo privalumas yra tai, kad vienos procedūros metu ne tik įsriegiami visi reikiami implantai, bet ir ant jų pritvirtinami estetiški bei patogūs laikini dantys. Pasitelkus skaitmenines technologijas, protezas suplanuojamas itin tiksliai ir pagaminamas itin greitai, todėl pacientas iš karto gali džiaugtis pilnai atkurta estetine išvaizda, kramtymo funkcija ir visaverčiu gyvenimu. Implantams prigijus ir įsitvirtinus žandikaulyje, maždaug po 4–6 mėnesių, laikini dantys pakeičiami nuolatiniais.

Visi prarasti vieno žandikaulio dantys gali būti atkuriami ir sriegiant į žandikaulio kaulą 6, 8 ar vos 2 implantus. Tinkamiausias dantų atkūrimo metodas kiekvienu atveju parenkamas konsultacijos metu, įvertinus paciento burnos ertmės būklę, atsižvelgiant į jo įpročius, lūkesčius, finansines galimybes.

Skaitmeninių technologijų vaidmuo dantų atkūrimo procese

Pasak Valdo Papečkio, sparčiai tobulėjant odontologijos technologijoms, bedantystės problemą galima išspręsti greičiau, tiksliau ir efektyviau. 3D rentgenologinė diagnostika, intraoralinis skeneris ir kita skaitmeninė įranga leidžia užtikrinti ypatingai tikslią diagnostiką, sklandų gydymą ir maksimaliai kokybišką rezultatą. Diagnostikai naudojami 3D rentgenografai, užtikrinantys puikius 2D panoraminius ir 3D tūrinius atvaizdus, pasižymi sumažinta spinduliuote ir ypatingai aukšta vaizdo kokybe.

„Intraoralinis skeneris palengvina gydytojo bei paciento tarpusavio komunikaciją ir bendradarbiavimą. Jis suteikia galimybę perkelti iki 100 kartų padidintą labai aukštos raiškos paciento burnos ertmės vaizdą į šalia esantį ekraną ir, pasinaudojant vaizdine informacija, pacientui detaliai pristatyti jo dantų būklę, gydymo planą, paaiškinti, kodėl dantų atkūrimui pasirenkami tam tikri gydymo metodai. Stebint vaizdus ekrane, žmogui lengviau suprasti numatomo gydymo eigą, todėl dingsta nerimas ir baimė. O paciento nusiteikimas, motyvacija ir jo pasitikėjimas gydytoju turi nepaprastai svarbią reikšmę sklandžiam gydymui ir geram rezultatui“, – pabrėžia burnos chirurgas.

Intraoraliniu skeneriu nuskenavus paciento burną, gautą 3D vaizdą akimirksniu galima perduoti ir į dantų technikų laboratoriją. Pasak dantų techniko Lino Metrikio, šiuolaikinių technologijų dėka gaunama daug informatyvesnė, vizualesnė tyrimų medžiaga, todėl galima pastebėti net smulkiausias detales ir išgauti žymiai geresnę protezų kokybę.

„Pasitelkus skaitmenines technologijas pagal nuskenuotą dantų informaciją, sąkandžio ypatumus, kaimyninius dantis ar pagal šalia esančio sveiko danties paviršiaus morfologiją kompiuteryje galima sumodeliuoti preciziškai tikslią, reikalingos formos, spalvos ir krypties restauraciją. Net jei trūksta kokios nors reikšmingos informacijos, pati programinė įranga, remdamasi mokslinių tyrimų patirtimi, pasiūlo tinkamiausią danties formą ir kitus parametrus. Skaitmeninės technologijos taip pat suteikia pacientui galimybę 3D formatu pamatyti, kaip atkurti dantys atrodys po protezavimo. Pageidaujant, būsimų dantų modelis gali būti atspausdintas, kad pacientas galėtų jį pasimatuoti ir įvertinti estetinį vaizdą bei patogumą. Prireikus, atliekamos dantų formos, spalvos korekcijos. Kai būsimų dantų vaizdas ir pojūtis visiškai atitinka paciento lūkesčius, tiksliai pagal modelio duomenis skaitmeninėje laboratorijoje pagaminamas protezas“, – šiuolaikinių technologijų galimybes pristato patyręs dantų technikas.

Daugiau nei 20 metų restauracijas kuriantis specialistas sako, jog visuomet siekia, kad protezas būtų maksimalios kokybės, nepriekaištingai atliktų savo funkciją ir gražiai atrodytų estetiškai. Nors prieš kelis dešimtmečius tai padaryti buvo sudėtinga, pasitelkus skaitmenines technologijas šis tikslas sėkmingai įgyvendinamas – pacientai su ant implantų atkurtais dantimis jaučiasi tarsi su savais, o aplinkiniai net neįtaria, jog dantys yra protezuoti.

„Skaitmeninės technologijos žymiai palengvina tiek gydytojų odontologų, tiek dantų technikų darbą ir leidžia pasiekti geriausių rezultatų. Jų dėka galima įvertinti tikslią dantų būklę, sudaryti tikslų gydymo planą, parinkti tinkamiausius gydymo metodus ir sklandžiai žengti tolimesnius žingsnius link paciento svajonių šypsenos“, – baigdami pokalbį džiaugiasi Valdas Papečkys ir Linas Metrikis.

Jie taip pat pabrėžia, kad nepaisant šiuolaikinių technologijų galimybių, labai svarbus išlieka ir glaudus paciento, gydytojo bei dantų techniko bendradarbiavimas, kurį galima užtikrinti, kai klinika ir laboratorija įsikūrusios po vienu stogu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją