Kas yra sedacija ir kokia jos nauda dantų gydymo procese?
Sedacija – tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, atliekamas siekiant suteikti pacientui komfortą ir ramybę. Sedacijos metu žmogus nemiega, tačiau yra visiškai atsipalaidavęs ir nejaučia baimės, arba miega lengvu miegu, iš kurio gali būti lengvai pažadintas. Pritaikius sedaciją pacientui nerūpi, kas vyksta procedūros metu, o pabaigus gydymą, jis jos beveik ar net visiškai neatsimena. Sedacijos lygis – nuo lengvos iki gilios – parenkamas pagal paciento būklę ir numatomos procedūros apimtį.
Pasak B. Al Arbied, taikant sedaciją gali būti atliekamas vaikų ir suaugusiųjų terapinis dantų gydymas, endodontinės ir chirurginės procedūros – dantų šalinimas, implantacija ir kt.
Kokiais atvejais rekomenduojamas gydymas su sedacija?
Burnos chirurgas sako, kad sedacija gali būti taikoma kiekvienam pacientui, bijančiam odontologinio gydymo ar tiesiog norinčiam jo metu jaustis komfortiškiau. Gydymas su sedacija rekomenduojamas ir tais atvejais, kai numatoma ilga odontologinė procedūra.
„Nemažai žmonių ramiai išsėdėti odontologo kėdėje ir išbūti išsižioję gali ne ilgiau nei valandą. O atliekant gydymą su sedacija, procedūra visiškai neprailgsta – pacientas praranda laiko nuovoką, todėl net kelias valandas trunkantis gydymas jam atrodo vos keliolikos minučių“, – sako burnos chirurgas.
Gydymas su sedacija užtikrina visišką komfortą bei žymiai geresnę gydymo patirtį ir pacientams, kuriems pasireiškia pykinimo refleksas, taip pat turintiems stiprų žiaukčiojimo arba springimo refleksą.
Sedacija taip pat gan dažnai atliekama vyresniems nei 4 metų vaikams, turintiems didelę dantų gydymo baimę, kai gydytojui odontologui nepavyksta su jais susitarti dėl bendradarbiavimo.
Gydymo su sedacija privalumai
Pasak pašnekovo, atsipalaidavimą procedūros metu užtikrinanti sedacija veikia greitai, o medikamentų dozė gali būti reguliuojama, kad pacientas jų gautų būtent tiek, kiek reikia. Tam tikrais atvejais, kai tai gali būti naudingiau pacientams, turintiems tam tikrų sveikatos problemų, sedacija gali būti naudojama vietoj bendrosios anestezijos. Sedacija įprastai turi mažesnį šalutinį poveikį, po jos greičiau atsigaunama, todėl jeigu pacientas jaučiasi gerai, jis gali vykti namo praėjus vienai ar porai valandų po procedūros.
Patyrusio specialisto teigimu, sedacija užtikrina ir sklandesnį gydytojo darbą.
„Kai paciento baimė nuslopinta, jis jaučiasi ramus, atsipalaidavęs, nesimuisto kėdėje, dirgliai nereaguoja į kiekvieną prisilietimą, tačiau ramiai bendradarbiauja ir vykdo jo nurodymus (išsižioja, sukanda dantis ir pan.), galima maksimaliai susitelkti ties savo darbu ir procedūrą atlikti greičiau ir kokybiškiau. Tai – didelis privalumas ir pacientui, nes viskas atliekama tiksliau, mažiau dirginami bei traumuojami audiniai, mažėja uždegimų rizika, užtikrinamas greitesnis gijimas“, – sako jis.
Kada odontologinį gydymą rekomenduojama atlikti su bendrine nejautra
Burnos chirurgas Bahaa Al Arbied sako, kad gydyti dantis galima ir taikant bendrinę nejautrą. Šis nejautros būdas rekomenduojamas, kai pacientai paniškai ir nekontroliuojamai bijo visko, kas susiję su odontologo kabinetu, taip pat turi fobiją adatoms. Bendrinė nejautra gali būti pasitelkiama ir planuojant ilgiau trunkančias procedūras, norint gydyti ar pašalinti daug dantų, atlikti kelias procedūras vienu metu.
Bendrinės nejautros metu pacientas giliai ir ilgai miega, nejaučia skausmo, o jo kvėpavimo takai apsaugomi specialiu intubaciniu vamzdeliu. Ši nejautra dažnai pasirenkama gydant itin jautrius suaugusiuosius ir judrius vaikus, nes kiekvienas ne laiku atliktas judesys gali sutrikdyti sklandžią gydymo eigą, taip pat tuomet, kai sedacija pacientams nepadeda.
Ką reikia žinoti prieš dantų gydymą su narkoze
B. Al Arbied atkreipia dėmesį, kad gydymas su sedacija ar bendrine nejautra gali būti atliekamas tik visiškai sveikiems pacientams, tad net ir jaučiant lengvus peršalimo simptomus, procedūrą rekomenduojama atidėti. Prieš taikant nejautrą, likus 4–6 valandoms iki procedūros, negalima valgyti ar užkandžiauti, likus 2 valandoms – reikėtų negerti jokių skysčių.
Nors pacientas prabunda ir yra sąmoningas iš karto po procedūros, kurį laiką jis dar gali jausti mieguistumą, lengvą koordinacijos trūkumą, jam gali būti sunkiau sutelkti dėmesį, prisiminti kai kurias su gydymu susijusias detales. Dažniausiai visiškai atsigaunama per kelias valandas. Todėl po gydymo su sedacija ar bendrine nejautra griežtai draudžiama vairuoti – tam reikalingas reikalingas lydintis asmuo. Kelias valandas po procedūros nerekomenduojama valgyti ir gerti, vėliau, atsigavus, valgyti lengvą maistą ir laikytis gydytojo nurodymų. Po bendrinės nejautros taikymo dvidešimt keturias valandas negalima gerti alkoholinių gėrimų, su gydytoju nesuderintų vaistų, vairuoti, dirbti su mechanizmais arba pavojingą darbą, taip pat nerekomenduojama priimti atsakingus sprendimus, pasirašyti svarbius dokumentus.
Baigdamas pokalbį pašnekovas įspėja, jog laiku nesikreipiant dėl odontologinio gydymo, ilgainiui nesprendžiamos problemos gali nulemti įvairias komplikacijas, o gydymas taps sudėtingesniu. Todėl sedacija ar bendrinė nejautra gali būti vieninteliu sprendimu itin jautriems, nevaldomą baimę jaučiantiems ar žemą skausmo slenkstį turintiems ir odontologinių procedūrų metu didelį diskomfortą patiriantiems žmonėms.
Svarbu žinoti, kad gydymą su sedacija ar bendrine nejautra gali pasiūlyti toli gražu ne visos odontologijos klinikos. „Norėdama teikti šią paslaugą, gydymo įstaigą turi atitikti specialius reikalavimus, turėti reikiamą įrangą ir sedaciją bei narkozę atliekantį gydytoją anesteziologą-reanimatologą. Šis specialistas stebi paciento miego gylį bei pagrindines jo gyvybines funkcijas visos procedūros metu, taip užtikrindamas jo komfortą bei saugumą“, – atkreipia dėmesį burnos chirurgas Bahaa Al Arbied.