Danties implantas – tai danties šaknies pakaitalas, gaminamas iš ypatingai tvirtos, lengvos ir biologiškai su kaulu suderinamos medžiagos (titano, cirkonio ar jų lydinio). Implantas primena nedidelį varžtelį. Atkuriant prarastą dantį, šis varžtelis chirurginiu būdu įsukamas į žandikaulį, o ant jo tvirtinamas danties protezas.

Dantų implantacija yra pažangiausias ir efektyviausias prarastų dantų atkūrimo būdas. Dantų implantai puikiai imituoja natūralią danties estetinę išvaizdą ir atlieka natūralių dantų funkcijas“, – teigia E. Ginevičiūtė.

Pasak Igno Barausko, tobulėjant technologijoms, dantų implantais gali džiaugtis beveik kiekvienas pacientas. Nors yra tam tikros indikacijos, kai dantų implantavimas dėl didelės rizikos nerekomenduojamas ( pvz., sergant tam tikromis sisteminėmis ligomis, po intensyvaus priešvėžinio gydymo), kiekvienu konkrečiu atveju sprendžiama individualiai, įvertinus galimą naudą ir riziką.

Ignas Barauskas

Implantavimo procedūra negali būti atliekama sergant ūmia infekcine liga, esant ūmiems kardiovaskulinės sistemos sutrikimams ar piktybinei ligai, taip pat nėštumo metu.

Tačiau tai nereiškia, kad šiais atvejais dantų atkūrimas implantais iš viso negalimas. Pasveikus ar normalizavus bendrą būklę ir leidus pacientą gydančiam gydytojui, galima planuoti implantacijos procedūrą. Jeigu sveikatos būklės pagerinti nepavyksta, dantų atkūrimui pasirenkamos kitos metodikos.

Evelina Ginevičiūtė primena, kad praradus dantį ar kelis, būtina kuo skubiau pasirūpinti jų atkūrimu. Delsiant ir nesikreipiant į gydytojus, organizme neišvengiamai prasideda nepageidaujami procesai.

Atsiradusio dantų tarpo link ima krypti šalia esantys dantys, atsidengia jų šaknys. Dėl suprastėjusio sąkandžio tampa sunkiau kramtyti, o blogai sukramtytas maistas sukelia virškinimo sutrikimus. Iškrypusius dantis sunkiau tinkamai išvalyti, kaupiasi apnašas, padidėja ėduonies ir jo sukeliamų ligų rizika.

Gali pasireikšti ir galvos skausmai, kalbos sutrikimai. Negaudamas įprasto krūvio, prarasto danties vietoje ima tirpti žandikaulis. Dėl to ilgainiui žemėja sąkandis, įdumba skruostai, aplink lūpas formuojasi raukšlės, keičiasi veido forma, žmogus atrodo vyresnis, nei yra iš tikrųjų.

„Neatkūrus dantų laiku, nuolat blogėja dantų netekusio žmogaus gyvenimo kokybė, didėja nepasitikėjimas savimi. Dantų implantacija sugrąžina burnos sveikatą, patrauklią išvaizdą, pasitikėjimą savimi ir leidžia vėl mėgautis pilnaverčiu gyvenimu“, – užtikrina gydytoja.

Dantų implantai

Burnos chirurgės teigimu, idealiausia, kai implantavimo procedūra atliekama iš karto po danties praradimo ar pašalinimo, nes vėliau yra prarandama didžioji dalis žandikaulio kaulo ir prireikia jo priauginimo procedūros. Remiantis statistikos duomenimis, šiuo metu papildomo kaulo priauginimo prireikia prieš kas antrą implantaciją.

Nusprendus atlikti dantų implantaciją, konsultacijos metu įvertinama paciento burnos ir dantų būklė, aptariami jo lūkesčiai, finansinės galimybės, suderinamas gydymo planas, paskiriama data implantacijos procedūrai.

Dantų implantacija – greita, saugi ir neskausminga procedūra, dažniausiai ji atliekama naudojant vietinę nejautrą. Vienam implantui įsriegti prireikia maždaug pusvalandžio. Operacijos metu ant įsriegto implanto gali būti pritvirtinamas laikinas vainikėlis arba užsukama gijimo galvutė ir implantas paliekamas gyti. Implantui prigijus, atliekamas protezavimas.

Dantų implantai

Implantacija gali būti atidėta arba vienmomentė. Taikant vienmomentę implantaciją, pašalinus dantį, tą pačią dieną įsriegiamas implantas ir uždedamas laikinas vainikėlis. Naudojant šį metodą, sutrumpėja gydymo laikas, prireikia mažiau chirurginių intervencijų ir vizitų pas specialistą, patiriama mažiau streso bei diskomforto. Šis gydymo būdas padeda išlaikyti natūralų minkštųjų ir kietųjų audinių kontūrą ir pasiekti geresnių estetinių rezultatų. Vienmomentės implantacijos dėka galima greičiau atstatyti kramtymo funkciją, fonetiką ir estetinę išvaizdą.

Po implantacijos svarbu laikytis gydytojo paskirto režimo, vartoti paskirtus medikamentus, nesimaudyti karštoje vonioje, pirtyse, apie savaitę vengti didelio fizinio krūvio.

Ignas Barauskas sako, kad pacientai dažnai teiraujasi apie galimas komplikacijas. Pasak burnos chirurgo, komplikacijų po implantavimo, kaip ir po kiekvienos burnos chrurgijos operacijos, pasitaiko, tačiau, tobulėjant technologijoms, jos labai retos.

Dažniausios komplikacijos – uždegimas, infekcija, apatinio žandikaulio nervų nutirpimas, danties implanto neprigijimas. Nors, gydytojo teigimu, kruopšti burnos higiena bei atsakingas gydytojo pateiktų rekomendacijų laikymasis maksimaliai sumažina komplikacijų riziką, esant bet kuriai komplikacijai, reikia nedelsiant kreiptis į savo gydytoją.

Dantų implantai

Pasak E. Ginevičiūtės, bene labiausiai pacientai baiminasi danties implanto neprigijimo. Tačiau, pasak gydytojos, labai reta komplikacija, dažniausiai susijusi su rūkymu arba sisteminėmis ligomis.

Patikimi, pasaulyje pripažinti implantų gamintojai nuolatos investuoja į mokslinius ir klinikinius tyrimus, tobulina savo produktus, stengdamiesi pagaminti kuo labiau su žandikaulio kaulu biologiškai suderinamus implantus, kad jie kuo greičiau su juo suaugtų ir būtų užtikrinta kuo mažesnė jų atmetimo rizika. Todėl šiais laikais implantai prigyja beveik visiems.

Pasak I. Barausko, šiuolaikinių technologijų dėka dažniausiai iš karto po implantavimo procedūros pacientui pritvirtinami laikini dantys, kurie vėliau pakeičiami nuolatiniais. Daugelis gamintojų jiems suteikia viso gyvenimo garantiją. Jeigu implantas vis dėlto neprigyja, jis yra pašalinamas ir po kurio laiko, operuotai vietai sugijus, sriegiamas naujas.

Tačiau, burnos chirurgai pabrėžia, kad nors kokybiškai atlikta dantų implantacija yra ilgalaikis sprendimas, nereikėtų pamiršti, kad implantų ilgaamžiškumas labai priklauso nuo tinkamos jų priežiūros.

Kruopšti burnos higiena, kokybiškas dantų, tarpdančių ir liežuvio valymas, profesionali burnos higiena du kartus per metus – tai būtinos priemonės, padedančios užkirsti kelią odontologinėms ligoms, kontroliuoti dantenų bei kaulo būklę, ir taip užtikrinti ilgalaikį implanto funkcionavimą.

Implantui prižiūrėti dažniausiai rekomenduojamas vieno danties šepetėlis. Baigdami pokalbį patyrę specialistai primena, kad norint ilgai džiaugtis implantacijos rezultatais, svarbu ir reguliariai lankytis pas gydytoją, sekti kaulo būklę, du kartus per metus atlikti profesionalią higieną. Jie taip pat atkreipia dėmesį, kad rūkymas irgi turi įtakos implanto ilgaamžiškumui, todėl, siekiant išsaugoti sveikus dantis, reikėtų šio įpročio atsisakyti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją