„Giriamasi, kad odontologinės paslaugos gerinamos, o kodėl mes skriaudžiami? Kodėl profesinės mokyklos moksleiviams už priemones – plombas, vienkartinių priemonių rinkinį, nuskausminamuosius ir kita – mokėti nereikia, o aukštųjų mokyklų studentai privalo susimokėti?“ – piktinosi vienos aukštosios mokyklos studentės Monika ir Greta (merginų prašymu vardai pakeisti), prašydamos padėti išspręsti dabartiniams ir būsimiems studentams labai aktualią, jau kelis dešimtmečius besitęsiančią problemą.

Esą tikrai ne visi studentai – turtingi, daug yra tokių, kurie skaičiuoja kiekvieną centą, o odontologinės paslaugos yra labai brangios net ir valdiškose gydymo įstaigose.

Susiję straipsniai

Apmokestina ir tai, ko neturėtų apmokestinti?

Žurnalistė kreipėsi į atsitiktinai pasirinktą Vilniaus gydymo įstaigą, kuri sudariusi sutartį su ligonių kasa ir, be kitų paslaugų, teikia pacientams odontologines paslaugas. Telefonu pasiteiravus, ar šioje poliklinikoje prisirašiusiems bei privalomuoju sveikatos draudimu draustiems asmenims, kurie studijuoja aukštosios mokyklos dieniniame skyriuje, reikia už ką nors mokėti, norint gauti odontologines paslaugas, buvo atsakyta: „Reikia susimokėti tik už medžiagas: jei dantį plombuoja – už plombą, jei traukia – už nuskausminimą“.

Gydymo įstaigos darbuotoja pabrėžė, kad tokia pati tvarka galioja ir profesinės mokyklos moksleiviams, prisirašiusiems prie šios poliklinikos – jiems irgi reikia susimokėti tik už medžiagas.

Perklausus iš naujo, ar profesinės mokyklos moksleiviams tikrai reikia už medžiagas sumokėti, buvo paaiškinta dar išsamiau: „Reikia mokėti už medžiagas visiems, vyresniems nei 18 metų gyventojams. Taip taip, net jei dar jie mokosi vidurinėje mokykloje. Tik vaikams iki 18 metų už tai nereikia mokėti“.

Kilo klausimas – ar įstaigos darbuotoja nežino teisės aktų, ar tyčia klaidina?

Kreipiausi į kitą gydymo įstaigą, esančią Kaune, kuri irgi turi sutartį su ligonių kasa. Atsiliepusi registratorė patikino, kad tiek studentams, tiek profesinių mokyklų moksleiviams, prisirašiusiems prie poliklinikos, teikiant odontologines paslaugas, reikia mokėti tik už medžiagas.

Bet juk daug metų galiojančiuose teisės aktuose numatyta, kad profesinės mokyklos auklėtiniams, kaip ir vaikams iki 18 metų ar socialiai remtiniems asmenims, odontologinių medžiagų ir vienkartinių priemonių kainą turėtų kompensuoti PSDF?

Gydymo įstaigos darbuotoja nustebo, tai išgirdusi, ir paprašė lukterėti – pasitikslins. Galiausiai patvirtino, kad, taip, profesinės mokyklos moksleiviams už odontologines medžiagas ir priemones mokėti nereikia. O studentams, nors jie ir prisirašę prie gydymo įstaigos, nors ir mokosi dieniniame skyriuje, nors ir drausti privalomuoju sveikatos draudimu – už odontologo sunaudotas plombines medžiagas, kitas odontologines medžiagas bei vienkartines priemones, deja, reikia susimokėti.

Kodėl tokia nelygybė: profesinės mokyklos moksleiviams odontologinės paslaugos – nemokamos (už jas sumoka valstybė), o studentai priversti krapštyti savo ar tėvų pinigines?

Ligonių kasa studentų diskriminacijos faktą patvirtino

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė informavo, jog odontologines paslaugas valstybė kompensuoja „pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mastą“.

Esą tiek už pirminę odontologinę pagalbą, tiek už odontologų specialistų paslaugas ligonių kasos apmoka gydytojų darbą, tačiau už vaistus, plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotą jų kiekį, turi susimokėti patys pacientai. Tarp jų – ir studentai.

Nemokamai odontologines paslaugas gali gauti tik tam tikros gyventojų grupės.

„Nei už gydytojų darbą, nei už vaistus, medžiagas ir priemones mokėti nereikia vaikams, dieninių bendrojo lavinimo mokyklų, profesinių mokyklų dieninių skyrių moksleiviams, iki jiems sukanka 24 metai, taip pat socialiai remtiniems žmonėms, jei jie pateikia savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą, – informavo ligonių kasos atstovė. – Šioms pacientų grupėms reikėtų primokėti tik tuo atveju, jeigu jie ar jų atstovai, tarkime, vaikų tėvai ar globėjai, patys pasirinktų paslaugas, medžiagas, priemones ar procedūras, kurios yra brangesnės už apmokamas ligonių kasų“.

Tačiau tokiu atveju pacientas turėtų sumokėti ne visą sumą, o tik kainų skirtumą. Taip yra reglamentuota sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje „Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkoje“.

Seimo sveikatos reikalų komitetas imasi pokyčių

Žurnalistė kreipėsi į Seimo sveikatos reikalų komitetą, prašydama pakomentuoti, ar įstatymo leidėjai neįžvelgia šioje situacijoje studentų diskriminavimo fakto, ir ar nereikėtų galiojančius teisės aktus pakoreguoti, kad moksleiviams ir studentams nustatyta skirtinga odontologinių paslaugų apmokėjimo PSDF lėšomis tvarka (kai profesinės mokyklos moksleiviams papildomai mokėti nereikia, o studentai turi susimokėti) būtų patobulinta.

Sveikatos reikalų komiteto biuro patarėja Brigita Sesickienė padėkojo už pateiktą informaciją apie galimą studentų diskriminaciją ir patikino, jog naujojo Seimo atstovai rankų sudėję nesėdės – jau imtasi veiksmų, kad ši nelygybė būtų panaikinta.

„Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Lina Šukytė-Korsakė, atsižvelgdama į tai, kad teisės norma, dėl kurios iškėlėte klausimą, įtvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 patvirtintoje Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkoje, taip pat į tai, kad Sveikatos apsaugos ministerijai priklauso kompetencija formuoti valstybės politiką asmens sveikatos priežiūros srityje ir nustatyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto panaudojimo prioritetus, kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymu peržiūrėti teisės aktus, reglamentuojančius apmokėjimą už odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas, bei su tuo susijusius kitus teisės aktus, ir spręsti dėl atitinkamų teisės aktų keitimo tikslingumo. Sveikatos apsaugos ministerijai pateikus atsakymą, informuosime papildomai“.

Taigi, galima manyti, ledai pajudėjo, o studentai jau greitai sulauks gerų naujienų jiems taip rūpimais klausimais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės