Straipsnyje argumentuotai paneigiama dantų rentgenografijos žala vaisiui, aiškinama periodonto (kraujuojančių, pūliuojančių dantenų) gydymo svarba, vietinė anestezija, atskleidžiamas idealus dantų gydymo laikotarpis nėščiai moteriai ir kiti svarbūs veiksniai.

Nėštumas yra ypatingas laikotarpis moters gyvenime. Gera burnos sveikata nėštumo laikotarpiu svarbi į bendrąją būsimos motinos ir jos kūdikio sveikatai. Deja, daugelis akušerių ginekologų ir odontologų, netgi pačių nėščiųjų skeptiškai vertina dantų priežiūrą nėštumo laikotarpiu dėl įsitvirtinusių prietarų visuomenėje apie dantų gydymo saugumą. Atlikus literatūros šaltinių analizę, remiantis „PubMed“ straipsnių ekspertų nuomone ir atliktais klinikiniais, eksperimentiniais tyrimais tapo aišku, jog dantų gydymas nėštumo laikotarpiu yra ne tik saugus, bet ir būtinas.

Pasikonsultavus su šeimos gydytoju ar akušeriu ginekologu, galima rekomenduoti įprastus vizitus pas odontologą ir saugiai atlikti būtinas diagnozes ir gydymo procedūras.

Nors per pastaruosius dešimtmečius pagerėjo nėščiųjų dantų priežiūra, vis dar egzistuoja klaidingas dantų priežiūros nėštumo laikotarpiu suvokimas, ypač mažesnio socialinio ir ekonominio statuso populiacijos dalyje. Idealiu atveju, nėščia moteris turėtų būti siunčiama konsultacijai su odontologu. Kiekviena iš moterų turėtų žinoti, jog blogos burnos sveikatos nėštumo laikotarpiu pasekmės gali jaustis visą likusį gyvenimą.

Mitas - rentgenografijos žala vaisiui

Rentgeno sukeliamos radiacijos kiekis, visuomet buvo vienas iš pagrindinių diskusinių klausimų tarp gydytojų specialistų ir nėščiųjų. Profesinių organizacijų leidiniuose teigiama, jog standartinio dantų rentgenologinio tyrimo metu radiacijos kiekis yra toks mažas, kad negali sukelti didelio vaisiaus apsigimimo. Įvertinus vaisiaus gaunamas spinduliuotės dozes, nustatyta, kad rizika vaisiui minimali, todėl neturėtų būti vengiama atlikti nėščioms moterims šio tyrimo. Tokią nuomonę remia Tarptautinė apsaugos nuo radiacijos komisija, Amerikos radiologijos kolegija bei Amerikos akušerijos ir ginekologijos kolegija.

Neignoruokite periodonto gydymo

Šis gydymas yra labai svarbus nėštumo laikotarpiu. Hormonai, kurie išsiskiria organizme nėštumo laikotarpiu sąlygoja tai, kad joms labiau susidaro apnašos ir kraujuoja dantenos. Deja, daugelis nėščiųjų mano, kad dantenų kraujavimas yra normalus nėštumo laikotarpiu ir nesikreipia į odontologą. Ne maža dalis žino, kad nėščiųjų infekcijos (pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijos) didina priešlaikinio gimdymo ir mažo gimimo svorio naujagimių gimimą. Atlikti tyrimai įrodo, kad periodontas taip pat sulėtina vaisiaus augimo procesą. Rūpinantis savo burnos sveikata užkirsite kelią ne tik priešlaikiniam gydymui, bet nauda bus ir kūdikio sveikatai. Nėščios moterys, kurioms buvo sėkmingai gydytos periodonto ligos, turėjo žymiai mažesnę priešlaikinio gimdymo riziką. Nors periodontas nėščioms moterims yra sunkiai gydomas dėl hormonų būklės, tačiau daugeliui dalyvavusių tyrime, liga išgydyta sėkmingai.

Plombos išskiriančios gyvsidabrį (amalgama)

Nors daugelis odontologų nenaudoja amalgamos kasdieninėje praktikoje, tačiau šis restauravimo būdas vis dar naudojamas. Kramtant amalgamos plombos burnoje išsiskiria gyvsidabrio garus, o šie patenka į placentą. Tai iš tiesų kelia nerimą nėščiosioms, tačiau išskiriamo gyvsidabrio kiekis burnoje yra minimalus, neperžengiantis leistinos normos. Vis dėlto Kanados Visuomenės sveikatos agentūra nerekomenduoja nei dėti, nei pašalinti amalgamos plombą nėštumo metu. Tyrimai parodė, kad šios plombos naudojimas yra saugus naudojant dantų restauracijoms. Bet kokiu atveju, jeigu nėštumo laikotarpiu reikalingas plombavimas, pacientė turi būti informuota apie plombų variantus ir kartu su odontologu nuspręsti, kokias medžiagas geriausiai naudoti.

Dantų gydymo laikotarpis

Moksliniame žurnalo „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas“ straipsnyje teigiama, jog tradiciškai, bet kokio dantų gydymo vengiama per pirmąjį nėštumo trimestrą, kad nebūtų pakenkta vaisiui organogenezės (organų formavimosi ir vystymosi) laikotarpiu. Tačiau tai neįrodyta, kad gali pakenkti dantų gydymas per šį laikotarpį. Visgi, idealus laikotarpis nėščiai moteriai gydyti dantis yra antroji trimestro (14 – 20 nėštumo savaitė) pradžia. Šiuo laikotarpiu nėra žalingo vaistų poveikio vaisiui, pykinimo ir vėmimo, gimda dar nėra tiek padidėjusi, kad keltų diskomfortą. Visas dantų problemas yra labai svarbu gydyti per antrąjį trimestrą, nes gimdymo metu gali tekti intubuoti (specialaus vamzdelio įleidimas į trachėją), tokiu atveju nesveiki dantys gali būti sugadinti arba prarasti.

„Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas“, 2016 m. sausis (T.20, Nr.1), Renata Stulgaitytė

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją