Pasak specialisto, cirkonio keramika dantų implantams gaminti naudojama kiek daugiau nei dešimtmetį. Nors cirkonio oksido implantai – pakankamai naujas būdas, padedantis atkurti prarastus dantis, jie jau spėjo pelnyti daugelio specialistų ir pacientų pripažinimą bei pasitikėjimą. Pastaraisiais metais dėl unikalių cirkonio oksido savybių ir pranašumų prieš kitas implantų gamybai naudojamas medžiagas, cirkonio implantų populiarumas auga itin sparčiai.
Andriaus Jonaičio teigimu, iki šiol dažniausiai dantų implantų gamybai naudojama medžiaga yra titanas ir jo lydiniai. Tačiau pastebėta, jog įvairūs metalai drėgnoje burnos ertmėje gali sukelti koroziją. Metalų dalelėms patekus į organizmą, didėja alergijų rizika. Taigi, dėl galimo toksinio titano ir kitų titaninių implantų lydiniuose esančių metalų poveikio imta ieškoti dantų atkūrimo be metalo galimybių.
„Esminis burnos implantų klinikinės sėkmės veiksnys – greita osteointegracija (suaugimas su kaulu). Didelis biologinis titano suderinamumas, atsparumas korozijai ir palankios mechaninės savybės itin svarbios ankstyvoje implanto prigijimo stadijoje. Nepaisant to, nuolatos pasitaiko titano implantų atmetimų atvejų. Siekiant išspręsti šią problemą, titano implantų paviršiams pagerinti buvo naudojami keli metodai, vienas kurių – jų padengimas cirkoniu. Taigi, cirkonis odontologijoje buvo pradėtas naudoti dangos pavidalu, siekiant užtikrinti geresnę titano implantų osteointegraciją. Vėliau, atliekant mokslinius tyrimus, įsitikinta, kad dėl unikalių cirkonio oksido savybių – tvirtumo, stiprumo, atsparumo mechaniniam poveikiui ir cheminei korozijai, jis gali tapti idealia implantų gamybos medžiaga“, – pasakoja gydytojas odontologas.
Pasak specialisto, prie sėkmingo cirkonio oksido implantų įsitvirtinimo daugiausiai prisidėjo puikios jų osteointegracinės savybės. Cirkonis harmoningai dera su žmogaus audiniais ir yra žymiai priimtinesnis žmogaus kūnui nei alternatyvios implantavimo medžiagos. Remiantis moksliniais tyrimais, cirkonis užtikrina nuspėjamą prigijimą, ląstelių metabolizmą ir teigiamą audinių atsaką. Įrodyta, kad cirkonio oksido implantų sukeliamo uždegimo ir reakcijų į svetimkūnį rizika daug mažesnė už sukeliamą titano implantų, o tai rodo itin gerą cirkonio oksido biologinį suderinamumą.
Ši medžiaga nesukelia alergijų, nes ją organizmas priima kaip natūralią. Net į alergijas linkusių žmonių dantų atkūrimui naudojant cirkonio keramikos implantus, iki šiol nepastebėta jokių nepageidaujamų reakcijų. Cirkonio oksidas neemigruoja į kitas organizmo vietas ir niekaip kitaip netrikdo optimalios burnos sveikatos. O apie titano implantų saugumą imta svarstyti po to, kai titano dalelių sankaupos buvo aptiktos šalia implantų esančiuose audiniuose ir limfmazgiuose, taip pat vis dažniau pasitaikydavo atvejų, kai jie sukeldavo alergines reakcijas ir įvairias komplikacijas.
Ant unikalaus cirkonio oksido implanto paviršiaus mažiau kaupiasi bakterijos bei apnašos – tai padeda užtikrinti geresnę burnos higieną ir išvengti dantenų uždegimų bei apsaugoti aplink implantą esantį kaulą nuo tirpimo. Būtent apnašas ir bakterijos, kurios iš burnos ertmės gali patekti tik per dantenų kišenę, yra dažniausia kaulo nutirpimo aplink implantą ir implantų atkritimo priežastis. Tokių komplikacijų pasitaikydavo su titano implantais, tuo tarpu cirkonio implantai panaikina jų riziką. Dėl šios savybės cirkonio implantai – puikus sprendimas ir sergantiems paradontoze, rūkantiems ar prastesnius burnos higienos įgūdžius turintiems pacientams.
Tyrimais įrodyta, jog dantenų kraujotaka aplink cirkonio keramikos implantą beveik tokia pati, kaip apie natūralius dantis. Dėl geresnio biosuderinamumo aplink cirkonio keramikos implantą greičiau sugyja minkštieji audiniai, geriau prilimpa dantenos, todėl sumažėja infekcijos rizika, sutrumpėja pooperacinis periodas ir pasiekiamas geresnis estetinis vaizdas.
Dar vienas svarbus cirkonio oksido implantų privalumas – natūralius dantis primenanti jų spalva, padedanti patenkinti itin aukštus reikalavimus estetikai keliančių pacientų poreikius. Pastebėta, kad dantų atkūrimui naudojant titano implantus, aplink juos kartais atsiranda pilki „šešėliai“, nes prasišviečia titaninės detalės (tiek implantas, tiek atrama). Ši rizika ypač padidėja pacientui turint plonas dantenas ar polinkį į dantenų recesijas. O cirkoniniai implantai yra baltos spalvos, todėl atrodo kaip natūralus dantys. Natūralumo efektas sukuriamas ne tik dėl šios medžiagos estetinių savybių – cirkonio keramika nėra laidi šilumai, elektros srovei bei nesukelia imuninio atsako.
„Odontologija sparčiai tobulėja – atsisakę metalinių plombų bei protezų, dabar galime atsisakyti ir metalinių implantų. Apibendrindamas galiu pasakyti, jog cirkonio implantai yra puikus šiuolaikinis pasirinkimas ieškantiems saugaus ir ilgaamžio prarastų dantų atkūrimo sprendimo. O ar tai tinkamiausias sprendimas, geriausiai atitinkantis būtent Jūsų poreikius, įvertinęs Jūsų klinikinę situaciją, nuspręs gydytojas odontologas“, – baigdamas pokalbį sako Andrius Jonaitis.