Ekologinių produktų pramonės įmonių kontrolės institucijos „Cornucopia Institute“ atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad įvairių rūšių dantų pasta savo kokybe labai skiriasi. Kai kurių gamintojų dantų pastoje yra net sveikatai kenksmingų komponentų. Ištyrus įvairių rūšių dantų pastą kai kuriais atvejais buvo aptikta endokrininę sistemą ardančių medžiagų, uždegimus sukeliančių preparatų ir kancerogenų.

Štai „Cornucopia Institute“ pateiktas nerimą keliančių komponentų sąrašas:

- diazolidinilo šlapalas (konservantas, odą dirginantis kancerogenas);
- triklozanas (antibakterinis preparatas, galintis turėti endokrininę sistemą ardantį poveikį);
- karageninas (tirštiklis, galimas kancerogenas);
- parabenai (endokrininę sistemą ardančios medžiagos);
- natrio laurilsulfatas (detergentas, turintis odą, akis ir kvėpavimo takus dirginančio poveikio);
- dirbtiniai dažikliai, kvapikliai ir saldikliai (kai kurie pagaminti iš kancerogenais užterštų petrochemikalų).

Kaip gi šitaip? Pasirodo, dantų pastos, kaip ir kosmetikos, pramonė gana neefektyviai kontroliuojama. Kadangi ji priskiriama JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) kompetencijai, laikoma, kad juos kontroliuoja FDA. Deja, ne patvirtina. Tai reiškia, kad pristatant gaminius rinkai nebūtina gauti FDA patvirtinimo, nes jiems taikomi tam tikri įstatymai bei taisyklės, todėl, nustačiusi įstatymų pažeidimų, FDA gali nurodyti nutraukti prekybą kuriuo nors taisyklių neatitinkančiu gaminiu.

Tad ar reikia nerimauti? „Į organizmą patenkančios medžiagos turi poveikį ląstelių veiklai, todėl mums turi rūpėti asmeninės higienos produktų saugumas“, – atsakydama į „Yahoo Beauty“ klausimą aiškina pagalbos krūties vėžiu sergantiems pacientams skyriaus direktorė ir Breastcancer.org vadovė Marisa Weiss iš medicinos centro „Lankenau Medical Center“.

M. Weiss nuomonei pritaria ir medicininių virškinamojo trakto tyrimų grupės vadovas Antonas Bilchikas iš Los Andželo „Providence Saint John’s“ sveikatos priežiūros centrui pavaldaus vėžio tyrimų instituto. Jis sako: „Manau, kancerogenai apskirtai turi kelti susirūpinimą, o FDA dantų pastos pramonę turėtų reguliuoti taip pat griežtai, kaip vaistų.“ Jis taip pat pripažįsta, kad tai nėra lengva.

„Egzistuoja begalė kancerogenų, apie kuriuos nieko nežinome, – sako A. Bilchikas, – bet dantų pastą naudojame jau seniai ir iki šiol nėra užfiksuota nė vieno dantų pastos sukelto vėžio atvejo.“

Niujorko universiteto odontologijos koledžo karieso ir visapusiškos burnos priežiūros skyriaus vadovas Markas S. Wolffas teigia, kad išvardytų komponentų esama ir įprastoje dantų pastoje, be to, visi jie įtraukti į FDA paprastai saugiomis laikomų medžiagų sąrašą.

Pasak M. S. Wolffo, nė viena medžiaga nėra ypatingai pavojinga. Jis pastebi, kad šios medžiagos plačiai naudojamos maisto ir vaistų pramonėje, nes užtikrina patrauklią maisto produktų išvaizdą ir apsaugo juos nuo gedimo.

Šiai nuomonei neprieštarauja ir A. Bilchikas, paminėdamas, kad visi komponentai „pakankamai patikimi, nes pripažįstant, kad kuris nors gali sukelti vėžį, yra remiamasi su gyvūnais atliktais tyrimais, kuriuos vykdant buvo naudojamos daug didesnės šių medžiagų koncentracijos“. Jis priduria, kad faktas, jog vėžį galėjo sukelti dantų pasta, jokiais tyrimais neįrodytas.

Visgi M. Weiss pataria būti apdairiems, ypač kalbant apie triklozaną ir parabenus. Anot mokslininkės, jie gali daryti poveikį ląstelėse vykstantiems procesams. „Juk ląstelės turi augti normaliai, o jei į organizmą patenką jų augimą trikdančių medžiagų, turime apie tai žinoti ir užkirsti tam kelią“, – sako M. Weiss.

M. Weiss neragina išmesti namuose esančios dantų pastos, jei joje yra minėtų medžiagų. Ji tik perspėja, kad galbūt verta ateityje nepirkti produkto, kurio sudėtyje yra kenksmingų komponentų. „Turime vadovautis esminiu rūpinimosi visuomenės sveikata principu, nurodančiu, kad geriau iš anksto apsisaugoti, nei vėliau gailėtis“, – sako M. Weiss.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (91)