Vis dėlto tai yra vienas iš dalykų, kurių nevalia praleisti pro akis. Kalbiname šeimos klinikos „Pagalba ligoniui“ burnos higienos specialistę Rugilę Jarmalavičiūtę ir aiškinamės, kodėl vaikams itin svarbu prižiūrėti dantukus ir kaip tai tinkamai daryti, rašoma pranešime spaudai.

- Kokia dažniausia gendančių dantukų priežastis?

- Dantukai genda dėl gliukozės ir cukraus, esančių maiste. Tačiau tai nereiškia, kad pagrindinė dantukų gedimo priežastis yra tik saldainiai. Didelę įtaką ėduonies susidarymui turi gausus saldintų sulčių, vaisvandenių vartojimas, taip pat įvairios bandelės, kiti kepiniai, bulvių traškučiai ir t. t.
Kaip dažnai ir kaip ilgai vaikai turėtų valytis dantis, kad kuo mažiau reikėtų lankytis pas gydytojus?
Dantis valytis reikia du kartus per parą: ryte ir vakare. Valymo trukmė – apie 2–3 minutes, nors svarbesnė valymo kokybė, o ne laikas, praleidžiamas valantis. Reikėtų žinoti, jog kol vaikas nelanko mokyklos ir nesimoko rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti, todėl dantukus turėtų valyti tėveliai. Taip pat galima leisti vaikui valytis dantis pačiam, o tėveliai vėliau gali papildomai juos pervalyti.

- Kas kiek laiko vaikams reiktų profilaktiškai tikrintis dantukus?

- Darželius ir mokyklas lankantys vaikai privalo dantis pasitikrinti bent kartą per metus, to reikalauja į ugdymo įstaigas pristatomos sveikatos pažymos. Tačiau specialistai rekomenduoja tai daryti dažniau: bent du kartus per metus. Taip pat tikrinimas leidžia dantų gydytojui pastebėti ką tik išdygusius nuolatinius krūminius vaikų dantis, kurie pagal valstybės finansuojamą profilaktikos programą nemokamai dengiami silantais.

- Ar geriau vaikams naudoti vaikiškas pastas, ar vis dėlto sveikiau įprastos? Ką dar turėtų daryti vaikai, kad dantukai būtų sveiki?

- Kol vaikas nemoka išspjauti dantų pastos, rekomenduojamos pastos su nedideliu fluoro kiekiu arba išvis be jo. Dauguma vaikiškų pastų yra kaip tik tokios. Vaikui paaugus, reikia atsižvelgti į jo dantukų būklę. Jei dantys sveiki, nelinkę gesti, pakanka ir vaikiškos dantų pastos, atitinkančios vaiko amžių. Tačiau esant dideliam ėduonies intensyvumui, rekomenduojamos pastos su dideliu fluoro, kalcio kiekiu.

Vis dėlto svarbiau kokybiškai, kruopščiai ir neskubant valyti dantukus, taip bus užkirstas kelias dantų ėduonies formavimuisi. Taip pat labai svarbi tinkama, subalansuota mityba, gausus kalcio turinčių produktų, vaisių, daržovių vartojimas. Patariama sumažinti saldžių, daug maisto priedų turinčių produktų vartojimą. Svarbiausia bendradarbiauti su burnos priežiūros specialistais, jie ras tinkamą priežiūros planą, kad dantukai išliktų gražūs ir sveiki.

Šiandien yra daug ir labai įvairių būdų, kaip išugdyti vaikams įprotį tinkamai rūpintis dantukais. Apie tai, kad kartais reikia daryti nenorimus dalykus ir kokia svarbi turi būti burnos higiena, leidykla „Nieko rimto“ šiemet išleido lietuvių autorės Šarūnės Baltrušaitienės knygelę vaikams „Kariesas, Ėduonis ir Domo dantukai“.

Tai smagi ir spalvinga knyga vaikams, kuri padeda aiškiau suprasti, kodėl visi privalome valytis dantis. Tik vaikų, tėvų ir dantų priežiūros specialistų bendradarbiavimas ir papildomų priemonių pasitelkimas tam, kad vaikai išsiugdytų įprotį valytis dantis, leis išlaikyti mažųjų dantukus gražius ir sveikus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją