Dauguma suaugusių žmonių turi iš viso 32 nuolatinius dantis. Paskutiniai įprastai išdygsta treti krūminiai dantys, dar vadinami protiniais dantimis – maždaug nuo 17 iki 21 m. amžiaus. Nors būna išimčių, kai protiniai dantys išdygsta anksčiau – pvz., 15 m. amžiaus, arba pradeda dygti kur kas vėliau nei 21 m. Vienais statistiniais duomenimis, apie 20–25 proc. žmonijos neturi protinių dantų užuomazgų, kitais duomenimis, tokių asmenų – net 37 proc.

Jei protiniai dantys yra išdygę ir turi kontaktą su priešingo žandikaulio protiniu ar antru krūminiu dantimi, jie atlieka kramtymo funkciją.

Ką lemia evoliuciškai mažėjantis žandikaulis?

Protiniai dantys išauga ne visiems žmonėms – būna taip, kad išdygsta ne keturi, o mažiau arba protiniai dantys apskritai neišauga.

„Kalbant apie protinius dantis, reikėtų pabrėžti, kad išdygusiais juos galime vadinti, kai jų pozicija yra vertikali, jie dalyvauja sukandime ir atlieka funkciją. Deja tokių atvejų pasitaiko vis mažiau dėl evoliuciškai mažėjančių žmonių žandikaulių. Dažniausiai susiduriame su atvejais, kuomet protiniams dantims išdygti nėra vietos dantų lanke, todėl jie išdygsta dalinai arba visai neišdygsta“, – minėjo burnos chirurgas S. Žukauskas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją