Primename, kad dantukų padengimas silantais kompensuojamas 6-14 metų vaikams, nes taip numatyta teisės aktuose, reglamentuojančiuose vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarką. Beje, jaunesniems vaikams dantukus silantuoti nebūtų tikslinga, nes būtent 6-14 metų vaikams išdygsta nuolatiniai krūminiai dantys. Šis procesas užtrunka kelerius metus, todėl sumanūs tėveliai stengiasi kuo anksčiau silantais padengti ką tik išdygusius savo atžalų dantukus, kol šie yra dar visiškai sveiki. Pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą šiuo tikslu apsilankoma net po kelis kartus – pradžioje silantais padengiami pirmieji išdygę nuolatiniai krūminiai dantys, vėlesnių apsilankymų metu – vėliau išdygę dantys, kol visi nuolatiniai krūminiai dantukai būna silantuoti.

Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis, daugiau kaip 90 procentų šešiamečių vaikų dantų jau yra pažeisti ėduonies. Vienas iš būdų užkirsti tam kelią yra dantų silantavimas. Vis dėlto, tėvai dažnai nepasinaudoja šia nemokamai teikiama paslauga, o kai kurie apie ją net nežino.

Silantai – dantų ėduonies profilaktikai skirta medžiaga. Minėta medžiaga giliai įsiskverbia į sveikų krūminių dantų vageles ir duobeles, hermetizuoja jas ir neleidžia ten patekti bakterijoms ir angliavandeniams, kauptis apnašoms bei maisto likučiams. Taip vaikų dantukai yra apsaugojami nuo ėduonies.

Dantų silantavimas yra neskausminga vos keliolika minučių trunkanti procedūra, tad jos baimintis nereikėtų. Dantų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialia pasta ir padengiamas silantu, kuris sukietinamas panaudojant specialią šviesą. Šiaulių teritorinė ligonių kasa ragina tėvus nedelsti – geriausias rezultatas pasiekiamas tada, kai silantuojami neseniai išdygę nuolatiniai dantys.

Padengus dantukus silantais pirmą kartą, po 3 mėnesių reikia apsilankyti pas gydytoją odontologą, kad šis įvertintų būklę, o vėliau – pasitikrinti kiekvienos profilaktinės apžiūros metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Šiaulių teritorinė ligonių kasa primena, jog tėvai, norintys silantuoti vaikų dantis, turėtų kreiptis į savo polikliniką arba odontologijos klinikas, kurios yra sudariusios sutartis su ligonių kasomis. Norint gauti šią paslaugą nemokamai, reikia kreiptis į gydytoją odontologą arba burnos higienistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su TLK dėl šių paslaugų teikimo, ir užsiregistruoti pas jį vizitui.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamoms silantavimo paslaugoms kasmet skiriama apie pusę milijono eurų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)