„Lietuva neturi daug keliautojų iš Kinijos. Mes per metus turime iki 1600 keliautojų iš Kinijos atvykstančių ir taipogi norėčiau pasakyti, kad, kalbant šiuo metu apie epidemiologinę situaciją, Lietuvoje didžioji dalis yra arba persirgę, arba paskiepyti“, – ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerijos surengtoje spaudos konferencijoje situacija komentavo A. Ščeponavičius.
Pasak jo, šiuo metu Kinijoje nėra nustatyta naujų atmainų – vyrauja tos pačios atmainos kaip ir Lietuvoje.
„Todėl tai nėra nauja grėsmė, o tiesiog tos rekomendacijos yra rizikų valdymas“, – sakė Visuomenės sveikatos departamento direktorius.
A. Ščeponavičius atkreipia dėmesį, kad ES ekspertų posėdyje buvo pateiktos rekomendacijos keliautojams turėti antigeno testą prieš atvykimą ne vėliau kaip prieš 48 valandas. Vis tik, pažymėjo jis, daugelis ES valstybių, taip pat ir Lietuva, šiuo metu neturi techninių galimybių atvykstančius asmenis patikrinti tranzitiniuose skrydžiuose, todėl tokiems asmenims, anot A. Ščeponavičiaus, rekomenduojama turėti ne vėliau kaip prieš 48 valandas atliktą testą.
„Tranzitiniais skrydžiais (skrendančių asmenų tikrinti – ELTA) šiuo metu techninių galimybių nėra, bet situacija yra derinama ir atnaujinama“, – nurodė jis.
Be to, A. Ščeponavičius pažymi, kad ES ekspertų posėdyje nuspręsta pateikti šalims rekomendacijas didinti sekoskaitos apimtis, kurias Lietuva taip pat šiuo metu vykdo.
„Taip pat buvo pasiūlyta, kad turėtų būti tiriamos nuotekos oro uostuose, tai Lietuva šiuo metu nuotekų tyrimus atlieka trijuose miestuose ir šiuo metu kaip tik svarstome galimybę pradėti nuotekų tyrimus Lietuvos oro uostuose“, – aiškino Visuomenės sveikatos departamento direktorius.
ELTA primena, kad Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) trečiadienį paskelbtais duomenimis, Kinijoje nerasta jokių naujų koronaviruso atmainų, o tai sumažina susirūpinimą dėl protrūkio, kuris sparčiai išplito po to, kai Pekinas staiga atšaukė „nulinio COVID“ politiką. Tačiau PSO sukritikavo Kinijos „labai siaurą“ mirčių nuo COVID-19 apibrėžtį ir įspėjo, kad oficiali statistika neparodo tikrojo protrūkio poveikio.