VUL Santaros klinikų Šeimos medicinos centro vadovas, šeimos gydytojas prof. Vytautas Kasiulevičius socialiniame tinkle skelbė, kad šiemet dauguma žmonių serga gripu, nuo kurio daugiausiai ir buvo skiepijimasi šį sezoną – A tipo gripo virusu. Būtent šią vakciną pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas Lietuva pasirinko kompensuoti kai kuriems asmenims.
„Praeitais metais cirkuliavo B tipo gripo virusas, šį sezoną cirkuliuoja A tipo gripo virusas. <...> A tipo virusas sukelia daugiau komplikacijų, yra piktesnis“, – TV3 Žinioms sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) visuomenės sveikatos specialistė Asta Skrickienė.
Šiemet kliniškai jau nustatyta 775 gripo atvejų, pernai tokiu pat metu – vos 171. 56 asmenys, iš kurių –13 vaikų iki 2 m., 23 vaikai 2-17 m. amžiaus grupėje ir 20 suaugusiųjų – paguldyti į ligoninę. Intensyvios terapijos skyriuje gydomas vienas asmuo.
Daugiausiai gripas puola nepasiskiepijusius ir tuos, kurių imunitetas dėl amžiaus ar lėtinių ligų yra silpnesnis.
Kai kuriems žmonėms net ir gydant gripą, galimos komplikacijos. ULAC informuoja, kad dažniausiai pasitaikančios gripo komplikacijos – virusinės arba bakterinės kilmės plaučių uždegimas, prienosinių ančių uždegimas (sinusitas), vidurinės ausies uždegimas, sepsis (kraujo užkrėtimas).
Retesnės, bet itin pavojingos komplikacijos – širdies raumens, smegenų uždegimas.
Širdies raumens uždegimas (miokarditas) dažniausiai pasireiškia jau išnykus gripo simptomams arba ligos pabaigoje.
Pernai dėl gripo komplikacijų mirė 14 žmonių. Tie, kurie svarsto pasiskiepyti, dar gali tai padaryti, tačiau reikia žinoti, kad imunitetas susiformuotas tik per maždaug dvi savaites.
Gripas pavojingiausias mažiems vaikams, seniems žmonėms, nėščioms moterims, lėtinių ligų turintiems asmenims. Tačiau nereikia užmiršti, kad mirtinai pavojingos komplikacijos gali susiformuoti ir jauniems, stipriems žmonėms netinkamai gydant gripą. Rizikos grupių asmenims pavojingiausios yra jau turimų lėtinių ligų paūmėjimas, komplikacijos ir galimi mirties atvejai nuo lėtinių ligų suaktyvėjimo.
Nemokamai Lietuvoje nuo A tipo gripo viruso skiepijami šie asmenys:
- 65 m. ir vyresniems asmenims;
- nėščiosioms;
- asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
- asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
- sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams
Kiti gali pasiskiepyti savo lėšomis, tik šiek tiek brangesnė vakcina, kuri pajėgi kovoti ir su B tipo gripo virusu.