Vieniems akys sunegalavo, o kitiems išsiplečia nuo vaizdo, kaip atsinaujino poliklinikos registratūra.
Tarp eilės pacientų ir Vilniaus meras Valdas Benkunskas, bet jis ne dėl ligos, o dėl įstaigos transformacijos.
„Pirmoji kregždė – Šeškinės poliklinika. Daug dėmesio skyrėme estetikai“, – kalbėjo Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Daugiau registracijos langelių, taip pat daugiau atsiliepiančių telefonu, dabar žadama prisiskambinti pavyks greičiau, o vietoje bus daugiau ir privatumo.
„Matėme, kad neužtikriname konfidencialumo, pacientai negalėdavo jaustis komfortabiliai registruodamiesi, nes nebuvo galimybės užeiti ir papasakoti apie savo problemas. Šiandien dienai sukurtos uždaros erdvės“, – šnekėjo Šeškinės poliklinikos direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Planas toks, jog visų Vilniaus poliklinikų registratūros daugmaž taip ir atrodytų. Pinigų yra, beveik 11 milijonų, europinių.
O sveikata gerėja ne visiems, vienas bene labiausiai dabar kamuojančių simptomų, mėnesį ir daugiau užsitęsęs kosulys.
Mediciniškai – atipinė pneumonija, liaudyje paprasčiau – viena iš plaučių uždegimo formų.
„Viena iš dažnesnių, tiek vaikų, tiek suaugusių tarpe šiuo laikotarpiu. Mūsų įstaigoje sutinkama dažniau už gripą šiuo metu“, – teigė Šeškinės poliklinikos šeimos gydytoja Dovilė Pauraitė.
Anot gydytojų, šiemet situacija kita nei pernai, labiau sirgti pradėjo ir suaugę. Bakterija dažniausiai pasidalinama šeimoje.
„Ankstesniais metais būdavo po kelis pacientus per mėnesį, dabar – keli pacientai per savaitę. Daugiausiai pasireiškia paauglių tarpe, mokyklose turėjome protrūkių“, – sakė Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytojas Irmantas Aleksa.
Gydymas tik antibiotikais, bet ne visiems namuose pavyksta pasveikti. Liga pakerta taip, jog išguldo pacientus į ligoninę. Dabar Vilniaus klinikinėje ligoninėje tokių pacientų yra tiek vaikų, tiek suaugusių skyriuje.
„Vaikai sveiksta greičiau, suaugusiems dažnai prireikia stacionarinio gydymo“, – teigė Vilniaus klinikinės ligoninės skyriaus vedėja Veslava Gladkaja.
Jeigu medikai sako dažnai, tai reiškia: „Apie 50 procentų kreipiasi į stacionarą“, – konstatavo V. Gladkaja.
„Daugiau nei 60-70 procentų guli su plaučių uždegimu, kurių daugiau nei pusė yra sukeltų atipinių sukėlėjų“, – kalbėjo vaikų priėmimo skyriaus vedėja Violeta Radžiūnienė.
„Visų amžiaus grupių, gal kiek vyresnio mokyklinio amžiaus, paauglių, sergančių atipine pneumonija“, – tęsė V. Radžiūnienė.
Kokia buvo situacija šiemet lyginant su pernai?
„Atipinių sukėlėjų yra keletą kartų daugiau, mes tuo labai stebimės“, – sakė V. Radžiūnienė.
„Pasakyčiau, gal šiemet oras toks labai įdomus ir tai turi įtakos šiai ligai“, – svarstė V. Gladkaja.
Liga paslaptinga, nes lydi ne tik kosulys. Vieniems gali būti karščiavimas, kitiems – ne, o rentgeno nuotrauka plaučių uždegimą parodys, bet sukėlėją – ne. Specialistai sako, apsigauna net patys medikai.
„Kraujo tyrime uždegimų nematome ir tai suklaidina gydytojus“, – teigė V. Radžiūnienė.
Tiksliai diagnozei atliekami specifiniai tyrimai.
„Iš kraujo imamas antikūnų tyrimas, o PGR imami iš nosies kaip anksčiau buvo imami COVID-19 testai“, – aiškino I. Aleksa.
Bet kas keisčiausia, už tai pacientui teks susimokėti.
„Šiuo metu tai yra mokami tyrimai, tiek nosiaryklės, tiek kraujo. Abu kainuoja daugiau nei 30 eurų“, – sakė D. Pauraitė.
Specialistai, be visų įprastų ligų sezonui apsaugos priemonių, primygtinai prašo ligų neplatinti patiems, kosintys vaikai turėtų likti namuose.
„Kaip bebūtų gaila, šitam plaučių uždegimui, neturime jokio skiepo“, – apgailestavo V. Radžiūnienė.
Visą LNK žinių siužetą galite pamatyti čia: