Visa tai padėjo išvengti ne tik koronaviruso, bet ir peršalimo ar gripo. Pastarosiomis savaitėmis vaistininkai pastebi ne tik išaugusį skaičių ieškančių nereceptinių vaistų nuo peršalimo, bet ir dažniau pirkinių krepšelyje atsiduriantį vitaminą C, papildus su ežiuole, cinku, vitaminu D, arbatas ir kitas šaltojo sezono priemones.
„Peršalimo ligos, gripas niekur nedingo, tiesiog pastaraisiais metais gyvenome gana sterilioje aplinkoje, tačiau paskutiniais mėnesiais daugelis vėl atsipalaidavome, pamiršome kaukes bei dezinfekantus, grįžtame prie senųjų įpročių. Natūraliai grįžta ir jau primirštos šaltojo sezono ligos. Šiuo metu tikrai siaučia įvairios virusinės infekcijos, kuriomis pastaruosius du metus sirgome žymiai mažiau, daugelio imunitetas susilpnėjo. Galima pamatyti, ypač užsienio žiniasklaidoje, kad dabartinė situacija vadinama triguba pandemija“, – pranešime žiniasklaidai pastebi internetinės „MANO vaistinės“ vaistininkas Tautvydas Endriukaitis.
Anot vaistininko, pastaraisiais metais žmonės skyrė daugiau dėmesio higienai, savo imuninei sistemai, o praėjus pandemijai, tai šiek tiek apleido. Atsparumą ligoms mažina ir patiriamas stresas, daugelis jaučiame nerimą dėl Ukrainoje vykstančio karo, augančios infliacijos.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) pastebi, kad pastarosiomis savaitėmis bendras sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir koronaviruso infekcija dažnėja.
Šią tendenciją pastebi ir vaistininkai – smarkiai išaugo nereceptinių vaistų skirtų peršalimui gydyti paklausa, apie tai dažniau konsultuojamasi ir telefonu, vis dažniau krepšelyje atsiduria ir maisto papildai bei vitaminai imunitetui palaikyti.
Skirkite laiko
Tendencijos nesikeičia metai iš metų pagrindinis klausimas, kurio sulaukia vaistininkai iš sergančiųjų: kaip greitai pasveikti, kaip sirgti lengviau ir išlikti darbingam?
„Suprantama, kad šiuolaikinis žmogus gyvena intensyvų gyvenimą ir nori simptomus numalšinti kuo greičiau, tačiau peršalus labai svarbu skirti daugiau laiko poilsiui, gerti kuo daugiau skysčių, valgyti visavertį maistą ir vengti streso“, – kasdienių įpročių svarbą akcentuoja vaistininkas.
Sunegalavus svarbu apriboti nebūtinus kontaktus ir stengtis likti namuose.
„Pajutus peršalimo simptomus naudinga atlikti greitąjį koronaviruso testą, tačiau neigiamas rezultatas tikrai neturėtų būti rodiklis leidžiantis toliau eiti į darbą, mokyklą ar kitus susibūrimus. Peršalimo ligos, gripas yra taip pat užkrečiami, todėl nereikėtų pamiršti tų saugumo priemonių, kurių išmokome ir laikėmės pastaraisiais metais, o dėl gydymo pasikonsultuoti su vaistininku arba gydytoju“, – įspėja farmacininkas.
Anot jo, susirgus taip pat naudinga vartoti papildomai vitamino C ir D, cinko, ežiuolės preparatų. Ypatingą dėmesį imunitetui reikėtų skirti ir jau įveikus ligą, nes kurį laiką gali būti sumažėjęs atsparumas įvairioms infekcijoms.
Vaistininkas T. Endriukaitis įspėja, kad dažnai jau nugalėjus peršalimą ar gripą, kurį laiką imunitetas gali būti nusilpęs, todėl nereikėtų nustebti, kad gali prasidėti ir pūslelinė, dar kurį laiką kankinti sausas kosulys, sloga, dusulys.
O kaip likti sveikam?
Šiandien, kai atrodo, kad aplink visi serga, svarbu ne tik žinoti, kaip greitai reaguoti pajutus peršalimo simptomus, bet ir skirti daugiau dėmesio imunitetui, siekiant išvengti užsikrėtimo. Anot vaistininko, svarbu valgyti visavertį maistą, į savo racioną įtraukti pakankamai šviežių vaisių ir daržovių, o tų medžiagų, kurių pakankamai nepavyksta gauti su maistu – vartoti papildomai. Tamsiuoju ir šaltuoju sezonu daugumai lietuvių trūksta vitamino D, todėl jį, pasak vaistininko, daugeliui jį rekomenduojama vartoti nuolat, nuo rugsėjo iki pat gegužės.
Be to ne mažiau svarbus ir subalansuotas gyvenimo būdas. Pasistenkite kiekvieną dieną rasti laiko fizinei veiklai – pasivaikščiojimui ar lengvai mankštai lauke, taip pavyks ne tik prasijudinti, bet ir praleisti laiko gryname ore. Vaistininkas taip pat ragina pasirūpinti savo emocine sveikata, skirti pakankamai laiko kokybiškam poilsiui, miegui, atrasti pomėgių, kurie padėtų, patiriant stresą.
Rūpinantis sveikata, nereikėtų pamesti galvos ir dėl artėjančio šventinio maratono.
„Įsibėgėjo šventinis laikotarpis, kai visi galvoja apie dovanas, dalyvauja įvairiuose renginiuose, vakarėliuose, dėl to tikrai dažnas patiria streso, nukenčia poilsis, ne visada pavyksta skirti dėmesio visavertei mitybai, todėl svarbu pasirūpinti savimi, kad šventes būtų galima sutikti sveikiems ir su visais artimiausiais žmonėmis. O svarbiausia, per daug nesijaudinti, jeigu dėl peršalimo teks praleisti kokį nors šventinį susibūrimą, verčiau prioritetu laikyti savo sveikatą“, – apibendrina T. Endriukaitis.