Ar bandote įsivaizduoti, kaip gyventumėte, jeigu būtumėte pasirinkę kitą žmogų? Nesijaudinkite, mintyse svarstyti alternatyvius scenarijus visiškai normalu. Svarbiausia tai, kaip atsakytumėte į du paprastus klausimus, skelbia businessinsider.com.
1) Skalėje nuo 1 iki 5 (1 – būtų žymiai blogiau, o 5 – būtų žymiai geriau) įvertinkite, kaip pasikeistų jūsų turimos laimės suvokimas, jeigu staiga išsiskirtumėte su antrąja puse?
2) Kaip manote, kaip pasikeistų jūsų antrosios pusės nuomonė apie turimą laimę, jeigu staiga išsiskirtumėte? (Naudokite tą pačią skalę).
Jeigu į pirmąjį klausimą atsakėte pasirinkę skaičių 5, tai reiškia, kad „būtumėte daug laimingesni, jeigu išsiskirtumėte“, gali būti, kad jau pasukote skyrybų keliu (tarsi ir nieko netikėto). Nepaisant to, svarbesnis atsakymas į antrąjį klausimą.
Kaip ekonomikos specialistai, remdamiesi šiais klausimais, prognozuoja skyrybas
Virdžinijos universiteto ekonomistai Leora Friedberg ir Stevenas Sternas aiškinosi, kaip į tuos paprastus du klausimus atsakė 3597 poros. Klausimai jiems buvo užduoti du kartus – pirmą kartą 1987-1988 metais, o antrą – po šešerių metų.
Štai kur prasideda tikrasis įdomumas. Poros, kurios neteisingai suprato vienas kito suvokimą apie laimę – tai reiškia, kad iš tikrųjų jų antrosios pusės įvardijo kiek kitokį atsakymą, nei jie įsivaizdavo, pasižymėjo didesniu skyrybų koeficientu (8,6 proc.). Tie, kurie savo antrosios pusės laimės pojūtį suprato kardinaliai neteisingai, pateikė dar liūdnesnį skaičių – 12 proc.
Štai kur lūžis: kai žmonės nejaučia ryšio vienas su kitu (išsiskiria jų požiūris į santuoką ir jos vertinimas) – laukite bėdos. Didžiausia rizika kyla tiems, kurie nesuvokia (arba nenori suvokti), kad jų antroji pusė svajoja apie laimingą gyvenimą be jų.
Tiesą sakant, žmonės, manantys, kad jų antroji pusė santykiuose yra laiminga, net du kartus labiau (13-14 proc.) rizikavo per ateinančius šešerius metus išsiskirti nei tie, kurie teisingai atspėjo savo sutuoktinio jauseną.
Manote, kad jūsų nelaiminga antroji pusė yra laiminga? Rizikuojate savo santuoka
Kodėl taip blogai neteisingai suvokti, kiek jūsų sąjunga patenkinta antroji pusė? Vienas iš tyrimo autorių Stevenas Sternas turi galimą paaiškinimą.
Minutei įsivaizduokite, kad jūsų vyras ar žmona yra patenkinti gyvenimu santuokoje, pataria S. Sternas. Ar toks įsitikinimas (ar įtarimas, kad taip ir yra (dažniausiai būna būtent taip)), lemia, kaip jūs elgiatės santykiuose? S. Sternas įsitikinęs, kad būtent taip ir yra. Kai vadovaujatės įsitikinimu, kad jums brangus žmogus santykiuose su jumis yra laimingas, su tuo žmogumi elgiatės šiek tiek atsainiau. Galbūt šiek tiek per daug iš jo reikalaujate mainais ar esate mažiau atidus.
Pavyzdžiui, galite be sąžinės graužimo atšaukti planus kartu pavakarieniauti, kad galėtume ilgiau padirbti. Arba pamiršti subtilumą, reikalaujant, kad antroji pusė daugiau prisidėtų prie šeimos biudžeto.
O dabar, kaip pataria S. Sternas, įsivaizduokite, kad net neįsivaizduojate, kaip jaučiasi jūsų antroji pusė. Paaiškėja, kad iš tikrųjų santuoka jam ar jai neteikia tiek daug džiaugsmo – tiesą sakant, jis arba ji darbe sutiko artimą sielą ir jau kelis mėnesius svarsto skyrybų variantą.
Turėdami tokios informacijos, jeigu jūsų antroji pusė jums iš tikrųjų brangi, neabejotinai atsisakysite minties atšaukti vakarienę. Išsigąsite, kad antroji pusė tokį jūsų pasirinkimą interpretuos kaip dar vieną įrodymą, kad jums jūsų santuoka nerūpi – kaip ji ir įtarė.
Jeigu sutuoktiniai nėra vienas su kitu atviri apie savo emocijas, poreikius ir nuogąstavimus, tokių nesusipratimų išvengti praktiškai neįmanoma.
„Kuo daugiau informacijos žmonės slepia vienas nuo kito, tuo klaidingesnių išvadų gali padaryti ir blogesnių sprendimų priimti“ – tvirtina S. Sternas.
Faktas lieka faktu – šie du paprasti klausimai gali pasufleruoti, kiek svarbios informacijos jūs su savo antrąja puse slepiate vienas kito. Be to, jeigu klaidingai vertinate savo antrosios pusės šeimoje patiriamą laimę, gali būti, kad paprasčiausiai kreipiate nepakankamai dėmesio į jo ar jos jausmus, poreikius ir troškimus, o tai yra būtinoji sąlyga laimingiems santykiams.
Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos, psichologijos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje. Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!