Iš tiesų „sudaužytos širdies sindromas“ yra širdies ritmo sutrikimas, kuris medicinoje vadinamas Tako-tsubo arba streso sukelta kardiomiopatija. Ją sukelia didžiulis stresas ar emocinė trauma (netektis, baimė ar pyktis). Ir toks sindromas iš tiesų keičia širdies formą silpnindamas jos raumenį.
Labai dažnai apie „sudaužytos širdies sindromą“ tariamai kalbama tuomet, kai žmonės miršta netrukus po sutuoktinio mirties.
Tačiau, anot medikų, apie „sudaužytos širdies sindromo“ priežastis ir gydymą vis dar yra labai mažai žinoma. Todėl viena gydytojų komanda sumanė išsiaiškinti apie šį sindromą.
Tyrimo, kuris buvo aprašytas naujausiame žurnalo „The New England Journal of Medicine“ numeryje, metu medikai išanalizavo 1750 žmonių iš JAV ir Europos ligos istorijas. Šiems žmonėms 1998-2014 metais buvo diagnozuota Tako-tsubo kardiomiopatija.
Maždaug 90 proc. tiriamųjų buvo moterys
Kalbant apie šio sindromo priežastis, mokslininkai nustatė, kad fiziniai, o ne emociniai, veiksniai dažniausiai sukėlė šį sutrikimą. 36 proc. atvejų kalta buvo fizinė trauma (operacija, kaulų lūžiai ar smegenų pažeidimai), o emocinė trauma–tik 27 proc. atvejų.
Be to, buvo nustatyta, kad daugiau nei pusė pacientų turėjo neurologinių ar psichiatrinių sutrikimų. Beje, moterys nuo šio sindromo kenčia devynis kartus dažniau nei vyrai, tačiau vyrai dažniau nuo jo miršta.
„Iki šiol manyta, kad tai yra nerimta liga, tačiau iš tiesų ji kelia grėsmę gyvybei“, – sakė tyrėjų komandai priklausiusi Jelena Ghadri. – Tai ūmus širdies nepakankamumo sindromas, siejamas su dideliu mirtingumu.“
Mokslininkai taip pat nustatė, kad egzistuoja didelė šios ligos komplikacijų – insulto, išeminių priepuolių ir mirties – rizika.