Po sunkios bei sočios, nors ir romantiškos vakarienės, noras mylėtis neretai sumažėja arba visai išnyksta. Bet kartais netikėti maisto produktų deriniai, regis, veikia priešingai – pakursto aistrą ir užveda seksualiems nuotykiams.
Idėja – sena kaip pasaulis
Idėja, kad kai kurie maisto produktai didina geismą, stiprina lytinį potraukį ir padeda įžiebti aistrą – sena kaip pati žmonija.
Antropologai afrodiziakų – medžiagų, sukeliančių arba padidinančių lytinį potraukį – istoriją sieja su pirmykščiais laikais, kai patys pagrindiniai žmogaus instinktai – išlikimas, kurį garantuoja maistas, ir giminės pratesimas, kurį laiduoja seksas, – buvo labai glaudžiai susiję. Tik tinkamai maitindamasis žmogus gali būti sveikas ir pajėgus, o būtent toks susilaukia gausaus sveikų palikuonių būrio. Tad ne veltui nuo seniausių laikų maistas laikytas šventu, o kai kurie produktai – ypatingais, turinčiais maginių galių.
Net psichoanalizės pradininkas Zigmundas Froidas buvo įsitikinęs, kad patys veiksmingiausi lytinio potraukio stimuliatoriai – moliūgo sėklos, džiovinti vaisiai, ruginė duona ir net grybai bei dilgėlės.
Veikia. Tik ne skrandį, o galvą
Pasak individualiosios psichologijos analitiko, seksologo Viktoro Šapurovo, mūsų seksualumą, užsidegimą ir norą mylėtis išoriniai dirgikliai tikrai veikia. Įvairūs kvapai, maistas, lietimui skirtos medžiagos – stimuliuoja smegenų centrus, veikia mūsų emocinį nusiteikimą ir turi įtakos seksualiniam gyvenimui.
„Maistas kaip toks – nieko nejaudina. Jaudina aplinkybės, situacijos, kuriose jis vartojamas, draugija esanti kartu ir bendras emocinis nusiteikimas. Juk kai kurie patiekalai valgomi išimtinai romantiškomis aplinkybėmis, esant tam tikrai progai – būtent tai ir kuria tos situacijos išskirtinumą, į kurį mes ir reaguojame seksualiai susijaudindami,“ – aiškina seksologas.
Todėl, pasak jo, afrodiziakai tikrai gali turėti teigiamą poveikį lytinio gyvenimo kokybei: „Afrodiziakai tikrai veikia. Psichologiniai procesai yra labai galingi ir skatinamosios, aistrą kurstančios priemonės tikrai gali būti veiksmingos. Žinoma ne kaip receptas, kad štai tokį produktą suvalgius bus toks laukiamas efektas, bet veikiau kaip psichologiškai, emociškai stimuliuojantys priedai“.
Seksologo kabinete klausimų apie afrodiziakus taip pat pasitaiko: „Taip, žmonės domisi, net per konsultacijas klausia, ką valgyti, kad lovos reikalai geriau klotųsi,“ – sako Viktoras Šapurovas. – „Tik tokiais atvejais aš visada rekomenduoju susitelkti ne į produktus, bet į esminį dalyką – pačius santykius. Išsprendus tarpusavio santykių problemas, seksualinio suderinamumo, poreikių ir sueities pozicijų atitikimo, seksualinio artumo priimtinumo klausimus, atsiveria plati erdvė afrodiziakų naudojimui. Afrodiziakus rekomenduoju naudoti tik kaip pagalbinę priemonę tvarkant seksualinį gyvenimą,“ – akcentavo seksologas V. Šapurovas.
Patikimiausių afrodiziakų top 5
Žinoma, geriausia, kai afrodiziakai stimuliuoja seksualiausią žmogaus organą – smegenis. Tačiau nemažiau veiksmingas gali būti fizinis jų poveikis. Mokslinių tyrimų duomenimis, kai kurie iš pirmo žvilgsnio visai neseksualūs maisto produktai, dėl savo maistinių savybių iš tiesų teigiamai veikia potenciją ir netikėtai gali pakurstyti aistrą, pagerinti seksualinio gyvenimo kokybę.
Pomidorai. Visiems toks įprastas pomidoras ne veltui tituluojamas „meilės obuoliu“. Kandamas sultingas pomidoras ne tik atrodo itin seksualiai, bet gali pagerinti lytinio akto kokybę, nes jame esančios medžiagos gerina raumenų tonusą bei kontrolę, o tai sekso žaidimų metu labai naudinga. Maistą gardinti pomidorais rekomenduojama ir pirmųjų pasimatymo metu – žinoma, jei tikitės, kad jis neapsiribos tik romantiškais bučiniais.
Austrės. Mitų, gaubiančių magišką austrių galią seksualumui, – apstu. Tačiau mokslininkai šį produktą taip pat priskiria prie afrodiziakų, mat austrėse gausu cinko – elemento būtino laimės hormono testosterono gamybai. Kas įvyksta kūne ir smegenyse, kai lytiškai susijaudiname? Ir vyrams, ir moterims visa tai priklauso nuo hormonų, o iš jų visų mūsų lytiniam potraukiui svarbiausias - testosteronas. Tad turbūt neverta stebėtis, kad pats Kazanova, kaip teigiama, mėgdavo rytą pradėti nuo šviežių austrių.
Karališkasis mišinys: razinos, karijų riešutai, spanguolės, migdolai. Mišinyje esantys itin malonaus kvapo migdolai dar nuo biblinių laikų daugelyje kultūrų laikomi vaisingumo simboliais. Tai gurmanų desertas, kuriame gausu riboflavinų, baltymų, B grupės vitaminų, taip pat vitamino E ir kalcio. Šie riešutai, nuo seno vartoti seksualinio gyvenimo kokybei gerinti, taip pat skatina testosterono gamybą vyrų organizme. Kokybiškam seksui svarbi ir organizmo medžiagų apykaita, kurią gerina karijų riešutuose esantis manganas. Mišinyje esančiose razinose gausu kalio ir geležies – medžiagų, svarbių raumenų darbui ir bendram organizmo imunitetui palaikyti bei stiprinti.
Česnakas. Visiškai neromantiškos išvaizdos ir kvapo prieskonis gausus medžiagų gerinančių kraujotaką, o tai – itin svarbu, kad seksas būtų kokybiškas. Šiame prieskonyje taip pat gausu seleno, kuris padeda testosterono gamybai. Sakoma, kad prieš daugelį metų Tibeto vienuoliams nebuvo leidžiama įeiti į vienuolyną, jei šie buvo valgę česnakų. Manyta, kad česnakas nevaldomai įkaitina aistras.
Čili pipirai. Dėl savo pikantiško skonio čili pipiriukai visada turėjo egzotiško produkto reputaciją bei simbolinę reikšmę įvairiose kultūrose. Tokiam vertinimui pritartų ir mokslininkai. Čili pipiriukai stimuliuoja endorfino (medžiagos, kuri turi savybę nuskausminti ir kelti euforiją) išsiskyrimą organizme. Taip pat gerina kraujotaką, o užkandę šio aštraus prieskonio patiriame panašias chemines reakcijas kaip ir tuomet, kai esame susijaudinę.