Programos kūrėjai atkreipia dėmesį, kad sveikatos priežiūros specialistai yra viena iš daugiausia streso darbe patiriančių grupių, o profesionali psichologinė pagalba ne visada lengvai prieinama dėl ilgų darbo valandų. FOREST+ programa yra vykdoma nuotoliniu būdu, todėl ja naudotis galima bet kur ir bet kada. Programa trunka šešias savaites, o ankstesni tyrimai rodo, kad ji veiksmingai mažina stresą.
FOREST+ yra atnaujinta programos FOREST versija, sukurta 2021 m. siekiant pagerinti slaugytojų savijautą.
„2021 m. tyrimo duomenys parodė, kad FOREST programa veiksmingai mažina medicinos slaugytojų stresą ir gerina jų savijautą. Programa taip pat sulaukė didelio kitų sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Todėl, atsižvelgdami į jų prašymus, nusprendėme pritaikyti šią programą ir platesnei medicinos darbuotojų grupei. Medicinos darbuotojai susiduria ir su kasdieniais darbiniais stresoriais, ir su neeilinėmis sudėtingomis situacijomis, pavyzdžiui, pacientų mirtimis, sunkiomis pacientų ar jų artimųjų emocijomis ir pan. Neretai ši grupė patiria ne tik mums visiems gerai pažįstamą stresą, bet ir užsitęsusią bei sudėtingesnę jo versiją – perdegimą. Neabejotinai, perdegimas veikia asmeninį, jo socialinį gyvenimą, profesinę sferą ir kitas svarbias gyvenimo sritis“ – teigia Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centro vadovas prof. dr. Evaldas Kazlauskas.
„Pandemijos kontekste ir jai pasibaigus medicinos darbuotojai gali tapti ypač pažeidžiami. Milžiniški darbo krūviai, nerimas, nežinomybės jausmas dėl pacientų bei savo artimųjų sveikatos – visa tai neišvengiamai veikia šių specialistų būseną. Pasibaigus pandemijai, darbo krūvis gali dar labiau padidėti dėl susikaupusių darbų, kuriuos medikai turėjo atidėti į šalį pandemijos metu. Privalu matyti sunkumus, su kuriais susiduria medicinos personalas, ir teikti profesionalią psichologinę pagalbą. Ši pagalba turi būti lengvai prieinama ir papildomai neapkraunanti šios itin užsiėmusios profesinės grupės“, – tęsia profesorius.
Į programą gali registruotis sveikatos priežiūros specialistai iš visos Lietuvos, kurie darbe jaučia pernelyg didelę įtampą ir nori pagerinti savo savijautą.
Dalyviai individualiai naudosis internetine programa, atliks trumpus stresą mažinančius pratimus bei galės pasirinkti programos intensyvumą. Visos programos metu jos naudotojai turės galimybę bendrauti su Vilniaus universiteto psichologais, kurie buvo specialiai apmokyti šiai programai.
FOREST+ programą sukūrė Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centro mokslininkai, bendradarbiaudami su Švedijos Linköping universitetu. Profesorius Gerhardas Anderssonas, internetinių psichologinių programų lyderis ir vienas iš programos kūrėjų, palaiko pagalbos galimybių plėtrą visoje Europoje. Programa sukurta atsižvelgiant į vis didėjantį specializuotos psichologinės pagalbos, kuri asmenims būtų lengvai prieinama ir patogi naudotis, poreikį.
Programoje sutikę dalyvauti asmenys kartu dalyvaus ir plataus masto tyrime. „Tikime, kad tai padės geriau suprasti medicinos darbuotojų patirtis, ir atvers galimybes teikti profesionalesnę ir labiau specializuotą pagalbą“, – teigia prof. Evaldas Kazlauskas.
Susidomėję sveikatos priežiūros specialistai kviečiami registruotis.