Nors įvairiausi iškilimai, guzeliai ir spuogeliai paakiuose yra gana įprastas reiškinys, kartais jie gali versti sunerimti – būti rimtos infekcijos arba akis bjaurojančios būklės simptomais.

Kai ima rastis nedidelių, pavyzdžiui, sorų grūdų pavidalo iškilimų, oda paakių srityse darosi panaši į vištos odą, rašoma portale medicalnewstoday.com.

Nors sakoma, kad į gydytoją reikia kreiptis visada, jei atsiranda odos nelygumų, kurie savaime neišnyksta, šitie balti spuogeliai jokios grėsmės paprastai nekelia.

Toliau – dažniausiai pasitaikančios baltų taškelių atsiradimo paakiuose priežastys.

Miliumai

Bėrimas aplink akis

Miliumai – tai nedidelės, nepavojingos baltos spalvos cistos. Jų atsiranda, kai po oda susidaro joje esančių baltymų keratinų sankaupa. Tai ji ir atrodo kaip nedidelis baltas darinys.

Miliumai gali būti neiškilūs arba priminti spuogelius. Dažnai jie išsidėsto eilėmis.

Miliumai gali būti ne tik balti – jų spalva gali nesiskirti nuo odos pigmento. Jie gali būti šiek tiek pabrinkę arba turėti smailėjančią viršūnėlę.

Tolydžio besirandantys miliumai gali didinti odos pažeidimų arba infekcijos riziką. Dažnai miliumai išnyksta savaime ir beveik niekada nebūna rimtos odos būklės simptomai.

Kartais miliumų atsiranda patyrus odos pažeidimų arba pradėjus vartoti kokius nors vaistus.

Miliumų gydymas

Bėrimas aplink akis

Miliumai nėra pavojingi ir gydyti jų nereikia. Vis dėlto kai kuriuos žmones erzina baltų gumbelių išvaizda, todėl jie domisi, kaip juos pašalinti.

Kartais miliumai išnyksta savaime. Miliumų gali sumažėti nustojus vartoti jų atsiradimą nulėmusius vaistus.

Jei taip nenutinka, galima išmėginti specialų kremą, skirtą odai suminkštinti ir atsilupti, šiltus kompresus, pritraukiančius miliumus prie odos paviršiaus, lazerio terapiją, chirurginę procedūrą.

Hidradenomos

Hidradenomos

Hidradenomos – tai nekenksmingi prakaito liaukų navikai. Jos gali būti baltos, geltonos, odos spalvos, rausvos arba rudos ir dažnai atsiranda grupėmis paakiuose arba ant skruostų.

Paprastai hidradenomos nesukelia skausmo ir dažniau pasireškia moterims nei vyrams. Kartais jos gali išaugti didelės arba išplisti didokomis grupėmis, bet šiaip – nebūna pavojingos.

Hidradenomos dar apibūdinamos kaip nedideli, paburkę dariniai paakiuose, nors kartas tie dariniai gali būti ir plokšti. Jų forma – netaisyklinga. Neretai atsiranda grupėmis.

Šiaip jau hidradenomų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, kad ir prie genitalijų.

Hidradenomų gydymas

Kaip ir miliumai, hidradenomos nėra pavojingos, todėl jų gydyti nereikia. Vis dėlto kartais jas panaikinti norisi dėl kosmetinių sumetimų.

Galimos kovos su hidradenomomis priemonės – tai dermabrazija, lazerio terapija, chirurginė procedūra.

Miežiai

Miežis – tai paraudęs, spuogą primenantis skausmingas gumbas. Miežis iškyla dėl plauko folikulo infekcijos.

Miežis

Miežiai dažniausiai pažeidžia išorinį voko paviršių ir atrodo kaip spuogo pavidalo masė su galvute. Vis dėlto miežis gali išsivystyti ir akies voko viduje ir tokiu atveju sukelti sutinimą.

Miežių gydymas

Miežiai paprastai negydomi, nors šilti kompresai gali paskatinti jų išnykimą.

Vis dėlto kartais miežiai gali kelti nemenką skausmą. Retais atvejais nuo jų gali išplisti infekcija. Jei taip nutinka, gydytojas gali skirti antibiotikų. Gali būti pasiūlyta ir ambulatorinė miežio šalinimo procedūra.

Miežis

Miežio sukeltą sutinimą gali sumažinti šilti kompresai. Jų veikiami miežiai greičiau išnyksta.

Kadangi kosmetinės priemonės gali užkimšti poras, naudoti kosmetikos iškilus miežiui nereikėtų: taip elgiantis infekcija gali paūmėti.

Chalazionai

Chalazionai

Chalazionas – tai iškilimas ar gumbelis, atsirandantis dėl riebalų liaukos užsikimšimo. Kitaip nei miežiai, chalazionai nėra infekcijos požymiai, tačiau jie gali ilgiau nepraeiti, be to, kartais iškyla išnykus miežiui.

Tiek miežiai, tiek chalazionai paprastai iškyla po vieną. Grupėmis pasitaiko daug rečiau.

Nuo miežių chalazionai skiriasi tuo, kad miežiai paprastai skausmingi, o chalazionai – ne, miežiai dažniau būna paraudę, o chalazionai – odos spalvos, tipiniai miežiai gana greitai savaime praeina, o chalazionai gali neišnykti net kelias savaites ar mėnesius.

Chalazionų gydymas

Chalazionai ima mažėti nuo šiltų kompresų. Jeigu šilti kompresai nepadeda, dėl chalaziono pašalinimo reikia kreipti į gydytoją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)