Optometrininkė Jolita Bulgarauskienė aiškina, kad saulė mums yra gyvybiškai reikalinga: ji svarbi vitamino D gamybai, imuninės sistemos veiklai, kraujo ląstelių formavimuisi.
„Bet žmogus neapsaugojęs savo akių nuo ultravioletinių (UV) saulės spindulių gali skųstis akių ašarojimu, perštėjimu. UV spinduliai taip pat stipriai ardo akies tinklainę, gali sukelti ragenos nudegimus, gali išsivystyti katarakta. UV spinduliai sukelia neišblėstamą regėjimo pablogėjimą ir baimę šviesai“, – sako J. Bulgarauskienė.
„Nerekomenduojama pirkti akinių turguje. Optikoje yra sertifikuoti saulės akiniai, kur suteikiama šimtaprocentinė garantija. O ką nusipirksite turguje – neaišku. Lygiai tas pats, kaip einame vaistus pirkti į vaistinę, o ne į turgų, nes ten nežinome, ką nusipirksime.
Optikoje visi akiniai sertifikuoti ir turi visas apsaugas. Jei kas nors bus blogai, jei kažkas atsitinka, visada galima grįžti į optiką ir pasiteirauti, o turguje prekeivio gali ir neberasti“, – aiškina specialistė.
Akių ligų gydytoja Lolita Pošiūnienė DELFI yra sakiusi, kad nešiodami turguje pirktus akinius rizikuojate susigadinti regėjimą: „Akims kenkiate, nes užsidėjus tamsius akinius, kaip žinome, akies vyzdys išsiplečia labiau negu šviesoje ir saulė patenka ten, kur neturėtų patekti, taip galite pakenkti akims, jeigu akiniai bus be filtro.“
Kokius rinktis?
„Pirma kategorija reikalinga esant silpnam apšvietimui, tai netinka mūsų sąlygoms. Ketvirta kategorija skirta ypatingai stipriam apšvietimui, kalnuose, prie jūros, bet jie netinka vairuojant. Geriausia Lietuvos klimatui yra antros arba trečios kategorijos akiniai“, – aiškina optometrininkė.
Tiesa, J. Bulgarauskienė įvardina, kad pačių akinių tamsumas neturi įtakos apsaugai nuo UV spindulių, todėl žmonės gali rinktis tai, kas jam yra patogiau. Akinių lęšiai dažniausiai yra fotochrominiai arba poliarizuoti.
Taip pat yra fotochriminiai akinių lęšiai, jie saulėje patamsėja, o patalpoje pašviesėja. Pašnekovė priduria, kad yra įvairiausių variantų trumparegiams, egzistuoja specialūs akinių lęšiai turintys apsaugą nuo UV spindulių, bet tinkantys kasdieniniam nešiojimui.
Ji priduria, kad akiniai ne tik padės apsisaugoti nuo kenksmingų spindulių, bet ir nuo raukšlių: „Saulėje vaikštome susiraukę, atsiranda raukšlės, o saulės akiniai neleidžia mums raukytis“, – juokiasi pašnekovė.
Patikimai apsaugančius akinius optikoje galima įsigyti ir už 19 Eur, tačiau šie bus nevardiniai. Vardinių akinių kainos prasideda nuo 39 Eur, tačiau priklausomai nuo firmos, gali viršyti ir 100 Eur. Perkant akinius prekybos centruose ar turguje kainos prasideda nuo 3 Eur.
„Vienas nori vardo, kitas nenori, bet užtikrintą apsaugą turi visi akiniai. Kuo ypatingi vardiniai akiniai? Kaip visada sakau, yra žiguliukas ir mercedesas. Jie abu važiuoja, bet važiavimo kokybė skiriasi. Yra vardas, kokybė, jie gaminti garsių dizainerių. Vardiniai rūbai ir batai taip pat kainuoja brangiau už paprastus“, – sako „Optikos pasaulio“ optometrininkė J. Bulgarauskienė.