Apie konjunktyvitą, jo simptomus, priežastis ir galimus gydymo būdus papasakoti plačiau portalui „Delfi“ sutiko medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja oftalmologė Dovilė Jakštienė.
Dažnas alergijos palydovas
„Konjunktyvitas yra akies junginės uždegimas. Žmonės dažniausiai jį apibūdina, kaip paraudusią, raudoną akį. Taip nutinka, nes junginės kraujagyslės išsiplečia, junginė paburksta. Lydintys simptomai – ašarojančios, pūliuojančios akys, žmonės skundžiasi, kad sulipę vokai, juos sunku atmerkti, gali būti protarpinis svetimkūnio pojūtis akyje“, – požymius vardijo gydytoja D Jakštienė.
Beje, akių paraudimas gali būti susijęs ir su sausų akių sindromu. Tokiu atveju dažnai padeda natūralios ašaros.
Gydytoja sakė, kad ši liga skirstoma į neinfekcinius ir infekcinius konjunktyvitus.
Neinfekcinių konjunktyvitų dažniausia priežastis būna alerginiai konjunktyvitai. Jų populiacijoje pasitaiko apie 15–40 proc. ir jiems dažnai būdingas sezoniškumas.
Gydytoja D. Jakštienė pastebėjo, kad dažniausiai alergiški žiedadulkėms žmonės žino, kad pavasarį ar vasarą jiems gali parausti akys – prasidėti sezoninis alerginis akies junginės uždegimas.
„Alerginio konjunktyvito atsiradimą paprastai lemia tam tikras alergenas, tai – sisteminės atopinės reakcijos veiksnys. Dažniausiai sergantys egzema arba astma žmonės žino, kad pradėjus vartoti sisteminius priešalerginius vaistus, jiems simptomai sumažėja. Neretai alerginiam konjunktyvitui prireikia ir vietinio gydymo akių lašais“, – pastebėjo akių gydytoja.
Sukelia net akių lašai
Būna ir toksinių konjunktyvitų. Paprastai jie kyla dėl toksinių medžiagų patekimo į akis. Taip pat ir naudojant akių lašus, kuriuose yra benzalkonio chloridas. Šis konservantas yra toksiškas akies paviršiui ir gali sukelti uždegimą.
„Pvz., nemažai akių lašų yra su konservantu, kad ir lašinamų nuo glaukomos, tad pastebėję simptomus, skubame pakeisti kitais. Benzalkonio chlorido gali būti ir natūralių ašarų sudėtyje. Jis gali sukelti alerginį, toksinį konjunktyvitą. Todėl geriausia rinktis natūralias ašaras be konservantų“, – patarė gydytoja D. Jakštienė.
Anot pašnekovės, yra pasitaikę atvejų kai alergizuoja net kontaktinių lęšių skystis. Jei taip nutinka, reikėtų pakeisti skystį ar laikinai nenešioti kontaktinių lęšių.
„Neinfekciniai konjunktyvitai gali kilti ir dėl autoimuninių ligų sukeltų procesų. Tarp tokių autoimuninių ligų yra sarkoidozė. Antriniai sisteminiai konjunktyvitai gali kilti ir dėl neoplastinių procesų“, – paaiškino gydytoja oftalmologė.
Ligą galima parsinešti ir iš prekybos centro
Infekcinių konjunktyvitų didžiausią dalį sudaro virusiniai konjunktyvitai, kurie diagnozuojami maždaug 80 proc. suaugusiųjų pacientų. Tokie konjunktyvitai gali pasireikšti bet kuriuo sezonu. Dažniausias infekcinių konjunktyvitų sukėlėjas, kaip pastebėjo pašnekovė, būna adenovirusas.
„Susirgę infekciniais konjunktyvitais žmonės stebisi: „Buvau sveikas ir staiga akis paraudo. Iš kur aš tą konjunktyvitą pasigavau?“ Juo galima užsikrėsti bet kur: liečiant rankenas, prekybos centre. Užtenka akis patrinti, prisiliesti prie jų nešvariais pirštais ir turime užkratą.
Virusiniai konjunktyvitai yra ypatingai užkrečiami. Tereikia vieno sergančio, kuris prekybos centre stovėjo priešais, kad palietus tą patį daiktą, kurį jis lietė, tada palietus veidą, nosį ar akį, susirgtume konjunktyvitu.
Kita priežastis – viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Viskas siejasi: burna, nosis, gerklė, ausys. Jeigu turime virusą ten, nemaža tikimybė, kad jis bus ir akyse, tik vieniems simptomai – paraudusios ir ašarojančios akys – pasireikš, kitiems – ne.
Dar viena priežastis, kad mes užsikrečiame konjunktyvitu nuo kito sergančio žmogaus, net jei jis sirgo prieš 2 savaites.
Adenoviruso sukeltų konjunktyvitų inkubacinis periodas yra 2–14 dienų. Todėl susirgus rekomenduojama neiti į mokyklą, darbą, nesilankyti viešose vietose, kol nepraeis ūmus periodas, kuris gali tęstis net iki 10–14 dienų. Taip pat svarbu dažnai plautis rankas, nesidalinti rankšluosčiais, patalyne, kad pavyktų kitą kuo labiau apsaugoti nuo infekcijos plitimo“, – paaiškino gydytoja D. Jakštienė, pridūrusi, kad dažniausiai tokie konjunktyvitai paveikia abi akis.
Uždegimas gali būti susijęs net su herpes virusu
Kita infekcinių konjunktyvitų grupė yra bakteriniai konjunktyvitai. Jie būna ūmūs arba chroniški.
„Bakteriniais konjunktyvitais paprastai užsikrečiama per nešvarias rankas, nuo kontakto su sergančiu žmogumi, per rankšluosčius, patalynę. Todėl, jeigu šeimoje kas nors serga, taip pat rekomenduojama jokiu būdu nesidalinti pagalve, ranksluosčiais, dažnai plauti rankas“, – sakė medikė.
Gali būti ir herpetiniai virusiniai konjuktyvitai, kuriuos dažniausiai lydi keratitas. Tai – kartu ir tipiški pakitimai ragenoje, matymo suprastėjimas. Šiuo atveju dažnai sudirgsta tik viena akis. Herpetiniu virusiniu keratokonjunktyvitu susirgęs žmogus tuo pačiu gali sirgti lūpų pūsleline arba juostine pūsleline.
Pasitaiko ir grybelinių konjunktyvitų, arba sukeltų parazitų konjunktyvitų, bet jie reti.
Kaip gydomas?
Virusiniam konjunktyvitui būdingos paraudusios ir ašarojančios akys. Tai yra vidutinio sunkumo simptomai. Paprastai akys, ypatingai dėl virusų sukeltos ligos, neskauda, tik žmonės jaučia diskomfortą, galėtų kartais atrodyti, lyg kažkas įkritę į akį.
„Virusiniam konjunktyvitui dažniausiai specifinio gydymo nėra. Kol neįgausime imuniteto, tol ir sirgsime. Svarbu kuo labiau palaikyti akies švarą, kuo dažniau lašinti natūralias ašaras be konservantų, kad pavyktų virusą išplauti ir taip akis savaime greičiau gytų.
Tam tikrais atvejais gali būti skiriamas ir papildomas gydymas nuo antrinės infekcijos, kuri dažniausiai būna bakterinė.
Būna, kad sergant virusiniu konjunktyvitu nesijaučia pagerėjimo 2–3 dienas. Taip gali nutikti, nes ligai, kaip minėjau, svarbu imunitetas ir pasveikstama tada, kad jis susiformuoja. Taigi dažniausiai ligos periodas yra nuo savaitės iki 3 savaičių, atskirais atvejais net iki 3 mėnesių“, – sakė gydytoja.
Jeigu tai – bakterinis konjunktyvitas, dažniausiai vargina pūlingos, gelsvos, gleivingos išskyros. Tuomet skiriami vietiniai antibakteriniai lašai.
Esant alerginiam konjunktyvitui dažnai pasireiškia ir niežėjimas. Tuomet liga gydoma alerginiais akių lašais.
Konjunktyvitas – alerginis arba herpetinis, kaip minėta, gali komplikuotis ir į keratokonjunktyvitą, kuomet pakitimai atsiranda jau nebe junginėje, bet ragenoje.
„Pasireiškus simptomams, rekomenduoju kreiptis į specialistą, ligos diagnostikai, eigos sekimui, gresiančių ar esamų komplikacijų nustatymui ir tam, kad paskirtų individualiu atveju efektyviausią gydymą.
Dažniausiai sergant konjunktyvitu matymas išlieka nepakitęs, tik jam trukdo ašarojimas arba gleivingos, pūlingos išskyros iš akių. Esant pokyčiams ragenoje dėl konjunktyvito komplikacijų, gali būti ir matymo pasikeitimų“, – sakė medikė.