Citrinžolės eterinio aliejaus nauda
Naikina bakterijas
2016 m. atlikto tyrimo autoriai išsiaiškino, kad citrinžolių eterinis aliejus veiksmingai kovoja su Acinetobacter baumannii bakterijų kolonijomis. Šios daugumai vaistų atsparios bakterijos gali sukelti plaučių uždegimą ir kraujo infekcijas.
Kadangi citrinžolių eterinis aliejus veiksmingai naikina bakterijas ir slopina jų dauginimąsi, ateityje jis gali būti naudojamas kaip papildoma terapija gydant antibiotikams atsparias ligas. Kitame tyrime paaiškėjo, kad 2 proc. cintrinžolių koncentratas slopina dantenų ligas sukeliančių bakterijų augimą.
Tai buvo nedidelės apimties tyrimas – jame dalyvavo 15 žmonių, besiskundžiančių įvairiomis dantenų ligomis. Vieni dalyviai tepė citrinžolių aliejaus geliu ligos pažeistas dantenų vietas, jiems taip pat buvo atlikta nechirurginė dantenų terapija. Kitiems tebuvo atlikta nechirurginė dantenų terapija. Tyrėjai palygino abiejų grupių dalyvių rezultatus.
Dalyviams, kuriems buvo atlikta nechirurginė dantenų terapija ir kurie ligos pažeistas vietas tepė geliu, audiniai užgijo greičiau, nei vien po nechirurginės terapijos.
Malšina uždegimą
Lėtinis uždegimas gali paskatinti daug sveikatos problemų, įskaitant artritą, diabetą ir kai kurias onkologines ligas.
2014 m. su grybelinėmis ligomis sergančiomis pelėmis atliktas tyrimas parodė, kad citrinžolių eterinis aliejus pasižymi potencialiomis priešuždegiminėmis savybėmis. Tyrėjai padarė išvadą, kad nors reikia atlikti daugiau tyrimų, kuriuose dalyvautų žmonės, vis dėlto akivaizdu, kad citrinžolių eterinis aliejus ateityje gali tapti pagalbine priemone gydant odos uždegimus.
Kovoja su grybelinėmis infekcijomis
Tame pačiame 2014 m. tyrime tyrėjai išnagrinėjo citrinžolės eterinio aliejaus in vitro poveikį tam tikriems grybelinių infekcijų sukėlėjams, įskaitant Candida albicans, kuris sukelia mielių grybelio infekcijas ir pienligę.
Paaiškėjo, kad citrinžolių aliejus pasižymi priešgrybelinėmis savybėmis, o tai leido tyrimo autoriams padaryti išvadą, kad jis potencialiai gali būti naudojamas gydyti grybelines infekcijas.
Vis dėlto norint patvirtinti rezultatus, reikėtų atlikti išsamesnius tyrimus su žmonėmis.
Užtikrina antioksidantų kiekį
Antioksidantai padeda kovoti su organizmui žalingais laisvaisiais radikalais ir oksidaciniu stresu, o tai savo ruožtu gali padėti sumažinti senėjimo požymius ir daugelio ligų riziką.
2015 m. atlikto tyrimo metu, atlikus in vitro eksperimentą paaiškėjo, kad citrinžolės pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis ir veiksmingai naikina laisvuosius radikalus.
Ankstesnio, 2011 m. atlikto tyrimo autoriai taip pat išsiaiškino, kad burnos skalavimo skystis su citrinžole pasižymi antioksidaciniu poveikiu. Tyrime dalyvavo 40 dalyvių, įskaitant dantenų uždegimu arba gingivitu sergančius pacientus.
Tyrėjai patikrino trijų skirtingų koncentracijos kiekių skalavimo skysčių su citrinžole antioksidacinį poveikį ir pamatė, kad jie visi juo pasižymi.
Vadovaujantis tyrimo išvadomis, citrinžolių eterinis aliejus gali veiksmingai papildyti reguliarią dantų higieną.
Padeda nuo skrandžio problemų
Keli tyrimai parodė, kad citrinžolių eterinis aliejus gali padėti nuo skrandžio problemų.
2012 m. buvo tiriama, kokį poveikį citrinžolių eterinis aliejus turi etanolio ir aspirino sukeltoms skrandžio opoms. Skrandžio opa yra skrandžio sienelės žaizda, kuri sukelia skrandžio skausmus.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad citrinžolių eterinis aliejus apsaugo nuo skrandžio pažeidimų ir galėtų būti potenciali priemonė nuo tokio tipo opų. Be to, citrinžolių eteriniame aliejuje esantis eugenolis malšina skausmą ir padeda nuo skrandžio sutrikimų bei viduriavimo.
Palengvina reumatoidinio artrito simptomus
Citrinžolių eterinis aliejus padeda sumažinti reumatoidinio artrito simptomus, greičiausiai dėl savo priešuždegiminių savybių.
2017 m. tyrimo metu buvo patikrintas citrinžolių eterinio aliejaus poveikis 30-iai žmonių (35–70 m.), sergančių reumatoidiniu artritu.
Tyrėjai kiekvienam dalyviui davė 3 miligramus citrinžolių eterinio ir nurodė jį naudoti 30 dienų. Pasibaigus tyrimui, dalyviai pranešė, kad skausmas sumažėjo.
Atsipalaidavimas ir masažas
Dažniausiai skiestas eterinis aliejus naudojamas atsipalaidavimui ir masažui.
Vieno tyrimo metu siekta išsiaiškinti, kokį poveikį turi masažams naudojamas citrinžolių eterinis aliejus. Tyrėjai pamatavo dalyvių pulsą ir kraujo spaudimą prieš masažą su citrinžolių eteriniu aliejumi ir po jo. Kiekvienam dalyviui masažas buvo atliekamas kartą per savaitę, iš viso tris savaites.
Paaiškėjo, kad masažas su citrinžolės eteriniu aliejumi mažina diastolinį kraujo spaudimą, bet neturi įtakos sistoliniam kraujospūdžiui ar pulsui. Pasak tyrėjų, citrinžolių eterinis aliejus harmonizuoja nervų sistemą.
Nuo galvos skausmo
Senesnio, 2009 m. atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad citrinžolės eterinis aliejus veiksmingai padeda nuo galvos skausmo.
Nors daugiau nėra šias išvadas patvirtinančių mokslinių duomenų, citrinžolė nuo seno naudojama tradicinėje Australijos medicinoje kaip priemonė nuo galvos skausmo.
Kaip naudoti
Citrinžolių eterinio aliejaus galima įsigyti internetu arba sveiko maisto ir priemonių parduotuvėse. Jokiu būdu negalima tepti neskiestu citrinžolių eteriniu aliejumi akių, burnos ar ausų.
JAV Maisto ir vaistų administracija patvirtino, kad citrinžolių eterinis aliejus yra saugi priemonė, jei yra naudojama tinkamai.
Netinkamai naudoti eterinį aliejų yra pavojinga – kyla apsinuodijimo, odos nudegimų, pykinimo ir augintinių ligų pavojus.
Citrinžolių eterinio aliejaus galima įlašinti į bazinį aliejų, tokį kaip jojobos ar kokosų, ir šiuo mišiniu masažuoti odą.
Dar vienas būdas, kaip galima naudoti šį eterinį aliejų – įlašinti kelis jo lašus į verdantį vandenį ir, apsigaubus galvą rankšluosčiu bei užmerkus akis, uosti garus per nosį.
Taip pat citrinžolių eterinio aliejaus galima įlašinti į garintuvą ir garinti patalpose.
Garinant eterinį aliejų ar kvėpuojant garais nėra didelio pavojaus viršyti koncentraciją. Vis dėlto garintuvą reikėtų atsargiai naudoti šalia kūdikių, vaikų, nėščių moterų ir augintinių.
Eteriniai aliejai yra degūs, todėl jų nereikėtų naudoti šalia atviros ugnies.
Eterinį aliejų į vidų galima vartoti tik prižiūrint sveikatos priežiūros specialistui.
Šalutinis poveikis
Citrinžolių eterinis aliejus gali suerzinti odą ir paskatinti bėrimus. Siekiant išvengti odos suerzinimo rizikos, citrinžolių aliejaus naudoti ant odos negalima, jei:
- pacientas turi alergijų ar odos problemų, tokių kaip egzema;
- jei aliejus neatskiestas;
- jei oda pažeista.
Prieš naudojimą patartina visų pirma užtepti atskiesto aliejaus ant nedidelio odos lopinėlio ir palaukti 24 val., ir jei per šį laiką neatsirado alerginės reakcijos, galima juo tepti reikiamus plotus ar naudoti masažui.
Citrinžolių eterinis aliejus taip pat gali sukelti akių, ausų, burnos ir kitų gleivinių, tokių kaip lytinių organų sritis, perštėjimą ir sausumą. Dėl šios priežasties geriau juo netepti veido ir nelašinti į vonios vandenį.
Išvados
Tyrimai parodė, kad citrinžolė labai naudinga sveikatai – ji pasižymi priešgrybelinėmis, antioksidacinėmis ir antibakterinėmis savybėmis.
Citrinžolės eterinio aliejaus savybės buvo tiriamos mėgintuvėlyje arba su gyvūnais, todėl norint išsiaiškinti, kaip jis veikia žmones, reikėtų atlikti daugiau tyrimų.
Jokiu būdu negalima neskiesto citrinžolių eterinio aliejaus tepti tiesiai ant odos arba jį vartoti į vidų – reikia būtinai pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Atskiesto citrinžolių eterinio aliejaus naudojimas masažui, inhaliacijoms ar garinimui patalpose padeda atsipalaiduoti ir gauti naudingųjų šio aliejaus savybių.