„Kai prieš 9 metus pradėjau operuoti įaugusius nagus, mačiau nemažai užleistų atvejų. Žmonės nesikreipdavo pagalbos ir kęsdavo didžiulius skausmus po keliolika metų arba priešingai – kas pusę metų chirurginiu būdu jiems šalindavo nagus. Tuo metu nelabai kas mokėjo gydyti ir buvo sunku gauti tinkamą pagalbą. Dažnai pacientai bandydavo problemą spręsti patys iškirpdami įaugusį nagą, o tai – didžiausia klaida. Tokiais atvejais uždegimas kuriam laikui aprimsta ir vėl viskas kartojasi, kol vieną kartą nebepavyksta iškirpti nago ir tada prasideda piršto pūliavimas, formuojasi kraujingos granuliacijos, sklinda nemalonus kvapas. Vienam mūsų pacientui, kuris 10 metų kentė skausmus, prireikė net 5 operacijų, kol išgydėme šį sudėtingą atvejį“, – prisimena Vilniaus lazerinės dermatologijos centre dirbanti E. Zubrickienė.

Kaip galima sau padėti?

Medikai pastebi, kad su įaugusių nagų problema dažnai susiduria putlių pėdų ir pirštų savininkai. Jiems užtenka apsiauti per ankštą avalynę ar patirti nedidelę piršto traumą ir prasideda nago įaugimas į aplinkinius volelio audinius. Dažniausiai įauga kojų nykščių nagai, išoriniai jų kraštai, bet taip gali nutikti ir bet kuriam pirštui.

Dermatovenerologė Edita Zubrickienė patarė, ką daryti, jeigu įaugo nagas.

„Viskas prasideda nuo to, kad oda aplink pirštą pradeda rausti ir burkti, atsiranda skausmas. Kai nėra galimybės iškart patekti pas gydytoją, tokiu atveju siūloma probleminį pirštą pamirkyti sūriame vandenyje. Jei įaugęs tik viršutinis nago kamputis, galima bandyti jį atsargiai iškelti naudojant dantų siūlą ar vatos gabalėlį, susuktą į ploną siūlelį. Kartais to visiškai užtenka ir iškeltas nagas pradeda augti taisyklingai“, – pataria dermatovenerologė.

Dėl įaugusio nago žmonės dažniausiai kreipiasi į podologus, kurie naudoja konservatyvius gydymo būdus – įaugusius nago kraštus pakelia specialiomis vielutėmis ar nagą formuojančiomis plokštelėmis. Tai – gera praktika, tačiau pastebima, kad dažnai šie specialistai bando iškirpti dalį įaugančio nago, tuomet pacientai priversti kas kelis mėnesius vykti į podologijos klinikas ir iš naujo atlikti nemalonią procedūrą.

Kada reikia chirurginio gydymo?

Kai konservatyvus gydymas nebepadeda ir nagas toliau įauginėja, aplinkiniai audiniai parausta, paburksta, tuomet yra reikalingas chirurginis gydymas. Anot E. Zubrickienės, ilgą laiką neteisingai sprendžiant įaugusio nago problemą, galima prisidaryti didelių rūpesčių.

Įaugęs nagas

„Neretai žmonės bando patys išsikirpti nago dalį, kiek tai leidžia skausmo ribos. Kelias savaites problema tarsi būna išspręsta, bet paaugus nagui jis vėl remiasi į odą ir prasideda skausmas, uždegimas, kol galiausiai nebepavyksta išsikirpti nago kampo ir tada klientai ateina supūliavusiais, sutinusiais, kraujuojančiais pirštais. Tokiais atvejais lieka vienintelė išeitis – chirurginis gydymas. Dažnėja ir tokių atvejų, kai pacientus pas mus atsiunčia podologai, pamatę, kad patiems problemos jau nepavyksta išspręsti“, – sako gydytoja.

Anot jos, dažnai žmonės įsivaizduoja, kad chirurginis gydymas yra skausmingas. Skauda tik tol, kol suleidžiami anestetikai, o vėliau operacijos metu pacientas nieko nejaučia. Tai – minimaliai traumuojanti procedūra.

„Operacijos metu atliekama dalinė nago rezekcija, t.y. pašalinimas, ir augimo zonos fenolizacija. Paprastai kalbant, fenolio rūgštimi atliekamas cheminis šakninio audinio sunaikinimas, todėl toje vietoje nagas nebeįauga. 96 proc. pacientų pasveiksta po pirmo karto ir problema nebesikartoja“, – džiaugiasi Vilniaus lazerinės dermatologijos centre dirbanti E. Zubrickienė.

Po operacijos pacientas gali toliau dirbti ar mokytis, tik patariama bent dešimt dienų atsisakyti vandens pramogų bei aktyvaus sporto. Pirštas visiškai sugyja per 3–4 savaites.

Kurie gydymo metodai nėra veiksmingi?

E. Zubrickienė pastebi, kad yra keli chirurginiai gydymo būdai, tačiau ne visi jie yra veiksmingi. Anot jos, prieš renkantis specialistą bei gydymo būdą, visuomet tikslinga išsiaiškinti, ar procedūra išspręs problemą kelioms savaitėms, ar visam laikui.

Kaip taisyklingai kirpti nagus, kad neįaugtų

„Anksčiau buvo populiarios taip vadinamos kylinės rezekcijos operacijos – jos metu labai giliai išpjaunamas tiek nagas, tiek nago guolis ir viskas susiuvama. Tai – traumuojanti ir dažnai recidyvuojanti operacija, kurios metu atsiradusi žaizda ilgai gyja. Deja, kai kur šios operacijos vis dar atliekamos. Kiti chirurgai įaugusio nago problemą siūlo spręsti pašalinant nago plokštelę. Šis nago nuėmimo būdas yra veiksmingas tik kelis mėnesius, kol nagas vėl užauga ir vėl pradeda remtis į audinius“, – pasakoja gydytoja.

Ji pastebi, jog norint nago įaugimo problemą išspręsti visam laikui, būtinas kombinuotas gydymas – nago iškirpimas bei nago guolio prideginimas specialia rūgštimi.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)