Sportas vyrams ir moterims išryškina skirtingą specifiką. Šeimos gydytojos J. Dūdienės pastebėjimu, moterų sveikatos ir vyrų sveikatos ypatumai šiek tiek skiriasi. Dailiosios lyties atstovėms – ar tai būtų sportuojančios moterys, ar pasivaikščioti išėjusios moterims, fizinis krūvis gali išryškinti tam tikras problemas.

Turbūt daugelis nustebtų išgirdę, kad aktyviau sportuojant moterims gali atsirasti dusulys. Ką jis rodo?

Jurga Dūdienė

„Tiek vyrai, tiek moterys turi didžiulius krūvius, stengiasi pasiekti konkrečių rezultatų – ar didesnį greitį, ar didesnę jėgą išvystyti. Fizinis krūvis kartais yra labai didelis. Kai mums reikia kur nors nubėgti, reikia daugiau jėgų ir daugiau širdies darbo. Nieko nestebina, kad nesportuojančiam žmogui atsiranda dusulys, bet tie, kurie sportuoja aktyviai, ypač moterys, sako – pradėjau padusti, truputėlį atsiranda oro trūkumas“, – teigė medikė.

Ji prisiminė atvejį iš savo praktikos – 14 ir 12 m. paauglės gimnastės, abi aktyviai sportuojančios, liovėsi gerinusios pasiekimų rezultatus. Atlikus kraujo tyrimus, „šioms paauglėms radome geležies atsargų – feritino trūkumą. Kartais būna sumažėjęs hemoglobinas“.

Įprastai nesportuojanti moteris dėl įvairių priežasčių gali turėti žemesnius ir hemoglobino, ir geležies atsargų – feritino kiekius, bet šių elementų trūkumas labiau pastebimas, kai moteris aktyviai sportuoja, pabrėžė J. Dūdienė.

papildai

Vyrai, pasak gydytojos, nori pasiekti didelių rezultatų, užsiauginti raumenų masę, o siekdami didėjančių rezultatų ar didesnio greičio, didesnės raumenų masės, vyrai savarankiškai ar pasitarę su treneriais ima vartoti kokius nors maisto papildus: „Dažnai tai būna nereglamentuoti maisto papildai, pvz., niekur klinikinėse studijose netirti. Pasakyti, kokias pasekmes turės vienokia ar kitokia amino rūgščių dozė jūsų organizmui, ar tai gali pakenkti, [neįmanoma].“

Į klausimą, ar baltymai ir amino rūgštys gali pakenkti sportuojantiems žmonėms ir kaip gali pakenkti, šeimos gydytoja atsakė – gali, jei vartojama neišsityrus, reguliariai neprižiūrint tiek inkstų, tiek kepenų veiklos.

Aktyviai pasportavus, aiškino J. Dūdienė, reikia poros ramių dienų, kad organizmas nurimtų, „nes gali būti gauti klaidingi tyrimai“. Gydytojos praktikoje tokių atvejų yra buvę – kai jauniems žmonėms atlikus tyrimus, buvo gauti pakitę inkstų, kepenų rodikliai, o juos lėmė ne sveikatos sutrikimai, bet faktas, kad tirtasi iš karto po aktyvaus sporto.

„Prieš atliekant kraujo tyrimus, reikėtų paklausti, kada ateiti, kaip pasiruošti, nes galima rasti padidėjusius kepenų fermentus ir nesuprasti – ar tai pasekėm po treniruotės, ar koks nors konkretus kepenų veiklos sutrikimas“, – įspėjo šeimos gydytoja.

Kada ir kaip tirtis vyrams ir moterims?

„Jeigu esate sportuojantys, sveiki žmonės, nepamirškite tiesiog reguliariai, gal net du kartus per metus profilaktiškai tirtis, o kraujo tyrimus atlikti tiek bendraklinikinius, paprastą bendrą kraujo formulę, tai pat ir visus mikroelementus, makroelementus, t. y. elektrolitus, kuriuos įprastai sportuodami žmonės išprakaituoja“, – įvardijo gydytoja, kokius tyrimus pasitelkiant rekomenduotų stebėti savo sveikatos būklę.

Ne mažiau svarbu, jos teigimu, stebėti inkstų, kepenų veiklą.

Jei atsiranda neaiškus nuovargis, tuomet reikia ištirti ir skydliaukės veiklą, nes „sportuojant dalyvauja visas organizmas“. Be to, sportuojantiems sveikiems žmonėms patartina bent kartą per metus atlikti kardiogramą ir žinoti, kaip funkcionuoja širdis, patarė medikė.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia.