Nors aknė paprastai prasideda dar ankstyvoje paauglystėje, liga ne visuomet su ja baigiasi. Sveikatos specialistai pastebi, kad šia odos liga gyventojai serga vis dažniau, rašoma pranešime spaudai.

Gydytojos dermatovenerologės Nadeždos Jarušinos teigimu, net iki 90 proc. paauglių vargina aknė. Visgi, manyti, kad su šia liga kovoja tik jauni žmonės – klaidinga. „BENU vaistinių“ tinklo užsakymu atlikto nacionalinio odos priežiūros įpročių tyrimo duomenimis, nuo aknės kenčia 2 proc. suaugusių vyrų ir kas dešimta moteris.

Ne tik fizinė problema

Pasak Sveikos odos instituto ekspertės N. Jarušnos, aknė arba paprastieji spuogai yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasižymi ne tik nemaloniais fiziniais simptomais. Serganti oda pacientui sukelia didelį psichologinį diskomfortą, mažina pasitikėjimą savimi. Net ir gydomi spuogai neišnyksta per vieną dieną. Priešingai, neretai jauniems žmonėms galima tik apmalšinti simptomus.

„Aknė dažniausiai paliečia paauglius, kurie brendimo laikotarpiu ypatingai jaudinasi dėl savo išvaizdos. Dauguma jų nedrįsta kreiptis į specialistus, patiria nuolatinį stresą, o ligos simptomus bando maskuoti storu pudros sluoksniu. Deja, tokiu būdu poros tik dar labiau kemšamos, o odos būklė prastėja“, – pastebi N. Jarušina.

Gydytoja dermatovenerologė teigia, kad pagrindinis ligos sukėlėjas – padidėjęs vyriškų lytinių hormonų (androgenų) išsiskirimas. Jie skatina odos riebalinių liaukų veiklą ir riebalų išsiskyrimą, pakeičia veido odos riebalų sudėtį. Dėl šių procesų odoje susikaupęs sekretas negali pasišalinti, o joje esantys latakai ir poros užsikemša. Netrukus pasireiškia pirmieji aknės ženklai – neuždegiminiai spuogai, dar vadinami komedonais.

„Ant odos esančios bakterijos (lot. propionibacterium acnes) skatina ligos paūmėjimą: veidą, nugarą ar krūtinę išberia raudonos papulės, pūlinukai, ir prasideda uždegimas. Negydomi arba neteisingai gydomi spuogai gali išplisti į didelius odos paviršiaus plotus ir suformuoti randus“, – teigia N. Jarušina.

Svarbiausia – nespaudyti

Specialistė pastebi, jog sergantiems akne sunku susilaikyti nespaudant spuogų ir pūlinukų. Nors gali atrodyti, kad tai pagreitina bėrimo gijimą, toks „gydymas“ palieka randus, aktyvina bakterijų sukeltą odos uždegimą ir skatina dar nemalonesnius bėrimus.

„Nemažiau svarbu nepiktnaudžiauti kosmetiniais preparatais nuo spuogų – jie išsausina odą. Mitas, jog riebią, į aknę linkusią odą reikia sausinti, o ne drėkinti. Sergančią odą patariama prausti švelniai, rinktis neutralaus pH prausiklius. Kosmetikos priemonėse neturėtų būti muilo ir alkoholio, kurie dar labiau sausina ir dirgina odą bei slopina natūralų apsauginį odos barjerą. Deginimasis saulėje ar soliariumai taip pat ne išeitis: lepinimasis saule be apsauginių priemonių spuogų neišgydys, tačiau odos jaunatviškumui ir sveikatai tikrai pakenks“, – pasakoja gydytoja.

N. Jarušina primena, kad moterys turėtų stengtis nepiktnaudžiauti maskuojamosiomis priemonėmis ir kreminėmis pudromis. Geriausia naudoti porų nekemšančias (nekomedogenines) priemones ar vadinamuosius BB (arba CC) kremus.

Lemia paveldimumas

Stresas, aukšta aplinkos temperatūra, hormoniniai svyravimai menstruacijų metu gali sukelti aknės paūmėjimus. Tačiau „BENU vaistinės“ vaistininkė Milda Darulienė atkreipia dėmesį, kad šie faktoriai nėra pagrindiniai ligos sukėlėjai.

„Sergamumui akne daro įtaką paveldimumas, pakitusi riebalinių liaukų, organizmo hormonų veikla bei bakterijos. Netinkama kosmetika bei mityba – pieno produktai, „greitieji“ angliavandeniai, cukrus – gali sukelti paūmėjimus, tačiau ne pačią ligą. Visgi, lapinės daržovės, antioksidantais gausus vaisių ir daržovių bei cinko turinčių produktų vartojimas gali pagerinti odos būklę. Kasdienėje mityboje neturėtų trūkti vitaminų A, C ir E, Omega-3 ir Omega-6 rūgščių, B grupės vitaminų“, – pasakoja vaistininkė.

Specialistė pataria akne sergantiems gyventojams vengti prausimosi karštu vandeniu, veido sausinimo kūno rankšluosčiu, vienu metu nenaudoti daugybės skirtingų kosmetikos priemonių. Taip pat svarbu nepamiršti vakarais nusivalyti makiažo, einant miegoti susirišti plaukus bei kuo rečiau rankomis liesti veidą.

Pasak M. Darulienės, odos ligų gydymui reikia kantrybės ir nuoseklumo: „Tai lėtas ir varginantis procesas: gydymui reikalingas ilgalaikis kompleksinių priemonių naudojimas, ligų simptomus sunku nuslėpti. Tačiau lietuviai, ypač vyrai, vizitus pas dermatovenerologus linkę atidėlioti. Be to, nevisi gyventojai linkę skirti pakankamai dėmesio produktų sudėčiai išsiaiškinti, veikliosiomis medžiagomis ar odos ligų gydymo specifika. Tokiu atveju, renkantis odos priežiūros priemones, padės vaistininkas, kuris turi išmanyti ne tik produktų sudėtį, bet ir jų veikimą, šalutinį poveikį, naudojant su vaistais ir pan.“, – atkreipia dėmesį M. Darulienė.

Nors aknė priskiriama lėtinėms odos ligoms, vistik laikantis gydytojo nustatyto gydymo plano, renkantis dermatologinę, vaistinėse parduodamą, kosmetiką, jos simptomus galima gerokai sumažinti ar net laikinai panaikinti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)