Sveikatos specialistai nerekomenduoja mažinti svorio aktyvinant tuštinimosi funkciją. Tiesiog patariama sveikai maitintis ir vartoti daugiau produktų, kuriuose yra gausu ląstelienos. Moksliniai tyrimai rodo, kad gausus ląstelienos vartojimas yra efektyvus sprendimas ilgalaikiam svorio netekimui.
Be to, ląstelienos daug vartojantis žmogus natūraliai dažniau tuštinsis. Tai taip pat geras sprendimas kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo. Vidurių užkietėjimas sukelia išmatų kaupimąsi žarnyne, dėl ko juntamas nemalonus sunkumas arba pilvo pūtimas. Dėl to žmogus gali jaustis tarsi priaugęs svorio.
Šiame straipsnyje aptariama, kiek svorio gali netekti pasituštinęs žmogus, ir kiek paprastai išmatų yra žmogaus organizme. Taip pat aptariama, kaip mityba gali paveikti tuštinimąsi bei pateikiama patarimų, kaip spręsti ar užkirsti kelią vidurių užkietėjimo problemai.
Tuštinimasis ir svorio netekimas
Pasituštinęs žmogus gali netekti labai nedaug svorio. Tai priklauso nuo žmogaus, tačiau apskritai tas pokytis nėra didelis. Tuštinantis iš organizmo pasišalina ir dujos. Dėl to sumažėja pilvo pūtimas, ir žmogus gali jausti, jog tarsi neteko šiek tiek svorio. Tačiau svarbu prisiminti, kad svoriui įtakos turi daug veiksnių: tai nėra vien rodiklis, kiek maisto pateko į organizmą, ir kiek suvirškinto jo pasišalino.
Su tuštinimusi siejamas svorio netekimas yra laikinas. Taip yra todėl, kad organizmas nuolat virškina maistą. Be to, iš organizmo su išmatomis pasišalinusias atliekas žmogus laipsniškai pakeičia maistu, kurio daugiau suvalgo.
Kiek organizmui užtrunka visiškai suvirškinti maistą ir jį išmatų forma pašalinti, tiksliai suskaičiuoti labai sunku. Tam yra dvi priežastys: nelengva sekti maisto judėjimą virškinimo sistema, be to, kiekvienas žmogus ir maistas yra skirtingas.
Galima tik apytiksliai suskaičiuoti, kad sveikam suaugusiam žmogui pavalgius, maistui prireikia maždaug 4-5 valandų pasišalinti iš skrandžio ir apie 30–40 minučių nukeliauti per žarnyną.
Skrandyje esančios rūgštys ir enzimai apvirškina maistą, kuris vėliau patenka į žarnyną. Čia jį dar labiau apdoroja bakterijos. Organizmas pasisavina naudingas medžiagas, o visa kita pašalina kaip atliekas. Tačiau išmatos nėra tik nesuvirškintas maistas. Jose taip pat yra:
Vandens;
maisto, kurio organizmas negali suvirškinti ar pasisavinti;
bakterijų;
negyvų ląstelių;
Taigi, atskiro žmogaus išmatos skirsis priklausomai nuo to, kiek skysčių jis vartoja, bei nuo jo valgomo maisto. Vartojant daugiau skysčių, visadalių grūdų, vaisių ir daržovių, išmatos yra minkštesnės.
Kiek išmatų paprastai yra organizme?
Neįmanoma nustatyti, kiek tiksliai išmatų yra organizme tam tikru metu. Apytikriai paskaičiuota, kad per dieną suaugusio žmogaus organizme yra pagaminami 128 gramai išmatų. Tačiau kiekvienas žmogus yra individualus. Jeigu žmogus per dieną tuštinasi du ar tris kartus, vidutinis išmatų kiekis veikiausiai bus mažesnis.
Vidutinį žmogaus išmatų kiekį gali lemti:
mityba, ypač ląstelienos vartojimas;
tuštinimosi dažnumas;
kūno dydis;
skysčių vartojimas;
Vartojant daugiau ląstelienos, paprastai padidėja ir išmatų svoris. Aukštesnių ar daugiau sveriančių žmonių išmatų svoris paprastai yra didesnis. Be to, jeigu geriate daugiau skysčių, išmatų svoris taip pat augs, nes su išmatomis iš organizmo pasišalins daugiau skysčių.
Sulaikant tuštinimąsi, išmatos gali tapti sausesnės ir sunkesnės. Todėl geriausia tuštintis vos tik kai atsiranda noras, kadangi minkštesnėms ir daugiau skysčių turinčioms išmatoms bus lengviau pasišalinti iš organizmo.
Ar laikantis dietos žmogus tuštinasi daugiau?
Laikantis sveikos dietos, paprastai vartojama daugiau vaisių, daržovių ir visadalių grūdų. Visuose šiuose produktuose yra daug ląstelienos. O gausesnis ląstelienos vartojimas padidina išmatų svorį ir skatina reguliaresnį tuštinimąsi.
Dėl to dietos besilaikantis žmogus gali dažniau tuštintis. Tačiau svarbu nepamiršti, kad bet kokiam svorio sumažėjimui tokiu atveju įtakos turi kiti mitybos aspektai, o ne dažnesnis tuštinimasis.
Egzistuoja nemažai dietų, kuomet rekomenduojama vartoti daugiau baltymų. Mėsa yra vienas dažniausių baltymų šaltinių, tačiau organizmui gali būti sunkiau ją suvirškinti nei kitus maisto produktus.
Be to, laikydamasis tokių dietų, žmogus gali nesuvartoti organizmui pakankamo ląstelienos kiekio. Ląsteliena suteikia išmatoms tūrio, o be jos išmatos gali būti skystos. Be to, ląstelienos stoka gali sukelti vidurių užkietėjimą.
Dietos, kuomet vartojama daug ląstelienos, gali paskatinti žarnyno veiklą. Tokios dietos yra veganiška dieta, vegetariška dieta ir Viduržemio jūros regiono dieta.
O dietos, kurių laikantis suvartojama mažai ląstelienos, todėl žmogus gali tuštintis rečiau, yra ketogeninė dieta, Paleo dieta ir Atkinso dieta.
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) rekomenduoja laikytis subalansuotos dietos ir sveikai maitintis. Tai būtų geriausias būdas sulieknėti. Laikantis subalansuotos dietos reikėtų vartoti vaisių, daržovių, visadalių grūdų, liesos mėsos, žuvies, kiaušinių, pupelių ir riešutų. Patartina riboti sočiųjų riebalų, perdirbtų maisto produktų bei gausaus druskos ir cukraus vartojimą.
Norint sulieknėti, svarbu per dieną suvartoti tiek kalorijų, kiek jūsų organizmui reikia. Taip pat svarbu kasdien būtų fiziškai aktyviems.
Taip pat svarbu, laikantis dietos, tinkamai išmatuoti savo svorį. Efektyviausia svertis kiekvieną dieną tuo pačiu metu be drabužių ir geriausia pasituštinus.
Patarimai, kaip užtikrinti sveiką tuštinimąsi
Atsipalaiduokite ir skirkite tuštinimuisi laiko. Stenkitės tuštintis kasdien tuo pačiu metu, pavyzdžiui, po pusryčių. Tačiau ne visi žmonės tuštinasi kasdien. Sveikas tuštinimosi spektras yra nuo trijų kartų per dieną iki trijų kartų per savaitę. Tačiau kelionės, stresas, nėštumas, medikamentai ir ligos gali paveikti įprastinį tuštinimosi procesą.
Svarbu įsiklausyti į organizmo siunčiamus signalus. Svarbu tuštintis tuomet, kai norima, tačiau organizmo prievartauti nevalia. Žarnyno veiklą gali paskatinti lengva fizinė veikla. Būtent tokia veikla ir sveika mityba gali užtikrinti sveiką ir reguliarų žarnyno išsivalymą.
Taip pat svarbu gerti pakankamai skysčių ir vartoti pakankami ląstelienos. Esant vidurių užkietėjimui, gali padėti laisvinantys vaistai. Kartais vidurių užkietėjimą sukelia kokia nors sveikatos problema. Jeigu kovoti su vidurių užkietėjimu nepadeda mitybos pokyčiai ir fizinė veikla, būtina kreiptis į gydytoją.
Išvada
Jeigu pasituštinus sumažėja svoris, tai tik laikinas ir nežymus svorio pokytis. Taip yra todėl, kad žmogaus organizmas visuomet virškina maistą ir šalina atliekas. Todėl žmonės neturėtų tuštinimosi laikyti svorio mažinimo metodu.
Reguliariai tuštintis gali padėti gausesnis ląstelienos vartojimas. Tai taip pat gali padėti sumažinti svorį. Sunkesnės išmatos paprastai yra sveikesnės, nes jų sudėtyje yra daugiau ląstelienos ir skysčių.