S. Šveikauskaitė dalijosi skaudžia patirtimi socialiniuose tinkluose, vildamasi savo pavyzdžiu parodyti kitoms moterims, kaip svarbu susirinkti visą reikiamą su sveikata susijusią informaciją, o „Delfi“ papasakojo apie skaudžių gyvenimo įvykių priešistorę ir apie tai, kaip atsidūrė ligoninėje.
Rekomendavo hormoninę gimdos spiralę
Visą gyvenimą vargintai labai gausių, skausmingų menstruacijų S. Šveikauskaitei gydytoja patarė įsistatyti hormoninę spiralę „Mirena“ ir patikino, kad su šia kontracepcijos priemone bus patogu gyventi; jaunos moters teigimu, išvardijo privalumus, o galimų šalutinių poveikių nenurodė.
„Dar paklausė, ar planuojame susilaukti kūdikio, atsakiau – kelis artimiausius metus tikrai ne, nes reikia atsistatyti po ankstesnio gimdymo, o šiuo metu auginame du mažus vaikus“, – prisiminė moteris.
Kūne atsirado auglys ir kelios cistos
S. Šveikauskaitė kasmet eina pasitikrinti sveikatos ir savo tinklaraštyje ragina kitas moteris tai padaryti – ištirti kraują, apsilankyti pas ginekologę, pasitikrinti krūtis bei atlikti kitus profilaktinius sveikatos patikrinimo tyrimus.
„Pilvo organų echoskopijos tyrimo metu man rado darinį – auglį kepenyse. Iš pradžių nebuvo aišku, kas ten yra, gydytoja pasakė, kad reikia skubiai atlikti magnetinio rezonanso tyrimą. Atėjo atsakymas, kad yra gerybinis auglys, bet šalia yra cista, o cistos labiau linkusios piktybėti, – pasakojo S. Šveikauskaitė.
Moteris labai nustebo, nes prieš metus sveikatos tyrimai buvo puikūs, nerasta jokių darinių, tiesa, visą laiką, kol buvo įstatyta hormoninė gimdos spiralė, slinko plaukai. Ji apstulbo, kad per metus taip pasikeitė sveikatos rodikliai – juk negeria alkoholio, neturi žalingų įpročių.
Gydytoja paklausė, ar ji nevartoja kontraceptinių priemonių. Išgirdusi apie hormoninę spiralę, pasakė, jog įvairūs dariniai – galimas šalutinis poveikis.
Komplikacijos po spiralės išėmimo
„Nuvažiavau pas kitą gydytoją, mūsų šeimos echoskopuotoją, kuri dirba su onkologiniais ligoniais. Ši gydytoja pasakė – dažnai būna, jog įsidėjus hormoninę spiralę moterims visame kūne atsiranda cistų“, – tęsė S. Šveikauskaitė.
Krūtyse jai rado penkias cistas. Ši medikė patarė išsiimti spiralę, nes tikėtina, kad organizmui ji netinka. Gydytoja atkreipė dėmesį, kad įtakos cistų atsiradimui galėjo turėti įtakos ir kiti dalykai, kita vertus, ryškus sutapimas su spiralės įvedimu.
Išėmus gimdos spiralę praėjo dvi dienos, o tuomet staigiai prasidėjus stiprus kraujavimas su krešuliais. Jauna moteris iš pradžių galvojo – gal tai natūralu, gal vyksta valymasis. Tačiau draugė ginekologė akušerė, kuriai paskambino pasitarti, patarė skubiai važiuoti į ligoninę, nes stiprus kraujavimas iš gimdos nėra natūrali, įprasta reakcija po gimdos spiralės išėmimo ir greičiausiai tai – gimdos kraujavimas, kuris jokiu būdu negali tęstis.
Nuvykusią į Vilniaus gimdymo namus S. Šveikauskaitę iš karto paguldė į palatą, nes reikėjo skubiai stabdyti kraujavimą, suleido vaistų, pastatė lašinę. Deja, kitą rytą teko išgirdo, kad reikės daryti operaciją. Gydytoja paminėjo, jog tai dažnas atvejis po gimdos spiralės išėmimo.
„Deja, gydytoja pasakė, kad mane skubiai turi operuoti, stabdyti kraujavimą. Po šios operacijos labai dideli šansai, kad niekada daugiau nebepastosiu. Vadinasi 3 vaikučio svajonė, tikėtina, jau niekada neišsipildys. Ašaros plaukė upeliais, visos įmanomos emocijos plūdo. Negana to, operacija su pilna narkoze, o aš gyvenime nesu turėjus operacijos. Man tai pridėjo dar daugiau baimių. Žinot, kai nežinai, kaip ten būna, visada baisu. Šokti nuo uolos irgi baisu, bet nušokus jau žinai, kas tai yra“, – rašė savo instagramo paskyroje žinoma moteris.
Papasakojusi apie savo patirtį socialiniame tinkle, ji teigė sulaukusi daug žinučių, kad ir kitos moterys susiduria su hormoninių gimdos spiralių įvairiais šalutiniais poveikiais. Jauna mama sakė nesuvokianti, kodėl gydytoja neįspėjo apie galimus šalutinius poveikius iš anksto.
Hormoninių ir nehormoninių spiralių veikimo principas
„Delfi“ kalbinta gydytoja akušerė ginekologė G. Čipinienė paaiškino, kuo skiriasi hormoninės ir nehormoninės gimdos spiralės, kokiu principu veikia, kam jos rekomenduojamos, o kokiais atvejais netinka.
„Spirales galima skirstyti į hormonines ir nehormonines. Nehormoninės spiralės pagrindas yra varis. Ši priemonė veikia tik kaip apsaugos nuo nėštumo priemonė, sutrikdo implantaciją į gimdos gleivinę. Ją galima naudoti ir kaip skubios kontracepcijos priemonę, įvedant į gimdą po nesaugių santykių per 72 valandas. Varinė spiralė gali pagausinti mėnesinių kraujavimą, tad netinka toms pacientėms, kurios gausiai kraujuoja mėnesinių metu, vargsta dėl skausmingų menstruacijų. Varines spirales renkasi hormonų bijančios ir mažai kraujuojančios moterys.
Labai gaila, bet Lietuvoje dar labai daug mitų ir baimių dėl hormoninės kontracepcijos. Hormoninė spiralė turi sudėtyje tik vieną hormoną – perogestiną. Jo kiekis, palyginus su tablete, labai mažas ir veikia lokaliai gimdoje. Ši spiralė neleidžia vešėti gimdos gleivinei, tirština gimdos kaklelio gleives, veikia ovuliaciją. Kadangi gimdos gleivinė tampa plona, per mėnesines netenkama daug mažiau kraujo ir menstruaciniai kraujavimai sumažėja. Hormonines spirales naudojame ne tik kontracepcijos efektui pasiekti, bet labai dažnai – gausių ir skausmingų mėnesinių gydymui. Hormoninė spiralė gali veikti taip, kad mėnesinių kraujavimas išnyks, nes gleivinė tampa plona. Vaisingumui tai nekenkia. Pašalinus prietaisą, gleivinė vėl auga ir gimda būna pasiruošusi priimti nėštumą“, – aiškino medikė.
Moteris brandžiame amžiuje ir perimenopauzės laikotarpiu hormoninė spiralė saugo nuo neprognozuojamų gausių kraujavimų (kai mėnesinių nebūna tris ar šešis mėnesius, dažnai ištinka gausūs ir ilgi kraujavimai), be to, hormoninė spiralė neleidžia vešėti gimdos gleivinei, tad padeda išvengti gausių kraujavimų.
Hormoninė spiralė, pasak gydytojos, netinka toms pacientėms, kurioms iš viso negalima skirti hormonų, o „bet kokia spiralė yra netinkama, jei yra gimdos įgimtų anomalijų – gimda su pertvara, dviragė gimda ir kt.“.
„Kontracepcijos pasirinkimą lemia ne tik mūsų anatominiai ir fiziologiniai skirtumai, bet daug dažniau – asmenybiniai skirtumai, – pabrėžė G. Čipienė ir pridūrė, kad gydytojas, įvertinęs moters anatomiją bei kraujavimų pobūdį, patars kokia priemonė tiktų.
„Svarbu atsižvelgti į pačią moters asmenybę ir jos temperamentą. Kai kurios nusipirkusios vitaminų, 30 tablečių vieną pakuotę, gers juos pusę metų. Tad tokiai moteriai tikrai pirmo pasirinkimo priemonė yra spiralė, nes nereiks nieko gerti ir jaudintis, kad nepamirštų. Spiralė nepriimtina ir toms pacientėms, kurios negali apsiprasti su mintimi, kad jų kūne bus kažkoks svetimkūnis. Kitos tiesiog bijo hormonų arba bijo spiralės įvedimo“, – vardijo kontracepcijos pasirinkimo motyvus gydytoja.
Spiralė įvedama tam tikru menstruacijų ciklo laikotarpiu
Spiralės įvedimas, tęsė gydytoja, atliekamas per pirmas septynias menstruacijų dienas.
„Procedūra trunka trumpai – minutę ar dvi. Įvedimo metu gali jaustis gimdos spazmas, bet tai trunka tikrai trumpai ir nėra taip baisu, kaip pacientės galvoja. Juk kraujo paėmimas irgi nėra maloni procedūra. Sakyčiau, kad ir čia – panašiai. Labai bijančioms rekomenduoju išgerti ibuprofeno tabletę prieš procedūrą. Procedūros metu naudojame ir vietiškiai veikiančius nuskausminamuosius. Dažniausiai po procedūros pacientės sako, kad tikėjosi daug baisiau, nei patyrė“, – aiškino G. Čipinienė.
Hormoninė spiralė, patikino ji, yra viena efektyviausių priemonių, nes išvengiama vartojimo klaidų, kaip antai, pamirštos išgerti tabletės, blogai užklijuoto pleistro ar pamiršo įsidėti kontraceptinio žiedo.
Norinčioms pastoti, gimdos spiralė išimama ir moteris planuoja nėštumą – „nereikia jokių „išsivalymo“ laikotarpių“.
Ar gimdos spiralės nemažina moters lytinio potraukio?
„Spiralė nemažina lytinio potraukio – nei varinė, nei hormoninė. Priešingai – moteris gali būti labiau atsipalaidavusi, naudodama efektyvią kontracepciją“, – teigė gydytoja akušerė ginekologė.
Į klausimą, ar partneris gali justi spiralės siūlus, medikė atsakė, kad spiralė yra nejuntama: „Jei santykių metu moteris jaučia skausmą, ar skundžiasi partneris, reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti. Santykių metu spiralė neturi jaustis. Mano asmeninėje praktikoje nepasitaikė, kad pacientė kreiptųsi dėl tokio nusiskundimo, kad spiralė trukdo vyrui. Jei toks atvejis nutinka, gydytojas patrumpina siūlelius, kurie kyšo pro gimdos kaklelį ir problema išsprendžiama.“
Šalutiniai hormoninių ir nehormoninių gimdos spiralių poveikiai
„Kaip ir kiekviena priemonė, taip ir spiralės gali turėti niuansų. Parduotuvėje matuojamės drabužį, o namie žiūrėk – ir netinka, ir nebepatinka. Būtų gerai turėti tokį prietaisą, kuris pasakytų, koks bus konkretus poveikis pacientui. Yra vienintelis būdas – išbandyti.
Varinė spiralė gali padidinti mėnesinių gausumą ir skausmingumą. Ji netinka daug partnerių turinčioms pacientėms dėl infekcijos rizikos. Pati spiralė infekcijos nesukelia, bet kyšantys siūlai gali padėti bakterijoms patekti į gimdą.
Hormoninėje spiralėje yra labai nedidelis hormono kiekis, o aprašomi pašaliniai reiškiniai sutinkami retai“, – aiškino G. Čipinienė.
Jos teigimu, „dažniausiai pasitaiko negausus ir nereguliarus pakraujavimas iš makšties, kol organizmas prisitaiko. Gamintojas nurodo, kad tai gali trukti iki šešių mėnesių; sveikatai nekenkia, bet reikia kantrybės. Gali pasitaikyti galvos skausmas, pilvo skausmas, krūtų jautrumas. Bet net ir migrena sergančios pacientės renkasi hormoninę kontracepciją ir galvos skausmai dažnai joms neparyškėja“.
„Aprašoma ir spuoguotumo, plaukuotumo paryškėjimo ar plaukų slinkimo tikimybė, svorio padidėjimas – bet tokie pašaliniai reiškiniai sutinkami retai. Kadangi hormoninė spiralė veikia ovuliaciją ir kiaušinėlis pasiekęs 2 cm dydį nesuplyšta, aptiktas 3 cm – jau pavadinamas cista. Bet toks neplyšęs folikulas suplyšta be pasekmių ir net nejuntamai. Dažnai tai būna tiesiog atsitiktinis radinys tiriant ultragarsu.
Kartais spiralė gali pasislinkti ir iškristi – labai reti atvejai, bet jei labai spazmuoja gimda, įmanoma. Todėl po sekančių mėnesinių po įdėjimo, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ir ištirti ultragarsu.
Rečiausia komplikacija – gimdos pradūrimas, kai įvedimo metu praduriama gimdos sienelė. Didesnė rizika toms pacientėms, kurios turi randų gimdoje, labai užsilenkusią gimdos padėtį. Gimdos pradūrimas gali sukelti gausų kraujavimą, kuomet reikėtų operacinio gydymo. Bet tokia komplikacija tikrai reta ir išryškėja tuoj po įvedimo“, – sakė „Delfi“ pašnekovė.
Kepenų cistos, krūtų dariniai, augliai sunkiai tikėtini, atkreipė dėmesį gydytoja.
„Kiaušidėje aptiktas nesuplyšęs folikulas – kiaušidės cista, įprastai būna apie 3 cm dydžio ir plyšta savaime be pasekmių sveikatai. Plaukų slinkimas aprašomas kaip retas šalutinis hormoninės spiralės reiškinys. Bet plaukai gali labai slinkti ir esant mažakraujystei. O jeigu pacientė ilgai ir gausiai kraujavo, dar laikėsi dietos ar buvo vegetarė, ar veganė – tai plaukai slenka dėl geležies stokos mažakraujystės ir vitaminų stokos“, – pabrėžė ji.
„Gyvename XI amžiuje, bet dar daug mitų ir baimių apsuptyje. Hormoninė spiralė yra labai patikima kontracepcija. Hormono dozė labai nedidelė. Spiralė gali būti įvedama ir negimdžiusiai pacientei, tačiau neįtakos vaisingumo. Spiralė patogi ne tik dėl to, kad nereikia sukti galvos dėl tabletės, bet tai ir finansiškai pigiau. Hormoninė spiralė nuo 2021m. kovo mėn. yra vienintelė kompensuojama kontracepcija Lietuvoje 15– 19 metų merginoms“, – reziumavo medikė.
„Kiekvienas iš mūsų yra labai individualus ir spiralė gali netikti ar nepatikti. Bet jei moteris bijo atsistoti nuo kėdės menstruacijų metu, miega su sauskelnėmis ar didžiuliais įklotais, pastoviai geria geležį, jaučia stiprų nuovargį ir mieguistumą – verta svarstyti, kas yra blogiau: kelis mėnesius trunkantis patepliojimas, krūtų jautrumas ar pasitaikęs galvos suskaudėjimas. Noriu padrąsinti pacientes ir priminti, kad reti dalykai tikrai pasitaiko retai, o dažnai – būna gerai“, – sakė gydytoja.
Paklausta, ką mano apie plačiai patarinėjamą tinklaraščio „BabyBlog“ autorės S. Šveikauskaitės karčią patirtį apie kontraceptinės spiralės žalą, akušerė ginekologė atsakė, jog sunku komentuoti, nes trūksta objektyvios informacijos.