Kas lemia šlapimo takų infekciją?
„Šlapimo takų infekcija susergama, kuomet bakterijos, patekusios per šlaplę nukeliauja į šlapimo takus. Paprastai, esant stipriam imunitetui ir nedideliam bakterijų kiekiui, organizmas pats gali jas pašalinti iš organizmo išplaudamas šlapinimosi metu. Vis dėlto, bakterijos kartais gali prisitvirtinti prie šlapimo takų sienelių ir pradėti greitai daugintis. Tai apsunkina organizmo gebėjimą jas sunaikinti, dėl to išsivysto šlapimo takų infekcija“, - teigia Antakalnio poliklinikos specialistė, rašoma pranešime spaudai.
Kada sunerimti – pagrindiniai ligos simptomai
Gydytoja teigia, kad šlapimo pūslės infekcijos simptomai priklauso nuo susirgimo sunkumo laipsnio.
Paprastai pirmieji ligos požymiai būna šie:
- skausmas ar deginimas šlapinimosi metu;
- drumstas ar su kraujo priemaiša šlapimas;
- atsiranda poreikis šlapintis dažniau nei įprasta ir po truputį;
- apatinio pilvo ar nugaros skausmas ar spaudimas.
„Kai plinta šlapimo takų infekcija, ji taip pat gali sukelti intensyvų skausmą juosmenyje. Šis skausmas yra susijęs su infekcija inkstuose. Skirtingai nuo raumenų nugaros skausmo, šis skausmas yra nuolatinis ir nepriklausomas nuo jūsų padėties ar veiklos. Inkstų infekcija dažnai sukelia karščiavimą, šaltkrėtį, pykinimą ir vėmimą. Paprastai savijauta būna labai bloga. Inkstų infekcijos yra rimtesnės už šlapimo pūslės infekcijas ir reikalauja skubaus gydymo“, - žiniomis dalinasi I. Juškienė.
Anot specialistės, šlapimo takų infekcija gali susirgti kiekvienas, tačiau moterys ja serga dažniau. Tai lemia moterų kūno anatominiai ypatumai, dėl kurių bakterijos lengviau pasiekia šlapimo puslę.
Kas gali sukelti šlapimo puslės infekciją?
Gydytoja teigia, kad yra keletas veiksnių, kurie gali padidinti riziką susirgti šlapimo puslės infekcija. Jie bendri tiek vyrams, tiek moterims.
Veiksniai gali būti šie:
- vyresnis amžius;
- mažas fizinis aktyvumas;
- nepakankamai vartojamas skysčių kiekis;
- chirurginės procedūras šlapimo takuose;
- šlapimo pūslės kateterizavimas;
- šlapimo takų anomalijos, kurias sukelia gimdymo defektai ar sužeidimai moterims;
- šlapimo susilaikymas, kuomet sunku ištuštinti šlapimo pūslę;
- susiaurėjusi šlaplė;
- prostatos išvešėjimas (hiperplazija);
- šlapimo nelaikymas;
- nėštumas;
- diabetas;
- nervų sistemos būklės, turinčios įtakos šlapimo pūslės funkcijai, pvz., išsėtinė sklerozė
- susilpnėjusi imuninė sistema.
Antibiotikai ir spanguolės
Šlapimo takų infekcijos paprastai gydomos receptiniais vaistais (antibiotikais).
Jei ligos simptomai nėra intensyvūs ir pajutote pirmuosius simptomus galima gydytis ir nenaudojant antibiotikų. Gerkite daug skysčių, kad padėtumėte organizmui pašalinti bakterijas iš šlapimo takų. Geriausia gerti vandenį, nes jame nėra kofeino ir dirbtinių saldiklių, kurie yra žinomi kaip šlapimo pūslės dirgikliai.
„Vienas iš būdų, kuris gali užkirsti kelią šlapimo takų infekcijai – gerti koncentruotus spanguolių tirpalus, sultis ar ekstraktus. Tačiau jie neturėtų būti vartojami vieni aktyvios infekcijos gydymui, nes spanguolių sultys infekcijos metu sumažina bakterijų kiekį šlapimo takuose, tačiau visiškai nesunaikina šlapimo takų infekciją sukeliančių bakterijų“, - teigia Izabelė Juškienė.