Kiekvienais metais sausio–vasario mėnesiais įsisiūbavęs gripo sezonas į lovas paguldo daugybę žmonių. Ši pavojinga, kartais ir mirtimi besibaigianti liga neaplenkia nei jauno, nei seno. Gripo ne visada pavyksta išvengti ir nėščiosioms, kurios būna atsakingos ne tik už savo gyvybę. Nors daugelyje Europos šalių besilaukiančioms būsimoms mamoms rekomenduojama skiepytis nuo gripo ir tai siūlo net akušerių-ginekologų draugijos, Panevėžyje nėštukės į skiepų kabinetus neskuba.
„O skiepija nėščiąsias? Niekas iš tikrųjų nesiūlė, bet jei pasiūlytų – atsisakyčiau. Buvau vieną kartą pasiskiepijusi ir tais metais sunkiai susirgau gripu. Aš skiepijausi vienąkart, ir daugiau to nekartojau – kurį laiką sirgau dažniau nei be skiepų. Man tas skiepas kaip pinigų lupimas atrodo, neva lengviau persirgsi, na atsiprašau, gydytis reikia laiku. Sudėtį panagrinėkite skiepų, pirmiausia visur įeinantis gyvsidabris – tai koks tokių medikamentų poveikis gali būti vaisiui? Nėštumo metu tikrai jokių skiepų!“ – socialiniame tinkle viena per kitą nuomonėmis apie skiepus dalijosi moterys.
Rekomenduoja skiepytis
Gydytoja ginekologė Audronė Bukauskienė „Sekundei“ teigė, kad kiekviena pacientė, įtraukta į nėščiųjų įskaitą, informuojama apie galimybę nemokamai pasiskiepyti nuo gripo. Tai padaryti rekomenduoja ir jas prižiūrintys gydytojai. „Ginekologų draugija ir mūsų gydytojai nėščiosioms rekomenduoja skiepus nuo gripo. Tokių moterų imunitetas būna smarkiai nusilpęs ir gripo eiga gali būti labai sunki, komplikuota. Kai kurie atvejai gali baigtis net mirtimi“, – įspėjo ginekologė.
Jos teigimu, net nėščiųjų kortelėje yra vieta, kurioje pažymima, ar moteris gavo skiepą nuo gripo. Dažniausia, pasak gydytojos, šis langelis ir lieka tuščias. „Tokiu metu jos daug ko bijo“, – paklausta, ar moterys baiminasi šalutinio skiepų poveikio, kalbėjo medikė. Kokios medžiagos įeina į minėtą vakciną, A. Bukauskienė tiksliai pasakyti negalėjo.
Galima bus rinktis už pinigus
Tai, kad besilaukiančias mamas įkalbėti skiepytis sunku, patvirtino ir Panevėžio miesto poliklinikos gydytoja imunologė Laima Kurlavičienė. Jos teigimu, Kaune moterys jau pradeda suprasti skiepų nuo gripo naudą, o Panevėžys – vis dar nepajudinamas. Šiais metais Panevėžio polikliniką pasiekė 1400 dozių nemokamos trivalentės vakcinos nuo gripo. Jos sudėtis paprastesnė nei keturvalentės, tačiau ir kaina mažesnė. Brangesnioji keturvalentė vakcina kainuoja apie 70 eurų. „Šiais metais nemokama vakcina mus pasiekė anksti – dar rugpjūtį.
Gavome, kiek prašėme, – stebėjome paskutiniais metais augantį gripu sergančiųjų skaičių, tad ir skiepų reikėjo daugiau. Žmones jau skiepijame antrą savaitę, sulaukiame nemažai norinčiųjų“, – teigė imunologė. Nuo gripo prieš būsimąjį ligos sezoną Panevėžyje jau pasiskiepijo apie 300 asmenų, priklausančių rizikos grupėms. Vakcina, be nėščiųjų, gali naudotis 65-erių ir vyresni žmonės, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantieji lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.
Dėl mokamos vakcinos pirkimo Panevėžio poliklinika vis dar nebaigė viešojo konkurso procedūrų. Skiepų už pinigus panorę pacientai galės rinktis trivalentį arba keturvalentį preparatą. Nuomonių dėl tokios apsaugos nuo pavojingos ligos L. Kurlavičienė prisipažįsta girdinti įvairių. Medikė neprieštarauja, kad sveikatai labai naudingas grūdinimasis arba česnako skiltelė, kuri gelbsti nuo įvairiausių virusų šaltuoju metų laiku, tačiau vakcinos sudėtis, anot jos, specifinė ir skirta būtent konkrečios ligos sukėlėjui nugalėti.
Panevėžio rajono poliklinikoje taip pat jau skiepijama nuo gripo. Rugpjūtį čia gauta 1200 dozių nemokamos vakcinos ir šiuo metu jos beliko 781. Dalis šio krovinio pasiekė rajono medicinos punktus. Rajono poliklinikoje jau galima skiepytis ir mokamais skiepais nuo gripo.