„Nuo šiandien naujasis vaistų kainynas pasipildo 138 prekinių vaistų pavadinimais, taigi jame iš viso yra įrašyti net 1 835 vaistai. Tai reiškia, kad Lietuvos pacientams kaskart gerėja vaistų prieinamumas ir jie turi vis didesnį medikamentų pasirinkimą vaistinėje. Šįkart kainynas pasipildė kardiologiniais, onkologiniais, skausmą malšinančiais, priešuždegiminiais, antivirusiniais ir kt. vaistais", – sako VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjas Evaldas Stropus.
VLK specialistai atkreipia dėmesį, kad visi į naująjį kainyną įrašyti kompensuojamieji širdies ir kraujagyslių sistemą veikiantys vaistiniai preparatai pacientams gerokai atpigs. Taip atsitiko todėl, kad nuo šių metų pradžios padidintas tokių vaistų kompensavimo lygmuo iki 100 proc. bazinės kainos. Tai vaistai skirti hipertenzinėms ligoms, miokardo bei smegenų infarktui, krūtinės anginai, širdies veiklos nepakankamumui, širdies ritmo sutrikimams ir kitoms ligoms gydyti. Skaičiuojama, kad įvestos naujovės dėka daugiau nei 700 tūkstančių Lietuvos pacientų per metus sutaupys apie 4,5 mln. eurų.
Pasak E. Stropaus, siekiant užtikrinti nenutrūkstamą pacientų gydymą, šįkart dalis vaistų – 257 – nors jie ir neatitinka paciento priemokai taikomų reikalavimų, buvo palikti kainyne. Šie vaistiniai preparatai laikomi būtinaisiais ir jų negalima pakeisti kitais. Daugiausia tai vieno gamintojo vaistai, biologiniai ir panašaus terapinio poveikio vaistai. Tarp jų – ir 7 sudėtiniai vaistiniai preparatai, kurių negalima pakeisti atskirais medikamentais.
VLK skaičiavimais, pacientų priemokos už kompensuojamuosius vaistus ir toliau akivaizdžiai mažėja. „Jei dar prieš pusantrų metų vidutinė paciento priemoka, tenkanti vienam kompensuojamųjų vaistų receptui, siekė 5,7 euro, o lygiai prieš metus nukrito iki 4,6 euro, tai šiuo metu ji jau yra sumažėjusi perpus – iki 2,8 euro. Taigi sutaupymo rezultatus gali pajusti bene kiekvienas pacientas", – teigia E. Stropus.
VLK primena, kad priemoka už daugumos kompensuojamųjų vaistų vieną pakuotę negali viršyti 4,11 eurų, kai vaistas kompensuojamas 100 procentų bazinės kainos. Didesnė priemoka galima tik tokiu atveju, jei vaistą gamina vienintelis gamintojas ir jo preparatas yra nepakeičiamas arba, jei gamintojas nesutiko mažinti Lietuvai taikomos vaisto kainos.
Ligonių kasų specialistai atkreipia dėmesį, kad išrašydamas receptą gydytojas gali nurodyti tik vaisto veikliąją medžiagą, bet ne konkretų vaisto prekinį pavadinimą. Tuo tarpu vaistininkas kiekvienam pacientui privalo monitoriuje parodyti visus turimus tos pačios veikliosios medžiagos skirtingų gamintojų kompensuojamuosius vaistus, kiekvieno jų kainas ir priemokas. Taip pat, jis turi pirmiausia pasiūlyti įsigyti tą kompensuojamąjį vaistą, kuriam taikoma mažiausia priemoka. O jei reikiamo vaisto su mažiausia priemoka, vaistinė tądien neturi, vaistininkas jį privalo užsakyti ir pristatyti į vaistinę mieste per 2, o kaime per 4 dienas.
Lietuvoje Kompensuojamųjų vaistų kainynas sudarinėjamas keturis kartus per metus. Tokiu būdu siekiama mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir pacientų mokamas priemokas už juos.
Visą vaistų kainyną rasite čia.