Lūpų pūslelinės padariniai itin nemalonūs – deginimas, patinimas, atsiranda mažos ir vandeningos pūslelės. Verta žinoti, kad šia liga užsikrėsti galima ne tik bučiuojantis, kadangi virusas plinta net ir geriant iš to paties puodelio, o kartą užsikrėtęs žmogus tampa viruso nešiotoju visam likusiam gyvenimui, sako vaistininkės.

Yra du herpes viruso tipai

Lūpų pūslelinė – virusinė odos liga, kurią sukelia paprastosios pūslelinės virusas (Herpes simplex). Vieną kartą susirgus paprastąja pūsleline, žmogus lieka viruso nešiotoju visą gyvenimą, o aktyvioji šios ligos forma įprastai pasireiškia perštėjimu, deginimo jausmu, patinimu ir atsiradusiomis mažomis vandeningomis pūslelėmis, kurios vėliau gali išopėti ir tapti labai skausmingomis, pranešime žiniasklaidai sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė.

Roberta Janulytė.

Tą patį pranešime žiniasklaidai tvirtino ir „Camelia“ vaistininkė Urtė Gaigalė.

„Persirgus paprastąja pūsleline pirmą kartą, ją sukėlęs virusas lieka žmogaus organizme visam gyvenimui. Dėl šios priežasties liga atsinaujina, kai virusą aktyvuoja jį provokuojantys veiksniai. Pagrindinis iš jų – nusilpęs imunitetas, kurį lemia žiemą dažnai kamuojančios virusinės ligos, stresas, įtampa, perkaitimas, hormonų pokyčiai menstruacijų metu ar imunosupresinių vaistų naudojimas“, – aiškino U. Gaigalė.

Ji tęsė, kad yra du herpes viruso tipai – pirmasis ir antrasis. Pirmojo tipo virusas dažniausiai pasireiškia aplink burną ir ant lūpų, tačiau jis gali išplisti ir į kitas vietas, pavyzdžiui, akis. Antrojo tipo virusas gali sukelti pažeidimus lytinių organų srityje ir aplink išeinamąją angą. Pasireiškus abiejų tipų virusams iš pradžių pažeistoje odos vietoje jaučiamas deginimo, niežėjimo, dilgčiojimo pojūtis, o tada atsiranda pūslelės, užpildytos skaidriu turiniu.

Kaip plinta virusas?

Kaip minėta, lūpų pūslelinės virusas plinta ne tik būčiuojantis.

„Dažniausiai lūpų pūsleline užsikrečiama tiesioginio kontakto metu – ne tik bučiuojantis arba oro lašeliniu būdu, bet ir naudojant tuos pačius lūpų pieštukus, balzamus, lūpų dažus, geriant iš to paties puodelio. Labiausiai užkrečiama aktyvioji pūslelinės forma, kuomet formuojasi arba jau susiformavo ir yra matomos pūslelės“, – teigė R. Janulytė.

Varicella Zoster virusas

Dažnai manoma, jog kartu gyvenantys žmonės vienas nuo kito užsikrėsti negali. Pašnekovė tikina, kad jei vienas iš partnerių yra sirgęs lūpų pūsleline, bet nėra aktyvios ligos formos, rizika, kad virusas bus perduotas sveikam žmogui, yra minimali.

„Tačiau jeigu kontaktas buvo pasireiškus aktyviai ligos formai – viskas priklausys ne tik nuo kito partnerio imuninės sistemos būklės, bet ir pačios odos būklės. Rizika perduoti Herpes simplex virusą, kai yra aktyvi pūslelinės fazė, yra ypač didelė, bet ji dar padidėja, jeigu lūpų oda suskilusi, sausa, šerpetojanti arba suskilę lūpų kampučiai“, – perspėja vaistininkė R. Janulytė.

Būtina vengti fizinio kontakto

R. Janulytė sako, kad sergantiems lūpų pūsleline reikėtų ne tik vengti fizinio kontakto su kitais asmenimis, bet ir atsisakyti grožio procedūrų su AHA ir BHA rūgštimis, permanentinio makiažo darymo, odos skutimo aplink pūsleles, soliariumo ar deginimosi saulėje, ilgo buvimo vėjyje ar šaltyje. Taip pat rekomenduojama atidėti ir apsilankymus pas odontologą.

„Visi šie veiksniai ne tik apsunkina gijimą, bet ir skatina viruso plitimą į kitas vietas. Pūslelės ir lydintys simptomai įprastai išnyksta per 5–14 dienų, priklausomai nuo žmogaus imuninės sistemos būklės arba gydymo būdo. Ši liga dažniausiai gydoma pasitelkiant tepalus su acikloviru – medžiaga, kuri sutrikdo paprastosios pūslelinės viruso susidarymą ir malšina simptomus“, – pataria vaistininkė.

Lūpų pūslelinė

Jos teigimu, gydymui taip pat galima naudoti antivirusinius vaistus arba hidrokoloidinius pleistrus su arbatmedžio eteriniu aliejumi – pastarieji pasižymi antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu bei apsaugo nuo aplinkos veiksnių, trukdančių gijimui ir skatinančių viruso plitimą.

„Jeigu pūslelinės pažeistos vietos ypač skausmingos, galima vartoti B grupės vitaminus, kurie padeda apsaugoti nervų ląstelių šakneles nuo neigiamo viruso poveikio. Be to, itin naudingas ir cinkas bei lisino aminorūgštis“, – dalinasi pašnekovė.

Kaip nepažadinti ligos?

R. Janulytė priduria, kad jei žmogus bent kartą sirgo lūpų pūsleline ir yra viruso nešiotojas, liga iš besimptomės formos į aktyvią pereis kaskart nusilpus imunitetui, pavyzdžiui, susirgus peršalimo ligomis, esant lėtiniam nuovargiui, sutrikus endokrininės sistemos veiklai ar trūkstant vitamino D.

„Todėl labai svarbus sveikas gyvenimo būdas – subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, darbo ir miego režimas, kad imuninė sistema būtų stipri. Be to, lūpų pūslelinė pasireiškia, kai lūpų oda yra nugairinama vėjo arba paveikiama saulės, nušąla. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamas lūpų priežiūros priemones – atostogaujant vasara ar vykstant į kalnus rinktis lūpų pieštuką, kuris turi bent 30 SPF apsaugą, žiemą ir rudenį rinktis nuo šalčio ir vėjo apsaugančias priemones, kurių sudėtyje yra daugiau natūralių aliejų, bičių vaško“, – pataria ji.

Vaistininkė teigia, kad kol kas lūpų pūslelinės virusą naikinančių priemonių nėra – vaistai tik stabdo tolimesnę viruso sintezę ir plitimą, todėl labai svarbi profilaktika ir ligos prevencija.

„Tik esant stipriai imuninei sistemai ir nepažeistam lūpų odos apsauginiam barjerui virusas nebus perduotas, tačiau jeigu įvyko kontaktas, ir baiminamasi, kad buvo užsikrėsta, galima vartoti ežiuolės ekstraktą, kuris pasižymi imuninę sistemą stimuliuojančiu ir antivirusiniu poveikiu“, – sako vaistininkė.

Ji primena, kad užsikrėtusiems šiuo virusu negalima tepti lūpų grynu arbatmedžio eteriniu aliejumi, patariama skiesti su neutraliu aliejumi, pavyzdžiui, alyvuogių, simondsijų, santykiu 1:5 arba jei oda aplink lūpas labai plona arba jautri 1:10 arba dezinfekuoti spiritu – šiomis priemonėmis ne tik nepavyks „pašalinti“ viruso, bet ir kyla rizika labai rimtai nusideginti ar pažeisti itin ploną bei jautrią lūpų odą.

Lūpų balzamas

Kaip pūslelinę išgydyti kuo greičiau?

U. Gaigalės teigimu, greitesnį pūslelinės gydymą lemia du faktoriai – jos pastebėjimas laiku ir veikimas nedelsiant. Dėl šios priežasties, vos pajutus pirmuosius simptomus ir gydymą pradėjus per 72 valandas, galima gerokai sutrumpinti ligos trukmę, palengvinti jos požymius ir sustabdyti tolimesnį viruso plitimą. Be to, reikėtų kuo mažiau liesti ar krapštyti susiformavusias pūsleles, kad jos greičiau užgytų ir neįvyktų antrinė infekcija.

„Tinkamai gydoma paprastoji pūslelinė dažniausiai praeina per savaitę. Šią virusinę ligą galima gydyti naudojant specialius iki 12 valandų veikiančius pleistrus, kurie mažina skausmą pažeidimo vietoje ir stabdo viruso plitimą ar 10 dienų po 5 kartus per dieną tepant pažeistą vietą priešvirusiniu tepalu. Jeigu pasireiškia sunkesni simptomai, rekomenduojama vartoti nereceptinius ar receptinius priešvirusinius vaistus“, – teigė U. Gaigalė.

Pūslelinė

Atvejai, kai reikalinga gydytojo pagalba

Nors daugumai pacientų pavyksta pūslelinę išgydyti savarankiškai, tačiau U. Gaigalė išskiria atvejus, kai būtina gydytojo pagalba:

· pūslelės išplinta į kitas kūno vietas, pavyzdžiui, akis;

· viena ar abi akys tampa skausmingos, paraudusios ir ašaroja;

· žaizdelės neužgyja per tris savaites;

· susirgimai kartojasi dažnai;

· pirmą kartą suserga nėščia moteris.

„Delsiant kreiptis į gydytoją arba apskritai vengiant tai daryti, kyla rimtų pūslelinės komplikacijų rizika, pavyzdžiui, atsiradęs bėrimas gali išplisti į kitas kūno vietas, o ligai „pasiekus“ smegenis, gali išsivystyti jų uždegimas, pasibaigiantis mirtimi. Bėrimai taip pat gali pradėti pūliuoti, o kūno temperatūra pakilti, dėl to tikėtina ir bakterinė infekcija. Be to, sunki pūslelinės forma, pažeidusi akis, gali sukelti stiprų jų uždegimą ar ragenos opas, dėl kurių suprastės rega ir grės apakimas“, – įspėja vaistininkė.

Kaip sumažinti užsikrėtimo riziką?

U. Gaigalė pataria, kokių prevencijos taisyklių reikėtų laikytis, norint sumažinti užsikrėtimo herpes virusu tikimybę:

· venkite artimo kontakto su asmenimis, kurie turi atviras pūsleles;

· dažnai plaukite ar dezinfekuokite rankas, kad virusas neplistų per liečiamus paviršius;

· naudokite prezervatyvus – priemones, kurios teikia veiksmingą apsaugą nuo lytiškai plintančių ligų;

· vasarą naudokite apsauginį kremą nuo saulės ir lūpų pieštukus su SPF, nes UV spinduliai gali suaktyvinti virusą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją