Trečiadienį apie 10 val. 20 min. skubiosios pagalbos tarnyboms paskambinęs angliškai kalbantis pranešėjas teigė, kad Linkmenų gatvėje ežere paniro ir ilgai neišneria vyras. Narai vandens telkinyje apie 10 m nuo kranto rado jaunuolį ir jį ištraukė į krantą, tačiau atgaivinti jo nebepavyko.

Netoliese dirbantis liudytojas pasakojo „Delfi“, kad išgirdo sirenas. Įvykio vietoje jau buvo medikai, policija, ugniagesių dar nebuvo. Prie vandens buvo labai sutrikęs vyras su šunimi. Jis teigė, kad ką tik plaukiojo sveikuolis vaikinas ir staiga pradėjo skęsti.

Nors įvykio aplinkybes aiškinasi policija, todėl nėra tiksliai žinoma, kaip nutiko nelaimė, verta žinoti, kaip apsisaugoti tiems, kurie grūdinasi šaltame vandenyje.

Didžiulė klaida eiti vienam

Ignė Degutytė grūdinimusi šaltame vandenyje ji užsiima jau 5 metus, bet pabrėžia, kad visada tenka prisiminti, kad tai yra ekstremali praktika.

„Šaltis yra per didelė stichija, kad su juo galėtume žaisti. Nesame sukurti būti šaltyje, tačiau metame sau iššūkį, kad sustiprėtume. Visgi reikia žiūrėti labai atsakingai nepaisant to, kiek metų žmogus praktikuojasi“, – kalbėjo I. Degutytė, sertifikuota Wim Hofo metodo instruktorė ir bendruomenės „Vilnelės Pankai“ bendraįkūrėja.

Pasak jos, tik itin patyręs žmogus gali plaukioti šaltame ežere, bet net ir tokiu atveju griežtai nerekomenduojama to daryti vienam.

Grūdinimasis šaltame vandenyje, dešinėje Ignė Degutytė

„Didelis pavojus yra maudantis jūrose, upėse arba ten, kur gilu, ir negali pasiekti dugno kojomis. Jei žmogus nepatyręs, įlipus į šaltą vandenį gali pasireikšti streso reakcija.

Tai yra širdies ritmo paūmėjimas, panikos būsena, kurią savo metodu mes mokome nuraminti. Dabar ežere šalto vandens temperatūra yra nuo 4 iki 6 laipsnių, todėl raumenys nepajėgūs aktyvuotis taip, kaip galėtų esant normaliai temperatūrai“, – kalbėjo I. Degutytė.

Jei nesi įpratęs klausyti kūno signalų ir jais vadovautis, viskas gali baigtis tragiškai, pabrėžia pašnekovė. Reikia visai nedaug, kad šaltame vandenyje užgniaužtų kvapą ir sutriktų kvėpavimo funkcija, ypač, kai atliekama fizinė veikla, plaukiojama. Dėl šios priežasties sveikuoliai įlindę į vandenį dažniausiai nejuda arba juda labai ribotai.

„Kai žmogus per ilgai būna šaltame vandenyje, ilgiau nei mūsų rekomenduojamos 2 minutės, gali įvykti pirminės hipotermijos stadijos. Nebūtinai jos bus negrįžtamos, bet gali kainuoti bent jau tos dienos gerą savijautą, gali sukelti nemalonumų. Dėl to niekada neleidžiame būti vandenyje, jei prasideda drebulys“, – aiškino pašnekovė.

Dar viena rizika – lįsti į vandenį įkaitus, o tada jame būti ilgesnį laiką, mat tokiu atveju galima peršalti vidinius organus.

Grūdintis šaltame vandenyje negalima sergantiems epilepsija, nėščiosioms, turintiems širdies sutrikimų.

Grūdinimasis šaltame vandenyje

Atvėsti iš lėto, sušilti atliekant pratimus

I. Degutytė pasakoja, kad vadovaujasi metodika, kuri remiasi nuosekliu atvėsimu, o išlipus – nuosekliu atšilimu, taip išvengiama didelio šoko kūnui. Nuosekliai atšalus yra duodamas signalas kūnui per odą pasiruošti, raumenims apsiprasti ir tik tada lipti į vandenį, dėl to mėšlungis nesutraukia kojų ir nenutinka kitokios problemos.

„Psichologiškai greitai įšokti, greitai išlipti, apsirengti yra paprasčiau, nes viskas įvyksta greitai ir per trumpą laiką. Bet viską atliekant iš lėto yra geriau kūnui“, – sakė I. Degutytė.

Grūdinimasis šaltame vandenyje

I. Degutytė pateikė pagrindines taisykles, kurias svarbu žinoti:

  • pirmi kartai lendant į šaltą vandenį turi būti atlikti su profesionalaus instruktoriaus pagalba, taip nekils pavojus sveikatai;

  • 2 minutės yra daugiausia, kiek galima būti šaltame vandenyje. Visgi ir 2 minutės gali būti per daug, jei žmogus nepasiruošęs fiziškai ir psichologiškai. „Svarbus tinkamas nusiteikimas, kad šaltis nėra žudikas, bet labai rimtas stresorius, į jį reikia žiūrėti atsakingai“, – pabrėžė pašnekovė.

  • svarbu prieš lendant į šaltą vandenį tinkamai pasiruošti, atvėsti, išlaikyti koncentraciją. Pasirinkti saugią aplinką, kad dugną būtų galima pasiekti kojomis;

  • jokiu būdu neiti į šaltą vandenį vienam, o jei kompanijos nėra, verčiau rinktis šaltą dušą namuose;

  • skirti dėmesio, laiko ir energijos atšilimui. Šildytis ne karštomis arbatomis, bet savo raumenų pagalba daryti pratimus, nuo kurių sušyla visas kūnas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)