Kas nutinka pacientams, kurie susivilioja tokiomis pigiomis operacijomis, LNK laidoje „Vidurdienio žinios“ papasakojo VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas gydytojas dermatovenerologas Tadas Raudonis.
Po transplantacijos nenusiima kepurės
„Pagrindinė problema yra ta, kad žmonės nuvažiuoja vienkartinei paslaugai gauti ir nėra užtikrinama jokia tolimesnė priežiūra. Pacientai dažnai nesupranta ir jiems nepaaiškinama, kodėl jie tų plaukų neteko. Plaukų transplantacija nėra viską išsprendžianti procedūra.
Net ir po procedūros visą likusį gyvenimą reikia vartoti tam tikrus medikamentus, norint palaikyti esamus plaukus, kad jie toliau neretėtų ir būtų gražus kosmetinis vaizdas“, – paaiškino T. Raudonis.
Po tokių procedūrų Turkijoje pacientai dažnai vėliau į Santaros klinikų medikus kreipiasi dėl infekcinių komplikacijų, dėl negražaus randėjimo proceso, dėl nepakankamai prigijusių plaukų. Taip pat, jei buvo netinkamai pasirinkta procedūros technika, persodinti plaukai atrodo labai dirbtinai, kaip lėlės.
„Turime net tokių pacientų, kurie po to bijo rodyti plaukus draugams, aplinkiniams ir po to vaikšto su kepure. Taigi procedūra praranda prasmę“, – pastebėjo gydytojas T. Raudonis.
Į Turkiją persisodinti plaukų važiuoja ir moterys, tiesa, jos dažniau važiuoja dėl antakių transplantacijos.
„Moterų yra šiek tiek kitokia specifika. Joms ši problema gal ne tiek dažna ir paklausi, nes per gyvenimą mažėjantį plaukų tankį galvos odoje patiria apie pusė moterų, o vyrų – net apie 90 proc.“, – palygino medikas.
Plaukų persodinimas tinka 1–2 iš 10
Laidos pašnekovas sakė, kad viena iš dermatovenerologijos subspecializacijų yra trichologija – mokslas apie plaukus. Gydytojai trichologai diagnozuoja ir gydo plaukų ligas.
„Transplantacija turėtų būti jau paskutinis etapas, kai išbandytas tiek lokaliai, tiek sistemiškai vartojamas medikamentinis gydymas, taip pat įvairios injekcinės procedūros į galvos odą.
Tik tada, kai šiomis priemonėmis negalime užtikrinti ligos stabilizavimo, plaukų atkūrimo ir gero vaizdo, pradedame su žmonėmis kalbėtis apie plaukų transplantaciją.
Iš maždaug 10 atėjusių vyrų, kurie sako, kad nori transplantacijos, po konsultacijos paaiškėja, kad tik 1–2 yra tinkami kandidatai atlikti transplantaciją“, – pastebėjo T. Raudonis.
Sprendžiant dėl transplantacijos, įvertinama žmogaus donorinė zona pakaušyje.
„Dažnu atveju, ypač lietuvių populiacijoje, ji būna per silpna – plaukai ten būna per ploni ir tai neleistų užtikrinti gero kosmetinio rezultato. Kitas pagrindinis aspektas yra, kad neišbandytas joks gydymas, ypač sisteminis, kuris gali padėti susigrąžinti daugelį prarastų plaukų“, – sakė gydytojas dermatovenerologas.
Plaukai gali slinkti ir dėl streso
Moterims dažnai plaukai labiau slenka po gimdymo. Gydytojas T. Raudonis sakė, kad tai yra telogeninis plaukų slinkimas, kurį sukelia stresiniai hormonai ir veiksniai. Tokiu atveju gausus ir ūmus plaukų slinkimas gali tęstis 4–6 mėnesius.
Dažnai telogeninį plaukų slinkimą išprovokuoja operacijos, nėštumai, įvairios ligos, neretai moterims tai nulemia ir dėl geležies trūkumo išsivysčiusi mažakraujystė, jeigu yra gausesnės ar nereguliarios mėnesinės.
„Gera žinia yra ta, kad dažniausiai tokiu atveju plaukai yra linkę ataugti, jeigu nėra kažkokių kitų veiksnių, kurie trukdo šitam procesui“, – nuramino medikas.
Anot jo, nors pastebėjus kuokštus išslinkusių plaukų, gali apimti didelė panika, nereikėtų jau pirmą mėnesį dėl to skubėti pas gydytoją. Iš pradžių bent 2–3 mėnesius reikėtų tiesiog pastebėti savo plaukus.
Ar papildai ir serumai naudingi?
Gydytojas T. Raudonis atkreipė dėmesį ir į vaistinėse siūlomus papildus bei įvairius vietiškai naudojamus serumus plaukams.
„Deja, tos priemonės dažnai yra gerokai per brangios, palyginti su duodamu efektu. Į šitas priemones patarčiau žiūrėti lygiai taip pat, kaip žiūrime į kremus veidui, iš kurių nesitikime daug, tik, kad veido oda bus šiek tiek padrėkinta ir švelnesnė.
Kosmetinės priemonės plaukams jokio gydomojo efekto neturi. Lygiai taip pat ir su maisto papildais – deja, dar nėra jokių papildų, kurie turėtų įrodytą poveikį, kad gydo plaukus ar mažina jų slinkimą.
Iš maisto papildų galima tikėtis tik to, kad plaukai augs greičiau. Tai, žinoma, yra naudinga, ypač šalia to skiriant gydymą, kad būtų greitesnis rezultatas. Bet visgi čia reikalinga gydytojo konsultacija“, – sakė gydytojas T. Raudonis.
Visą LNK laidos „Vidurdienio žinios“ siužetą galite pamatyti čia: