Su arterine hipertenzija yra susiję keletas kraujagyslinių akių ligų. Aukštas kraujo spaudimas sukelia hipertenzinę retinopatiją ir regos nervo neuropatiją. Taip pat yra svarbus rizikos veiksnys tinklainės arterijų ir venų embolijos, diabetinės neuropatijos atsiradimui, tačiau padidintas kraujospūdis sukelia ne tik kraujagyslines akių ligas, bet ir gali pagreitinti nekraujagyslinių akių ligų, tokių kaip glaukoma ar geltonosios dėmės degeneracija, progresavimą.

Dažniausia akių liga, kuri yra tiesiogiai susijusi su padidėjusiu kraujospūdžiu yra hipertenzinė retinopatija. Paprastai žmonės nejaučia jokių ligos simptomų, tačiau greitai progresuojant šiai ligai gali pablogėti regėjimas, ašaroti akys, trūkinėti akių kraujagyslės, dvejintis akyse ir tuo pat metu skaudėti galvą.

Aukštas ir blogai kontroliuojamas arterinis kraujo spaudimas palaipsniui pažeidžia ne tik viso organizmo kraujagysles, bet ir akių tinklainės mikrokraujagysles. Pagal pažeidimo pobūdį ir sunkumą hipertenzinė retinopatija yra skirstomas į IV laipsnius: nuo nežymaus tinklainės arteriolių susiaurėjimas iki optinio disko edemos.

Nors hipertenzinės retinopatijos atsiradimo pagrindinė priežastis yra arterinė hipertenzija, tačiau jos išsivystymui didelę reikšmę turi ir gyvenimo būdas bei gretutinės ligos. Tai gali būti įvairios širdies ligos, aterosklerozė, cukrinis diabetas, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, nutukimas, netinkama mityba.

Diagnostika ir gydymas

Norint įvertinti ar pažeistos akies kraujagyslės, pagrindinis tyrimo metodas yra oftalmoskopija. Tai neinvazinis tyrimas, kurio metu apžiūrimas akies dugnas ir kraujagyslės, įvertinama jų bei regos nervo disko būklė.

Akies tinklainė yra vienintelė kūno dalis, kurios kraujagysles galima apžiūrėti neinvaziniu būdu. Tinklainės kraujagyslės atspindi ir viso organizmo kraujagyslių būklę todėl šis tyrimas yra labai svarbus visiems pacientams turintiems aukštą kraujo spaudimą.

Pasak Lietuvos hipertenzijos draugijos prezidento prof. Mariaus Miglino, tyrimo metu randami pakitimai būdingi hipertenzinei retinopatijai, turėtų būti stimulas tinkamai koreguoti arterinį kraujo spaudimą, nes gera jo kontrolė – pagrindinis ligos gydymo būdas, turintis įtakos ligos regresijai.

Komplikacijų grėsmė

Žmonės, kuriems nustatyta hipertenzinė retinopatija, rizikuoja susidurti su komplikacijomis, susijusiomis su akies tinklaine. „Komplikacijų gali būti įvairiausių. Pavyzdžiui, išeminė regos nervo neuropatija, kuri pasireiškia, kai aukštas kraujo spaudimas neleidžia kraujui normaliai tekėti į akį ir taip pažeidžia regos nervą.

O taip pat tinklainės arterijų okliuzija, atsirandanti tuomet, kai tinklainės arterijos yra užkemšamos susidariusiais kraujo krešuliais, tuomet akies tinklainė negauna pakankamai kraujo ir deguonies, dėl to netenkama regėjimo. Tekančiame kraujyje iš akies gali susidaryti krešulys, kuris užkemša tinklainės venas ir pablogina kraujo nutekėjimą iš akies.

Tuomet pasireiškia tinklainės venų okliuzija. Labai retais atvejai gali pasireikšti ir piktybinė hipertenzija, tai gyvybei grėsminga būklė, kuri pasireiškia staigiu kraujospūdžio padidėjimu ir staigiu regėjimo netekimu“, – apie akių ligas, kurias gali sukelti nekontroliuojamas aukštas kraujospūdis pasakoja prof. M. Miglinas ir priduria, kad norint išvengti aukščiau minėtų ligų labai svarbu tinkamai ir nuolat kontroliuoti arterinį kraujo spaudimą, o taip pat vengti hipertenzinę retinopatiją skatinančių rizikos veiksnių, būti fiziškai aktyvesniems, bei tinkamai maitintis.

Pasaulinė problema

Kasmet pasaulyje dėl padidėjusio kraujospūdžio miršta maždaug 10 milijonų žmonių. Gegužę visame pasaulyje minima tarptautinė hipertenzijos diena. Šiemet Pasaulinė hipertenzijos lyga bendradarbiaudama su Tarptautine hipertenzijos draugija globaliu mastu organizuoja iniciatyvą „Gegužė – kraujospūdžio matavimo mėnuo 2017“ (angl. May Measurement Month 2017, MMM17). Šios iniciatyvos tikslas – visame pasaulyje visą mėnesį matuoti kraujospūdį kiek įmanoma daugiau žmonių ir pateikti šią informaciją savo šalies atstovams.

Lietuva taip pat prisijungė prie šios akcijos. Visą gegužės mėnesį bus stengiamasi pamatuoti arterinį kraujospūdį kiek įmanoma daugiau žmonių, vyresnių nei 18 metų, Lietuvos šeimos klinikose, vaistinėse, darbovietėse, gydymo įstaigose. Mūsų šalyje tikimasi kraujospūdį pamatuoti ir pakonsultuoti 3000 žmonių.

Daugiau informacijos apie hipertenzija galima rasti Hipertenzija sergančiųjų asociacijos tinklalapyje www.hipertenzija.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)