Viena dažniausiai sutinkamų pėdų deformacijų – tai iššokęs pėdos kauliukas (lot. Hallux valgus). Taip nutinka tuomet, kai pėdos didysis pirštas ima krypti kitų pirštų link, o pirmasis padikaulis pasislenka priešinga kryptimi. Pėda ima platėti, formuojasi nuolatinės skausmingos nuospaudos.
Kaip rodo statistika, ši pėdų deformacija itin dažna moterų tarpe: vyrus ši bėda kamuoja keliolika kartų mažiau. Vis dėlto, kasmet visoje Lietuvoje yra atliekama apie 2,5-3 tūkst. operacijų ir tai – gana didelis skaičius.

Paveldimumas ir avalynė – pagrindinės kauliukų atsiradimo priežastys

Viena iš pagrindinių iššokusių pėdos kauliukų priežasčių yra paveldimumas. Iššokę kauliukai „keliauja“ iš kartos į kartą, todėl jeigu jūsų močiutė ar mama turėjo tokių problemų, labai tikėtina – turėsite ir jūs. Genetiškai paveldimi yra ne patys iššokę kauliukai, bet pėdos tipas, kuris linkęs deformuotis.

Kita itin dažna Hallux valgus priežastis – netinkamos avalynės dėvėjimas. Tai, vėlgi, labai aktualu moterims. Aukštakulniai bateliai, kurių kulnas didesnis nei 5 cm, o batų priekis – siauras ir smailas, tampa idealia iššokusių kauliukų formavimo terpe.

Gydytojas ortopedas traumatologas Gintautas Pocius pastebi, kad pradžioje pacientui ima skaudėti didžiojo pėdos piršto sąnarį, pakartotinai atsiranda nuospaudų, deformuojasi pirštai. Dėl deformacijų sunku išsirinkti batus, minant jaučiamas skausmas, kartais atsiranda deginimo pojūtis, vėliau skausmas apima visą pėdą.

Norint išvengti ligos progresavimo, į gydytoją ortopedą reikėtų kreiptis vos tik pajutus pirmuosius pėdų pokyčius ir skausmą. To nepadarius laiku, gali prireikti ir operacijos.

Kaip gydyti iššokusius pėdos kauliukus

Iššokusiems pėdos kauliukams padeda kompleksinis gydymas. Tai yra speciali mankšta, masažai, vandens procedūros, patogi avalynė. Gydymui skiriami vaistai nuo uždegimo, atliekamos fizioterapijos procedūros bei pritaikomos pagalbinės ortopedinės priemonės: batų įdėklai, tarpupirščių plėtikliai, gelinės pagalvėlės. Šios priemonės tinka ne tik gydymui, bet ir – profilaktikai, nes sustabdo tolimesnius pėdų pokyčius.

Hallux valgus gydymas priklauso nuo deformacijos sudėtingumo. „Chirurginio gydymo išvengti yra įmanoma tiems, kas laiku kreipiasi į specialistą. Jeigu staiga pradėjo skaudėti pėdą, pirmojo padikaulio sąnarys yra paraudęs, didysis pėdos pirštas atsikišęs, delsti nevertėtų“, – rūpintis sveikata skatina gydytojas G. Pocius.

Ortopedinės priemonės gali apsaugoti nuo chirurginio gydymo

Anatomiškai išformuoti avalynės įdėklai skiriami pėdos skliautų pakėlimui ir koregavimui, skausmingų taškų nukrovimui, tolygaus krūvio paskirstymui visame pėdos paviršiuje, taisyklingai pėdos ašiai išlaikyti. Jie amortizuoja žingsnių smūgius, kas sumažina nemalonius pojūčius bei sąnariams tenkančias apkrovas.

Šiltuoju metų sezonu aktualiais tampa pusiniai įdėklai, ypač tinkantys siaurai avalynei bei atviriems bateliams.

Šiuo metu pacientai turi galimybę užsisakyti ir individualius įdėklus, kurie gaminami, atsižvelgiant į paciento pėdų patologiją, nuskenavus paciento pėdas ir parinkus tinkamiausias medžiagas.
Dar viena iššokusių pėdų kauliukų gydymo priemonių – gelinės pagalvėlės. Šios efektyviai mažina trintį ir skausmą vaikštant, amortizuoja smūgius. Puikiai padeda gyti padinėms nuospaudoms bei efektyviai apsaugo nuo jų susidarymo.

Pacientų ypač mėgstami įvairių tipų tarpupirščių plėtikliai, kurie padeda atstatyti kojos pirštus bei mažina skausmą, apsaugo pėdų didžiuosius pirštus ir sąnarį nuo deformacijos bei trinties, išlaiko taisyklingą pirštų padėtį ir neleidžia plėstis problemai.

Visos šios priemonės yra sudedamoji kompleksinio gydymo dalis, kuri ženkliai pagerina paciento savijautą, užkerta kelią tolimesnei pėdų deformacijai ir sugrąžina judėjimo džiaugsmą.

Praktiški patarimai

Mankštinkite kojų pirštus: pabandykite suimti ir pakelti nedidelius objektus (pieštuką, akmenukus) su kojų pirštais, pėdomis bei kojų pirštais ridenkite kamuoliukus;
Kasdien pamasažuokite pėdas, pvz., su specialiu pėdų masažuokliu;
Dėvėkite tik patogią ir tinkamą avalynę (kad nespaustų, nebūtų per siaura ir pan.);
Sportuokite tik su specialia avalyne: bėgioti, žaisti tenisą ir pan. reikėtų su tai sporto šakai skirtais bateliais (idealiu atveju – ir su sportui pritaikytais įdėklais);
Pėdoms profilaktiškai tinka vaikščiojimas basomis, ypač po žolę, smėlį, akmenėlius;
Ilgainiui sumažinti uždegimo ir paraudimo požymius iššokusio pėdos kauliuko srityje gali eterinis levandų aliejus, kuriuo galite patepti skaudamas vietas ar iššokusius pėdų nykščius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)