Nuomonės apie greipfrutus – skirtingiausios. DELFI aiškinosi, kam ir kada šio vaisiaus valgyti, o kokiems žmonėms verčiau nė neragauti.
Mokslininkų patvirtinta greipfruto savybė, kurios niekas nebeginčija – vartojant kontraceptines tabletes, kraujospūdį mažinančius ir kai kuriuos kitus vaistus valgyti greipfrutų, gerti jų sulčių ar naudoti greipfrutų kauliukų ekstrakto – nevalia. Tai DELFI pabrėžė ir farmacininkė Loreta Tamošauskienė.
„Apie tai įspėjame pacientus, tarp kurių daugiausia perkančių širdies bei kraujagyslių veiklą gerinančių vaistų. Seniau vartojantiems tam tikrus vaistus, kurie pasiskaito informacinius lapelius, tai ne naujiena, tačiau tik pradėjusiems ar senesniems žmonėms būna keista, kad negalima greipfrutų“, – darbo patirtimi dalijosi vaistininkė.
Kaip pabrėžė L. Tamošauskienė, greipfrutuose esančios medžiagos keičia kai kurių vistų poveikį, tad ligoniams gali pridaryti daug žalos.
„Kontraceptinių tablečių, kitų hormoninių preparatų, vaistų kraujospūdžiui mažinti ir kt. informaciniuose lapeliuose tai akcentuojama, todėl nusipirkus vaistą būtinai turėtume pasiskaityti apie kontraindikacijas, ypač jei naudosime pirmą kartą. Žmogus turi žinoti, kokių reakcijų gali tikėtis, kad nebūtų žalos sveikatai“, – pabrėžė farmacininkė.
Ar nepakenks, jei tam tikrus vaistus vartojantis žmogus suvalgys vieną skiltelę greipfruto. L. Tamošauskienės nuomone, geriau nereikia. Greipfrutuose esančios medžiagos veikia per tam tikrus sudėtingus mechanizmus, blokuoja fermentus, kurie padeda pasisavinti vaistą, tad net nedidelis vaisiaus kiekis turės poveikį.
Lieknėjantys giria
Interneto diskusijose apie lieknėjimą greipfrutai vadinami vaisiumi numeris vienas, nes „geriausiai tirpdo riebalus“. Sveikos mitybos konsultantės Vaidos Kurpienės žodžiais, valgant vien greipfrutų iš tiesų galima sulieknėti, kaip ir valgant vien daržovių, nes organizmas gauna mažai kalorijų, tačiau tai prieštarauja visavertės mitybos principams.
„Net jei greipfrutas ir turi medžiagų, kurios skatina riebalų skaidymąsi, svarbiausia – bendras dienos maisto racionas: Jei suvalgysime riebaus torto gabalą ir tikėsimės, kad greipfrutas tuos riebalus ištirpdys, taip nebus“, – DELFI komentavo V. Kurpienė.
Greipfrutas minimas kaip greitoji pagalba nuo peršalimo, vitamino C šaltinis, tačiau studijos „Sulieknėk sveikai“ įkūrėja priminė, kad ir iš savų daržovių galime gauti daug naudos. Vitamino C ypač gausu kopūstuose, kuriuos dabar galime valgyti šviežius, o žiemą – raugintus, taip pat brokoliuose.
Kodėl sultys – prastesnis pasirinkimas
„Kalbant apie greipfrutus, apelsinus, kitus citrusinius vaisius svarbu atsiminti, kad juos reikia valgyti šviežius, nes sultys – prastesnis pasirinkimas. Jas gerdami gauname mažiau skaidulinių medžiagų, galime padauginti cukraus. Gerdami sultis jo suvartojame daugiau, nei valgydami pačius vaisius, o tai dar labiau didina miltinių gaminių ir saldumynų poreikį“, – atkreipė dėmesį V. Kurpienė.
Dar vienas DELFI pašnekovės patarimas – citrusinių vaisių ragauti ne po valgio, o prieš, antraip gali pradėti pūsti pilvą.
„Grepfrutai gali būti puikus užkandis prieš jėgos treniruotes ar po bet kurio sporto, nes šis vaisius greitai atkuria sportuojant mažėjantį gliukozės kiekį kraujyje. Iš karto po sporto valgyti nesinori, tačiau jei per pusvalandį po treniruotės suvalgysime greipfrutų, po kurio laiko nebeištiks alkio priepuolis. Taigi, greipfrutai po treniruočių gali padėti nepersivalgyti, kai staiga pajutę alkį į skrandį pradedami kimšti visa, ką matome aplink“, – atkreipė dėmesį studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė.
Fitoterapeutas įžvelgia dar vieną pavojų
Fototerapeutas Juozas Vasiliauskas akcentavo greipfruto aštrumą, prie kurio lietuvio organizmas neįpratęs. „Mums geriau tinka vietiniai, o ne atvežtiniai vaisiai ir daržovės – visų pirma turėtume vartoti, kas pas mus auga. Net ir vaistažolės geriausiai veikia, jei naudojame savas, prie kurių iš senų laikų įpratęs organizmas. Atrodo, kad atvežtas dalykas tai stebuklas, tačiau jokio stebuklo nėra“, – mano docentas.
Nėščiosioms medikai pataria nepadauginti ar net susilaikyti nuo citrusinių vaisų. J. Vasiliausko nuomone, tai labai teisinga, norint išvengti alergijų: „Patys ligų ir prisišaukiame, valgydami mums svetimus vaisius, kurie sudirgina gleivinę, iššaukia alergiją“.
Kaip pabrėžė sveikatos mokytojas Dainius Kepenis, daug vaistų vartojantis žmogus suvalgęs greipfrutą net gali numirti. „Yra fiksuota tokių atvejų. Kita vertus, jei tas žmogus būdamas sveikas būtų teisingai maitinęsis, be kitų vaisių ir daržovių vartojęs tą patį greipfrutą gal ir tų vaistų, su kuriais greipfrutas nedera, nebūtų prireikę, nes būtų sveikas?“ – komentavo DELFI pašnekovas.
Greipfrutų dietą kaip ir kitas monodietas D. Kepenis vertina skeptiškai, kaip vienintelį teisingą akcentuodamas produktų įvairovės principą.
Rekomenduoja pusryčiams
Gerąsias greipfruto savybes akcentuojantys dietologai greipfrutų siūlo net per pusryčius, jei žmogaus virškinimo sistema fonkcionuoja normaliai. Šiems vaisiams valgyti netgi gaminami specialūs šaukšteliai, kuriais patogu išskobti per puse perpjauto greipfruto minkštimą.
Vertinamos ir iš greiprutų spaudžiamos šviečios sultys, kuriose gausu vitaminų C ir P, kalio, folio rūgšties. Teigiama, jog šios sultys didina gyvybingumą, šalina nuovargį ir stiprina kraujagysles, naudingos sergant ateroskleroze, hipertonija, tinka vėžio profilaktikai.
Vis dėlto, sergantiems skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opalige, lėtiniu gastritu citrusinių vaisių sulčių nepatariama gerti, nekalbant apie žmones, vartojančius kai kuriuos vaistus.
Gali ištikti staigi mirtis
Greipfruto sąveiką su vaistais tyrę Lawsono instituto mokslininkai 2008 metais rinkoje rado 17 medikamentų, kurių negalima vartoti kartu su greipfrutu, 2012-aisiais tokių vaistų skaičius išaugo iki 43. Tarp jų vaistai, skirti mažinti kraujo spaudimą ir cholesterolio lygį, stabdyti vėžinių ląstelių plitimą bei slopinti imuninę sistemą po organų transplantacijos.
Greipfrutuose aptinkami furanokumarinai neutralizuoja fermentus, kurie įprastai skaido kai kurias vaistines medžiagas. Tai reiškia, kad iš virškinamojo trakto į kraują patenka daugiau vaistinės medžiagos, negu organizmas gali toleruoti. Pvz., vaistus nuo aukšto kraujo spaudimo vartojančių pacientų, kurie vietoje vandens išgėrė stiklinę greipfrutų sulčių, organizme buvo aptikta net tris kartus daugiau cheminės medžiagos felodipino.
„Viena tabletė, užgeriama stikline greipfrutų sulčių, gali prilygti 5 ar net 10 tablečių, užgeriamų vandeniu. Žmonės sako, kad to negali būti, tačiau aš galiu tai moksliškai įrodyti“, – BBC yra sakęs vienas iš tyrėjų, daktaras Davidas Bailey.
Skirtingų vaistinių medžiagų perdozavimo pasekmės nevienodos. Kai kuriais atvejais gali būti pažeistas skrandis, kitais – padažnėti pulsas, sutrikti inkstų veikla, netgi ištikti staigi mirtis.