Kokios dažniausios peties sąnario skausmo priežastys ir kaip su jomis kovoti DELFI Gyvai pokalbyje pasakoja ortopedas traumatologas Viktoras Jermolajevas.

Kaip atpažinti gresiantį pavojų?

Vienas iš skaitytojų papasakojo: gulint, neina pakelti vienos rankos, tiesiog nėra jėgos. Tą pakomentavo ortopedas traumatologas.

„Jei ranka nesikelia, vadinasi, nedirba raumuo, kuris ją kelia. Jei taip atsitinka, reikia prisiminti, ar buvo trauma ir ar jaučiamas skausmas. Jei trauma buvo ir nesikelia, greičiausiai, kažkas nutrūko, bet jei ranka visiškai nesikelia, tai turbūt buvo labai didelė trauma, – pasakojo traumatologas. Šį judesį galite atlikti ir patys, įsitikindami, ar jūsų pečiui nereikia pagalbos.

– Jei traumos nebuvo, o ranka vis tiek nesikelia, vadinasi, į tą raumenį neateina nervinis impulsas, kažkas yra blogai su nervu.”

Kiti faktoriai, kurie turi priversti susirūpinti sveikata – po traumos peties srityje atsiradusios mėlynės ir toks skausmas, kuris neleidžia užmigti. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytojus.

„Peties skausmai dažniausiai plinta iki alkūnės, bet jei žmogus sako, kad jam skauda nuo sprando per visą ranką iki pirštų, pirštai užtirpsta, tai yra neuropatiniai dalykai. Visų pirma, reikia atskirti neuropatinius pacientus, o kurie skundžiasi peties patologija.

Gydytojas sako, kad pacientų, kurie skundžiasi peties sąnario skausmu, klausia, ar buvo trauma. „Skausmas be traumos labai retai atsiranda, ir svarbu, kiek stiprus yra skausmas. Jei žmogus dėl skausmo nemiega naktimis, tai yra labai rimta”, – sako V. Jermolajevas.

Sąnarys linkęs išnirti

Gydytojas sako, jog sąnariai yra judrioji žmogaus dalis. Kiekvienas turi kremzlę, kapsulę, raiščius ir savo raumenis, kurie judina sąnarius. Kai kurie sąnariai labiau, kiti mažiau mobilūs, o štai peties sąnarys yra labai judrus.

„Šis sąnarys priskiriamas prie rutulinių. Jo paviršius plokščias, o pati žastikaulio galva – apvali. Dėl šios priežasties peties sąnarys juda visomis galimomis kryptimis ir yra linkęs, esant mažiausiai traumai, išnirti“, – tikina ortopedas traumatologas.

Peties sąnario ar kaklo problema?

Anot V. Jermolajevo, vieni pacientai ateina dėl išnirusio sąnario, kiti dėl skausmo. Tačiau pastaroji dalis žmonių yra didesnė, nes peties sąnario skausmai gali būti ne vien dėl peties sąnario problemų, tačiau ir dėl kaklo.

Būtent specifiniai klausimai, pasak mediko, padeda išsiaiškinti, ar problema – užspaustas nervas, einantis į peties sąnarį.

„Klausi žmogaus, ar nuolat skauda. Atsako, jog skausmai būna protarpiniai, labiau skauda naktį. Tuomet aš aiškinu, jog tai kaip su automobiliu: nebūna taip, jog šarnyras ryte nudilęs, o vakare sveikas“, – juokauja medikas.

Pasak jo, kartais užplūstantys skausmai yra neuropatiniai, todėl gydomas ne peties sąnarys. Jis apžiūrimas, ištiriamas ultragarsu, kartais magnetiniu rezonansu, tačiau gydymui siunčiama pas neurologus.

Ne visi kreipiasi dėl traumos

Pasak ortopedo traumatologo, dažniausiai petį žmonės susižeidžia griūdami: sportuodami, eidami slidžia danga, sportininkai – imtynių metu. Paprasčiausia trauma – sumušimas. Tuomet šaldant, geriant priešuždegiminius ir nuo skausmo vaistus, ribojant judesius, savijauta gerėja. Antrą dieną galbūt pokyčio nesijaučia, tačiau trečią-ketvirtą dieną skausmas turėtų mažėti.

Įdomi detalė, anot mediko yra ta, kad mėlynės jos linkusios leistis į apačią. Jei susižeidėte petį, mėlynė gali atsirasti žaste ar net alkūnėje.

Jei skausmas nemažėja, užklumpa naktį, medikas siūlo nieko nelaukti ir kreiptis pas gydytojus. Tokie naktiniai skausmai, kurie neleidžia užmigti – reikalauja gydymo.

Skausmas, pasak V. Jermolajevo, gali atsirasti ir be traumos. Tai lemia ligos, kurios atsiranda savaime. Viena dažniausių – peties sąnario sustingimas. Jis atsiranda be jokių priežasčių, tačiau didesnį polinkį šiai ligai turi žmonės, sergantys diabetu, turintys problemų su skydliauke, sergantys onkologinėmis ligomis.

Šiam sustingimui būdingas skausmas, dėl kurio žmogus negali pakelti rankos, nebegali užmigti naktį, o mankšta nepadeda. Atskirti, jog tai ne raumens plyšimas, padeda tik rankose likusi fizinė jėga. „Atliekami tyrimai, matuojama rankų jėga. Judesiai būna apriboti, tačiau jėga išlikusi“, – sako ortopedas traumatologas.

Kita grupė žmonių, kenčianti dėl peties sąnario skausmų – besikreipiantys dėl kalcifikuojančio tendenito. Anot V. Jermolajevo, ant sausgyslių atsiranda kalcio nuosėdų, dažniausiai vidutinio amžiaus žmonėms, tačiau ligos priežastis neaiški.

„Pradeda kauptis kalcifikatas. Paprastoje rentgeno nuotraukoje mes matome kalcio nuosėdas, kurios būna labai skausmingos. Galima operuoti, tačiau jei žmogus iškenčia apie dvejus-trejus metus, šios medžiagos pačios išnyksta“.

Medikas pabrėžia, jog yra daug ligų, dėl kurių gali kilti peties sąnario skausmai, todėl svarbu tiksliai nustatyti diagnozę. Tik žinant skausmo priežastį, galima jį išgydyti.

Peties sąnario išnirimas gali būti įgimtas

Peties sąnario nestabilumas, pasak V. Jermolajevo, būna priekinis, kai vos pasukus ranką, kad ir 30 laipsnių, petys išnyra. Jį galima tiesiog lengvai su pirštais atstatyti. Kita nestabilumo grupė – užpakalinis. Jis būna trauminis, kai išnyra petys, pats neatsistato, todėl jį reikia atstatyti. O kiti savaiminiai, kuomet žmogus pats gali išnarinti petį ir pats jį atstatyti į vietą.

„Tokių, kurie patys sau išnarina peties sąnarį ir gali jį atstatyti į vietą, mes negydome, nes jų padaryti stabiliais – neįmanoma. Tačiau jei sąnarys išnyra nesavavališkai, traumos ar judesio metu, pavyzdžiui, plaukiant ar net miegant, tokius išnirimus reikia tvarkyti“, – sako medikas.

Gydytojas pabrėžia, jog tokie laiku nesutvarkomi sąnariai, su kiekvienu išnirimu dyla. Tai galiausiai baigiasi sąnario artroze, kurios pasekmė – žmogui reikalingas dirbtinis sąnarys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (30)