Paskutinis taškas, pastūmėjęs ieškoti sprendimų
„Gėriau vaistus nuo aukšto kraujospūdžio – vieni netiko, kiti netiko. Nepavyko vaistų nuo kraujospūdžio atitaikyti. Nuo paskutinių, kuriuos gėriau, nuolat stipriai troškino, tekdavo gerti labai daug vandens“, – pasakojo Austėja, kuriai šiuo metu yra 53 m.
Moteris vartojo vaistus nuo kraujospūdžio maždaug nuo 2022 m. vidurio.
Tai buvo paskutinis taškas, tęsė pasakojimą ji, „tiesiog pagalvojau – taip, tikriausiai galima dar kažką taikyti, bandyti, bet šeimos gydytoja dar buvo minėjusi, kad kraujospūdį galima sureguliuoti natūralesnėmis priemonėmis, kurios galėtų padėti apsieiti be vaistų, juo labiau, kad žinojau – iš principo yra įmanoma sureguliuoti kraujospūdį be vaistų, tik reikia šiek tiek pasiryžimo. Tiesa, nesinorėjo kažko labai drastiško – tarkime, kad tai nebūtų monodieta“.
Vargino ir stuburo problemos
Ieškoti sveikatinimo būdų moterį paskatino ir stuburo problemos. Jų turėjo nuo pat vaikystės, o būdama 50 m. pajuto, kad stuburo problemos paaštrėjo.
„Vienas manualinės terapijos specialistas man pasakė – jei nori, kad gerėtų ir nebūtų dar blogiau, reikia mažinti svorį“ – prisiminė Austėja. Tuo metu, kai ieškojo organizmui tinkamų priemonių, ji sako, kad savo svorį, remdamasi oficialiais apibūdinimais, jau būtų pavadinusi nutukimu.
Maždaug penkerius metus didesnis svoris, regis, pernelyg netrukdė gyventi, tačiau vėliau ėmė lįsti įvairūs negalavimai ir vilnietė teigė susidūrusi su tuo, ką sako gydytojai, – kad nutukimas skatina įvairias ligas.
Sudomino mokslu paremta programa
„2023 m. pradžioje per televiziją išgirdau interviu su Kristina Ragauskaite apie „Cukraus detokso“ programą, kuris stipriai surezonavo, tada ir pajutau – taip, šį būdą ir norėčiau išbandyti“, – teigė moteris. Ji nusipirko interviu minėtą knygą apie cukraus detoksą ir šis metodas ją dar labiau sudomino, nes leidinyje rado įdomiais jai pasirodžiusių paaiškinimų.
Įvairių sveikatinimo metodų gyvenime išbandžiusi Austėja pajuto, kad mityba ir apskritai gyvenimas be cukraus – jai priimtina idėja, kuri turėtų duoti rezultatų – padėtų pagerinti sveikatą, kuri „apskritai niekada nebuvo labai stipri“, o kai prisidėjo nutukimas, dar susilpnėjo.
2023 m. vasario mėnesį Austėja prisijungė prie „Cukraus detokso“ grupės feisbuke ir jau kartu su bendraminčiais pradėjo laikytis knygoje aprašomos mokslu paremtos programos. Pagal šį metodą rekomenduojama mėnesį laiko nevartoti jokių produktų su pridėtiniu cukrumi, nevalgyti vaisių, nevartoti alkoholio; antrą mėnesį palengva galima įtraukti į mitybą uogų ir vaisių – rezultato stabilizavimui.
Moteris nepavadintų šio metodo griežtu, kadangi racione lieka labai daug produktų, kuriuos galima valgyti, įskaitant mėsą, riebalus. Sutrumpintai tariant, mėnesį laiko negalima vartoti „įvairių cukraus formų – ar tai būtų vaisiai, ar tai būtų baltas cukrus, ar cukraus pakaitalai, ar alkoholis“. Šis principas taikomas siekiant sureguliuoti žarnyno terpę, palengvinti kepenų, inkstų, širdies ir viso organizmo funkcionavimą, norint padėti organizmui išsivalyti nuo visko, ką jis yra sukaupęs per nemažai metų, „o tikrai susikaupia, valgant įvairų maistą“.
„Sakyčiau, kad vienas mėnuo yra labai nedaug, lyginant su tuo, kiek laiko buvo daryta visai kitaip“, – pašmaikštavo Austėja.
Atsistatė skonio receptorių jautrumas
„Po mėnesio laikotarpio ateina ir pagerėjimas, ir palengvėjimas, taip pat apima ir nuostaba – kad iš tiesų per ganą trumpą laikotarpį, atsisakant ne tiek jau daug dalykų, gali taip palengvėti ir taip pagerėti sveikata.
Tada man norėjosi šiek tiek pratęsti [minėtą mitybos principą], tad aš pratęsiau tiek, kiek man norėjosi, – na gal dar dvi savaites, ir tada perėjau prie vadinamojo stabilizuojančio etapo, kai po truputį galima pradėti valgyti uogas, vaisius – vis saldesnius ir saldesnius, tik toliau nevalia vartoti balto cukraus, jo pakaitalų, tik tai, kas natūraliai saldu, iš principo – uogas ir vaisius. Žinoma, jokio alkoholio, visa, kas perdirbta, su pridėtiniais konservantais, irgi nieko gero“, – pasakojo, ką pastebėjusi ir pajutusi Austėja.
Jos teigimu, visa tai reikalinga tam, kad organizmas pats pradėtų suprasti, ko jam iš tiesų reikia, ko norisi, kad atrastų natūralų saldumą, kuris buvo pasimiršęs.
„Kad ir kaip keistai skambėtų, bet receptorių jautrumas iš tiesų atsistato. Morkos pradeda atrodyti labai saldžios, pomidorai iš tiesų turi saldumo, nors anksčiau tai buvo tik žodžiai“, – sakė moteris.
Austėja mėgsta ledus. Baigusi organizmo apvalymo nuo cukraus etapus, orams atšilus ji nusipirko ledų – mėgstamos rūšies nebuvo, tad pirko kitokių: „Pagalvojau – galiu suvalgyti ledų, nuo vienos porcijos dar niekam nieko neatsitiko. <...> Pradėjau valgyti tuos ledus, iš pradžių buvo skanu, bet netrukus pajutau – ne, man per saldu, man neskanu.“
„Nesakau, kad dabar nesuvalgau ledų, suvalgau, kai nesilaikau detoksikavimo nuo cukraus programos, vasarą man susijusi su ledais, taigi suvalgau jų“, – tęsė pasakojimą moteris.
Kartu su „Cukraus detokso“ grupe ji laikėsi mitybos be cukraus plano 2023 m. pradžioje, vėliau – 2024 m. žiemą (vien pirmojo etapo) ir 2024 rudenį.
„Paskui pradėjau geriau jausti, kas man tinka, kas netinka. Kai kurių produktų apskritai nesinorėdavo. Pavyzdžiui, migdolų riešutai – puikus dalykas, o mano organizmas nelabai juos toleruoja“, – pasakojo Austėja ir pabrėžė – tai pastebėjusi tik po to, kai kurį laiką nevartojo įvairių cukraus formų.
Kraujospūdis normalizavosi
Sveikatos pagerėjimą Austėja pajuto dar 2023 m.
„Kai pasilaikiau detokso programos, man labai norėjosi nustoti vartoti vaistus nuo kraujospūdžio. Žinoma, vartojau juos visą mitybos be cukraus laikotarpį. Žmonės dažnai klausia, ar reikia nutraukti vaistų vartojimą tuo laikotarpiu. Ne, nereikia to daryti, nes vaistai reikalingi tam, kad apsaugotų nuo aukšto kraujospūdžio. O jei organizmas neišsivalęs, aukštas kraujospūdis tiesiog bus“, – samprotavo moteris.
„Pasitariau su gydytoja. Ji man pasakė, kaip yra saugiau bandyti nutraukti vaistų nuo kraujospūdžio vartojimą. Vartojant tokius vaistus, kraujospūdis kurį laiką tam tikrais punktais jau yra mažesnis už normą. Pavyzdžiui, jei normalus kraujospūdis yra 120 ir 80, o kurį laiką laikosi mažesnis – 115 ir 75, tuomet galima bandyti ir žiūrėti, ar galima nutraukti vaistų jų nuo kraujospūdžio vartojimą.“
Kartą pamėginus gyventi be vaistų, kraujospūdis po kelių dienų vėl padidėjo.
Austėja nusprendė dar šiek pakoreguoti mitybą ir pasirinkti vieną iš būdų – arba išbandyti protarpinį badavimą, arba 24 valandų pasninką, arba tiesiog daržovių dieną (kai visą dieną valgomos vien daržovės): „Aš supratau, kad man labiausiai priimtina – daržovių diena vieną kartą per savaitę. Daržoves valgiau be druskos, be aliejaus, be jokių pagardų.“
2023 m. vasaros antroje pusėje mėnesį–pusantro mėnesio Austėja kartą per savaitę valgydavo vien daržoves – šviežias ir termiškai apdorotas, tik be jokių pagardinimų ar priedų.
„2023 m. rugpjūčio vidury pagalvojau – atostogos, ramus laikas (juk stresas ir kraujospūdis turi stiprias sąsajas), puiki proga nebegerti vaistų nuo kraujospūdžio. Juo labiau, kad vartojant vaistus kraujospūdis visą laiką būdavo žemesnis už vadinamą normaliu. Nustojau gerti vaistus nuo kraujospūdžio ir viskas – kraujospūdis buvo normalus.“
Ji pabrėžė – būtų klaidinga manyti, kad vieną mėnesį pagyvenus be cukraus ir jo pakaitalų, tačiau vėliau ėmus „bet ką bet kaip daryti“, kraujospūdis vėl neišsibalansuos.
Ėmė geriau jausti savo organizmą, pagerėjo nuotaika
Mitybos programa „Cukraus detoksas“ Austėjai patiko tuo, kad suteikia gaires gyvensenos koregavimui. Pasak jos, net ir stengiantis nevartoti cukraus, bet kartas nuo karto paragaujant ko nors saldaus, „užsikabinti“ ir nukrypti yra būtų gan lengva. O mėnuo be cukraus, jos pastebėjimu, visada padeda įeiti į tam tikras vėžes be kančių.
„Yra žmonių, kuriems būna sunkiau, kitiems būna lengviau. Manau, tai priklauso nuo motyvacijos ir nuo galimybės gauti atsakymus į svarbius klausimus“, – minėjo Austėja ir pridūrė, kad labai svarbu turėti su kuo pasitarti – su žmogumi, kuris pats būtų laikęsis mitybos be cukraus periodų, nes tai padeda.
Kai organizmas mėnesį laiko pagyvena be cukraus, galima kalbėti ir apie intuityvią mitybą – Austėja pakartoja geriau jaučianti, koks maistas jai tinka, ir sako neabejojanti, kad laikui bėgant jaus dar geriau, kokie maisto produktai jai tinka, o kokie – ne.
„Man stipriai pagerėjo nuotaika. Kai po mitybos pakoregavimo praėjus nemažai laiko vienai psichoterapeutei pasakiau jaučianti nuostabą, kad taip ilgai laikosi gera nuotaika, ji atsakė – nieko stebėtino, nes pagal pastarųjų dvejų–trejų metų tyrimus, laimės hormonai gaminasi būtent virškinimo sistemoje.“
Austėja sako, kad pradėjus maitintis įprastai, po kiek laiko pajunta savijautos siunčiamą signalą – metas grįžti į vėžes, o smagiausia, jog grįžti į vėžes darosi vis lengviau.
Dieta visada yra tarytum prievarta, samprotavo moteris, vėliau į vienokius ar kitokius maisto produktus tiesiog žiūrėti nebesinori. O po cukraus ir jo pakaitalų atsisakymo mėnesį laiko sveikesnis maistas darosi tik skanesnis.
Palaikė artimieji
Vyras paragaudavo Austėjos gaminamų valgių – tuo laikotarpiu, kai ji maitindavosi be jokių cukraus formų. Tas, kas moteriai būdavo pagrindinis patiekalas, jam galėdavo būti įdomus užkandis. Tiesa, taip vyko šiais metais, kai moteris ėmė daugiau gaminti pati, įkvėpta feisbuko grupės bendraminčių.
„Dar toks puikus dalykas, kad mes pradėjome kitaip pirkti parduotuvėje. Buvau nemėgėja skaityti etikečių ir ieškoti jose cukraus, įvairių priedų, o vyras man labai padėjo savo greitu sugebėjimu skaityti etiketes ir pasižiūrėti, kas ten yra. Tai padėdavo atsirinkti.
Be to, vyras mėgsta gaminti. Jis dažnai manęs paklausdavo, kokius maisto produktus aš galiu valgyti, tad savaitgaliais dažnai jis pagamindavo valgyti tai, kas mums abiem tiktų. Tik sau pridėdavo kokio nors padažo, kurio aš nevalgydavau, o kartais ir nieko nereikėdavo pridėti. Arba jei aš ką nors gamindavau, jis irgi valgydavo – arba visiškai tą patį, arba pridėdamas kokį nors įdomesnį padažą, nes labai mėgsta valgyti aštriai. Žinoma, kartais jis valgydavo visiškai kitokį maistą – natūralu, juk nebuvo būtina kartu visko laikytis“, – pasakojo vilnietė.
„Man atrodo svarbu kalbėti apie maistą, juk maistas akivaizdžiai ir juntamai gali prisidėti prie kitų aspektų – ar tai būtų aktyvesnis judėjimas, ar psichoterapija, ar dvasinės praktikos, ar streso mažinimas, ar kt. Anksčiau pati nesusimąstydavau, kad, regis, toks kasdieniškas dalykas kaip maistas gali pagerinti savijautą ir suteikti tiek daug energijos ir noro kažką nuveikti“, – pasidalijo, remiantis savo patirtimi padarytomis išvadomis Austėja.