„Žmonės apie tai nepagalvoja, be to, dažnai nesureikšmina pirmųjų simptomų ir neskuba ieškoti pagalbos, kreipiasi į gydytoją dermatovenerologą tik tada, kai būklė paūmėja, pablogina gyvenimo kokybę“, – pranešime žiniasklaidai pastebi Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikos gydytoja dermatovenerologė Karolina Černauskienė.

Pasak jos, kuo anksčiau pacientai atvyktų pasikonsultuoti su odos specialistu, tuo greičiau būtų „pagauta“ ir pradėta gydyti ar suvaldyta, kad neprogresuotų, liga.

Įsibėgėjantis šildymo sezonas atneša naujus iššūkius. Kai patalpose šilta ir sausa, o lauke šalta ir žvarbu, paūmėja lėtinės odos ligos, pirmiausia tokios kaip žvynelinė, atopiniai dermatitai, egzemos, padaugėja besiskundžiančių paūmėjusiais kontaktiniais dermatitais asmenų. Gydytoja dermatovenerologė Karolina Černauskienė pabrėžia, kad tokiais atvejais labai svarbu ne tik pritaikyti efektyvų gydymą siekiant pagerinti odos būklę, bet ir tinkama diagnostika.

Aknės randai. Asociatyvi nuotr.

„Sergantiems alerginiu kontaktiniu dermatitu labai svarbu nustatyti medžiagą, kuriai įsijautrinęs organizmas. Žmogus gal net neįtaria, kad būtent ji sukelia alerginę reakciją ir odos būklė blogėja. Tai padaryti padeda labai efektyvus tyrimas – alerginis odos lopo testas. Šis testas apima 30 dažniausiai sutinkamų alergenų, atitinkančių Europos standartą“, – komentuoja Karolina Černauskienė.

Kita pacientų grupė, kuri kreipiasi į gydytojus dermatovenerolgus rudenį – atvykstantys po vasaros pasitikrinti odos darinių, dažniausiai apgamų. Pirmiausia jiems atliekamas skaitmeninis dermatoskopinis tyrimas naujos kartos dermatoskopu.

„Nemažai pacientų kreipiasi dėl estetinių odos problemų, todėl džiugu, kad estetinė dermatologija nuolat žengia į priekį ir siūlo įvairias naujoves. Ji dažnai siejama tik su botulino toksino ir hialurono rūgšties injekcijomis, tačiau tai žymiai platesnė sritis“, – pasakoja pašnekovė.

Jos žodžiais, lazeris suaktyvina odos skaidulų sintezės mechanizmą, bet odai dar galime duoti ir papildomų statybinių medžiagų. Šiuos du gydymo metodus labai svarbu derinti tarpusavyje, nes metams bėgant, odai senėjant jos savireguliacijos, atsinaujinimo resursai senka, silpnėja apsauginė funkcija, šiems procesams užtikrinti reikalingų medžiagų mažėja, todėl reikia papildyti jos atsargas. Tik kompleksinis požiūris į odos problemas gali padėti jas spręsti efektyviai.

„Kaip ir bendrai medicinoje, dermatologijoje, o ypač estetinėje, būtinas holistinis požiūris į pacientą, jo sveikatą. Tai leidžia ne tik gydyti pasekmes, bet ir užtikrinti ligų, jų paūmėjimo prevenciją. Nepakanka nustatyti sutrikimą sukėlusią priežastį ir skirti gydymą, turime išmokyti pacientą laikytis su juo susijusių rekomendacijų, tinkamai prižiūrėti odą. Be jo paties pastangų negalime tikėtis gerų gydymo rezultatų“, – teigia Karolina Černauskienė.

„Sergamumas odos ligomis pastaraisiais metais didėja. Vis daugiau atvyksta vaikų, paauglių dėl to, kad didėja bendras organizmo įsijautrinimas įvairiems aplinkos faktoriams ir netgi stresui. Jis ypač blogina būklę, pavyzdžiui, sergant akne. Visada siekiu plačiau pažiūrėti į problemą, dėl kurios kreipiamasi, įvertinti, kokios aplinkybės gali tai įtakoti. Pastebiu, kad lėtinės odos ligos, tokios kaip atopiniai dermatitai, egzemos sunkiau pasiduoda gydymui“, – apie aktualijas kalba pašnekovė.

Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje. Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją