Kartais tiesiog būtina savęs paklausti, ar valgote tikrą maistą, ar tai tik cheminių medžiagų ir nenatūralios kilmės maisto priedų junginys.

Štai 10 didžiausių apgavikų, kurių jokiais būdais nevertėtų valgyti, todėl patartina skaityti maisto produktų etiketes, kur nurodoma produktų sudėtis, rašo „Healthy and Natural World“.

1. Krabų lazdelės

Valgydami krabų lazdeles galite manyti, kad valgote krabus, tačiau iš tikrųjų šis produktas gaminamas iš perdirbtos pigios žuvies ir įvairių maisto priedų – ekstraktų ir prieskonių. Tokiu būdu maisto perdirbėjai pigios žuvies skonį paverčia panašiu į brangių delikatesų skonį. Nors žuvį valgyti yra sveika, vis dėlto tai nėra krabų mėsa, o tik perdirbtas maisto produktas su daugybe priedų. Paprastai į krabų lazdeles dar dedami kiaušinių baltymai, aliejai, druska, natrio gliutomatas ir krakmolas tam, kad produktas įgautų norimą tekstūrą.

2. Perdirbtas sūrio produktas skardinėse

„Easy Cheese“ – tai perdirbtas skystas sūrio produktas skardinėje. Šis produktas sukurtas tiems, kas mėgsta valgyti sūrį, tačiau tingi paimti peilį į rankas ir atsipjauti gabalėlį. Šį produktą nebūtina laikyti šaldytuve. Nors tikras sūris yra naudingas žmogaus organizmui, į sūrio produktą skardinėse dedama labai daug priedų: baltymų koncentrato, rapsų aliejaus, pieno baltymų koncentrato, natrio citrato, natrio fosfato, kalcio fosfato, pieno rūgšties, sorbo rūgšties, natrio alginato ir kt.

3. Sūrio masė

Tai tirštas perdirbtas sūrio padažas, kurį daugelis vadina netikru sūriu. Ši geltona masė paprastai parduodama stiklainiuose. Šis produktas tirpsta geriau nei tikras sūris. Vis dėlto nevertėtų pamiršti, kad dviejuose šios masės šaukštuose yra apie trečdalį rekomenduojamos sočiųjų riebalų normos. Žinoma, sėdint priešais televizorių ir mirkant į šią masę sūrius sausainius sunku sustoti. Be to, šio produkto sudėtyje yra daugybė priedų, kurių reikėtų vengti.

4. Mėsos pakaitalai

Dažnai teigiama, kad atsisakius mėsos galima išvengti širdies ligų ir vėžio, tačiau vartojant mėsos pakaitalus kyla kitų bėdų. Dauguma mėsos pakaitalų – tai perdirbti produktai, kurių sudėtyje daug nenatūralios kilmės priedų.

Dažnai mėsos pakaitalai gaminami iš sojų baltymo, kviečių glitimo ir kitų augalinės kilmės baltymų, o taip pat ir abejotinų ingridientų, padedančių suteikti produktui norimą konsistenciją. Taigi patartina prieš perkant būtinai perskaityti tokių produktų sudėtį: jei ingridientų sąrašas labai ilgas, labai tikėtina, kad produkto sudėtyje yra maisto priedų ir konservantų, suteikiančių jam skonį ir konsistenciją. Į šiuos produktus dažnai dedama daug druskos, riebalų ir cukraus. Kodėl gi tiesiog nepasirinkus sojų varškės ar žaliųjų žirnelių?

5. Vištienos kepsneliai

Paprastai vištienos kepsneliuose yra tik 40-50 proc. mėsos, jie yra apvoliojami tešloje ir skrudinami naudojant didelį riebalų kiekį. Visiems puikiai žinoma, kad balta mėsa – tai vienas puikiausių sveikų baltymų šaltinių, tačiau paprastai tokių kepsnelių gamintojai nenaudoja liesos vištienos krūtinėlės. Vištienos kepsneliai yra labai kaloringi, jų sudėtyje daug druskos ir cukraus. Žinoma, jei valgysite juos kartkartėmis, tai jūsų nenužudys, tačiau kadangi šie kepsneliai yra skanūs ir pigūs, egzistuoja pavojus, kad tokį maistą rinksimės vis dažniau.

6. Tirpus vaisių skonio gėrimas

Tirpus vaisių skonio gėrimas pradėtas gaminti XX a. šeštajame dešimtmetyje ir nuo to laiko jį dažnai galima pamatyti ant amerikiečių pusryčių stalo. Jį gėrė ir pirmieji NASA astronautai būdami kosmose, todėl dažnai tirpūs gėrimai vadinami astronautų gėrimais. Vis dėlto nevertėtų manyti, kad tirpus vaisių skonio gėrimas turi ką nors bendro su vaisių sultimis – paprastai šių gėrimų sudėtyje yra tik apie 2 proc. vaisių sulčių ekstrakto. Be to, į šiuos gėrimus dedami sintetiniai dažikliai ir daugybė kitų priedų. Be jokios abejonės, daug sveikiau pusryčiams suvalgyti apelsiną ar išgerti šviežiai spaustų sulčių.

7. Balta duona

Visiems puikiai žinoma, kad balta duona ir nepilno grūdo kviečių gaminiai nėra labai vertingi, o pilno grūdo produktai – tai puikus skaidulų ir sudėtingųjų angliavandenių šaltinis, gerinantis žarnyno veiklą. Nepilno grūdo miltus organizmas greitai suvirškina ir įsisavina, dėl to didėja gliukozės kiekis kraujyje. Be to, perdirbant kviečius iš grūdų pašalinamos skaidulos ir sėlenos.

8. Sumuštiniai su riešutų sviestu ir vaisių skonio želė

Jei neturite laiko susitepti sumuštinį, šis produktas kaip tik jums. Vis dėlto vertėtų atkreipti dėmesį į ilgą šių sumuštinių sudėtyje esančių ingridientų sąrašą ir nepamiršti, kad tai – perdirbtas produktas.

9. Vaisių skonio užkandžiai

Šie užkandžiai gaminami iš cukraus ir vaisių sulčių, tačiau į jų sudėtį įeinančių ingridientų sąrašas nėra trumpas. Cukrus, kukurūzų sirupas, dirbtiniai dažikliai ir daugelis kitų į šiuos užkandžius dedamų priedų tikrai nėra naudingi mūsų organizmui.

10. Klevų skonio sirupas

Tikras klevų sirupas gaminamas iš klevų sulos, tačiau pigus šio sirupo pakaitalas – tai vandens, kukurūzų sirupo ir karamelės dažiklio mišinys, todėl jis visiškai nenaudingas žmogaus organizmui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (100)