„Jei apie jas nėra viešai kalbama, tai dar nereiškia, kad nieko neplanuojama. Štai keletas pavyzdžių, ko planuojame imtis siekdami sumažinti vaistų kainas Lietuvoje: griežtinami reikalavimai vaistų įrašymui į kompensuojamų vaistų kainyną, keičiamos vaistų kainos nustatymo taisyklės, pvz. „tunelis“, „tenderiai“, kompensuojamųjų vaistų kainos bus perskaičiuojamos ne vieną, o keturis kartus per metus, bus siekiama, kad tos pačios vertės vaistai kainuotų tiek pat, bus vykdomos tarpvalstybinės derybos ir vaistų pirkimai su kitomis šalimis, kurios ilgainiui duos realių rezultatų ir žmonės pajus mažėjančias vaistų kainas“, - pranešime spaudai sako ministras A. Veryga.
Ministro A. Verygos teigimu, jo kreipimasis į farmacijos kompanijas su raginimu mažinti vaistų kainas Lietuvai yra tik viena iš daugelio kompleksinių priemonių, kuri, jo vertinimu, akivaizdu, kad yra veiksminga, jei jau sulaukta tokios reakcijos iš farmacijos kompanijų.
„Mes kviečiame ir raginame vaistų gamintojus ir registruotojus geranoriškai mažinti vaistų kainas Lietuvai, kurios tikrai yra didelės, lyginant su kitomis šalimis. Tai yra draugiškas ir geranoriškas kreipimasis. Jei farmacijos kompanijos to nesupras ir nedarys, bus imtasi kitų priemonių. Pavyzdžiui, tiems vaistams, kurių kainų nesumažins, nebus leista patekti į kompensuojamųjų vaistų kainyną, kuris nuo šiol bus peržiūrimas 4 kartus per metus. Taip bus užkertamas kelias pernelyg brangių vaistų patekimui į rinką“, - tvirtina ministras A.Veryga.
Taip pat, anot viceministrės Kristinos Garuolienės, valstybė planuoja steigti didmeninę įmonę bendriems vaistų pirkimams ir taip užtikrinti valstybinį tam tikrų vaistų pirkimą, kas, tikimasi, ilgainiui duos efektą mažinant vaistų kainas.
Kelią skinasi ir priemonės, kurios leis vykdyti kontrolinius vaistų pirkimus, t. y. siųsti oficialiai slaptus pirkėjus į vaistines, taip siekiant užtikrinti, kad jose pacientams visada būtų pasiūlyti pigiausi tas pačias gydomąsias savybes turintys vaistai.
„Jau įgyvendinta nemažai Konkurencijos tarybos rekomendacijų, kurios leis mažinti vaistų kainas. Pavyzdžiui, nuo šiol farmacijos kompanijos nebegalės sužinoti, t. y. viešai matyti specialiuose duomenų bazėse, apie tai, kokias vaistų kainas siūlo jų konkurentai valstybei. Tai leis užkirsti kelią karteliniams susitarimams ir padės mažinti vaistų kainas. Taip pat įgyvendinamos ir kitos šios institucijos rekomendacijos“, - sako viceministrė K. Garuolienė.
Taigi vaistų kainų mažinimui numatyta aibė priemonių, kurios jau pradėtos įgyvendinti, o kitos dar tik bus įgyvendinamos, ir tikimasi, kad ilgainiui duos teigiamų rezultatų – žmonės pajus tikrai mažėjančias vaistų kainas.
„Kviečiame sąžiningam ir skaidriam dialogui. Jei mokslinė ir technologinė pažanga bus naudojama tik monopoliams, kažkieno pelnui ir kitoms godumo formoms, tai mūsų pacientai neturės galimybės gydytis efektyviais vaistais“, - sako viceministrė Kristina Garuolienė.